9 dalykai, kuriuos lietuviai turi nuolat aiškinti užsieniečiams

klausimai-56350cd4a9a60

123rf.com foto

 

Mes dažnai džiaugiamės, kai apsilankę svečioje šalyje ir vietiniams paminėję Lietuvą sulaukiame ne nuostabos ir klausimo „o kokia čia šalis?“, bet džiugaus linkčiojimo ir kalbų apie gerai žaidžiančius krepšininkus, nuostabią gamtą ir turtingą istoriją. Vis dėlto kai kuriuos dalykus užsieniečiams vis dar turime aiškinti nuolat.

Sy „Matadornetwork“ bendradarbiaujanti Milda Ratkelytė surašė 9 dalykus Lietuvoje, kurie glumina užsieniečius.

1. Trejos devynerios

Likeris „Trejos devynerios“ turi senas tradicijas. Geriant jį galima pajusti 26 augalų skonį (27-asis atsiranda dėl skroblų statinės, kurioje gėrimas laikomas ir brandinamas).

Šis likeris yra vartojamas ne tik kaip stiprus alkoholinis gėrimas, bet ir universalus vaistas nuo peršalimo, sąnarių skausmų ir gydant žaizdas.

2. Pavardės

Nuo ko pradėti? Lietuvoje vyrų ir moterų, susituokusių ir nesusituokusių asmenų pavardžių galūnės skiriasi. Pavyzdžiui, vyras Jonaitis turi žmoną, kurios pavardė Jonaitienė, o jų dukros – Jonaitytė. Kai Jonaitytė ištekės už vaikino, pavarde Kazlauskas, ji taps Kazlauskiene.

3. Lietuva nėra Rusijos dalis

Suprantame – esame maža šalis, lyginant su savo didžiaisiais Europos kaimynais. Tačiau tai nereiškia, jog esame sulipę su savo „buvusiuoju“, t.y. Rusija. Mes – nebe šios valstybės dalis. Metas judėti į priekį.

4. Pas mus būna vasara ir mes matome dienos šviesą

Kai jau išaiškinome, kad nesame Rusijos dalis ir nustatome, jog Lietuva yra šiaurinėje Europos pusėje, paprastai sulaukiame naujo smūgio: užsieniečiai kažkodėl iš karto nusprendžia, jog lietuviai gyvena Šiaurės ašigalyje.

„Kaip ištveriate šaltį? Ar matote dienos šviesą?“ – pasipila klausimai. Taip, mielieji, pas mus būna saulėta. Tai priklauso nuo metų laiko. O vasaromis kartais būna net labai karšta.

5. Mes geri ne tik žaisdami krepšinį

Mes labai didžiuojamės savo krepšininkų pasiekimais. Kas nesididžiuotų? Tačiau esame stiprūs ir kitose sporto šakose. Pavyzdžiui, disko metikas Virgilijus Alekna yra tapęs dukart olimpiniu ir pasaulio čempionu, vieną kartą laimėjo Europos aukso medalį, o plaukikė Rūta Meilutytė yra laimėjusi olimpinį auksą ir toliau muša plaukimo rekordus.

6. Lietuvių kalba

Nors esame maža tauta, turime unikalią kalbą. Ji – viena iš seniausių iki šiol gyvų ir vartojamų indoeuropiečių kalbų. Mūsų kalboje daug garsų ir raidžių, nepažįstamų užsieniečiams: ą, ę, į, ų, ė, č, š, ž, ū.

Vis dėlto vienu požymiu lietuvių kalba yra net lengvesnė nei anglų ar prancūzų: lietuviški žodžiai dažniausiai taip pat tariami, kaip ir rašomi.

7. Dvylika Kūčių patiekalų

Ant Kūčių (angl. Christmas Eve) stalo paprastai būna 12 patiekalų – po vieną kiekvienam Jėzaus Kristaus mokiniui. Nė vienas valgis nėra mėsiškas. Tradiciškai Kūčių vakarienės maistas yra žuvies patiekalai, kūčiukai, kisielius ir džiovintų vaisių sriuba.

Tačiau geriausia šios vakarienės dalis yra tai, kad visus šiuos valgius būtina paragauti!

Naujųjų metų pasižadėjimai valgyti mažiau ir išlaikyti kūno formas tokį vakarą dūžta į šipulius.

8. Šalta rožinė sriuba

Dauguma pirmą kartą išvydę rožinę sriubą gali paklausti: “Ar jos spalva natūrali?”. Galime užtikrinti, kad taip, be to, tai ne guma. Rožinė spalva atsiranda sumaišius burokėlius ir rūgpienį. Šią sriubą dar sudaro žali agurkai, krapai, svogūnai, kietai virti kiaušiniai – tad ji yra praktiškai tas pats, kas ir salotos! Tik skystos.

9. Mūsų santykis su bulvėmis

Mes, lietuviai, tikrai mėgstame bulves. Kai klausiate, kaip mums neatsibosta tos bulvės, mes jums pateikiame sąrašą patiekalų, kurie pagamintų iš šių daržovių.

Išdrįskite visus juos paragauti ir tada pasakykite, kad neįsimylėjote lietuviškų bulvių.

www.pasauliskiseneje.lt

 

Komentarai

,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą