Augantys atlyginimai Vokietijoje – gerai Europai ir pasauliui

minimum-wage-increaseVokietijos darbuotojų atlyginimai auga ir tai yra geros naujienos ne tik jiems. Tai pagelbės likusiai Europai, o ilgainiui – JAV ir likusiam pasauliui, rašo „The Wall Street Journal“.

Vokietijos į eksportą orientuota ekonomika ir dideli prekybos pertekliai ilgą laiką buvo ekonomistų kritikos taikinys. Esą, šalies ekonomika kliaujasi silpnomis kaimynėmis ir sekina paklausą, užuot ją kūrusi.

Tačiau dabar didžiausioje Europos ir ketvirtoje pasaulio ekonomikoje bedarbystė – rekordiniame dugne, o ekonomikos augimas įsibėgėja. Didesni atlyginimai tokiame kontekste paskatins vartotojus leisti pinigus, tai lems didesnius importo mastus ir mažesnį prekybos perteklių.

Toks poslinkis padėtų tiek Europos, tiek viso pasaulio ekonomikai.

Vasario mėnesį metalo pramonės profesinė sąjunga „IG Metall“ užsitikrino 3,4% atlyginimų didinimą Badeno– Viurtembergo regiono darbuotojams. Šis susitarimas matomas kaip kelrodis kitiems. Viešojo sektoriaus darbuotojus ir chemijos pramonės darbuotojus taip pat pasiekė palankius susitarimus su darbdaviais.

Skaičiuojama, kad šie sandoriai, kartu su neseniai iki 8,50 Eur pakeltu minimaliu valandiniu atlyginimu, atlyginimus statistiškai kilstelės 3,5% šiais metais. Tai didžiausias šuolis nuo paskutiniojo 20 a. dešimtmečio pradžios. Vartotojų kainos Vokietijoje iš esmės nesikeičia, todėl didesnių atlyginimų nesuvalgys infliacija – juos galės išleisti patys darbuotojai.

Padės visai pasaulio ekonomikai

Praėjusią savaitę JAV Iždo departamentas pabrėžė, kad teigiamas Vokietijos prekybos balansas kenkia viso pasaulio ekonomikai, mažindamas paklausą.

autolukas„Didesnis vidaus rinkos augimas Vokietijoje yra itin reikalingas, jis buvo silpnas ilgą laiką“, – rašoma ketvirtadienį išplatintame JAV Iždo departamento pranešime.

Jame taip pat pridedama ir prognozė, kad ketvirtos didžiausios pasaulio ekonomikos prekybos balansas, skatinamas žemų naftos kainų ir nusilpusio euro, šiais metais dar labiau pasislinks į teigiamą pusę.

„Lėtai augančiame pasaulyje, kuriame trūksta visuminės paklausos, Vokietijos prekybos perteklius yra problema“, – tinklaraštyje rašo Benas Bernake, JAV Federalinio rezervo vadovas.

Nors Vokietijos ekonomika užima tik 5% viso pasaulio ekonomikos, paversti ją paklausos, o ne pasiūlos šaltiniu būtų pravartu varomojo variklio ieškančiai pasaulio ekonomikai.

Reikia daugiau, nei tik atlyginimų augimo

Analitikai įspėja, kad didesni atlyginimai yra gera pradžia, vien jų neužteks. Abejojama, ar atlyginimų augimas išliks stiprus pakankamai ilgai, kad nutildytų Vokietijos eksportu paremtos ekonomikos modelio kritikus. Šie teigia, kad Vokietija savo ekonomikos augimo naštą užkrauna ant kitų šalių pečių.

„Mums reikia reikšmingo realiųjų atlyginimų augimo kelis metus iš eilės“, – sako Simonas Tilfordas, „Centre for European Reform“ vadovo pavaduotojas.

Vokietijos prekybos balanso perteklius praėjusiais metais pasiekė rekordinius 217 mlrd. Eur – tai yra 7,5% BVP.

„Perdėti prekybos pertekliai rodo nenorą leisti pinigus ar investuoti šalyje. Tai turėtų būti įspėjimas politikams apie tai, kad vidaus paklausa yra per maža“, – teigia JAV Iždo departamentas.

Vis dėl to, pokyčiai Vokietijos ekonomikoje turi didelės įtakos euro zonos šalims. Didesnė paklausa Vokietijoje turės teigiamos įtakos eksportuotojams Prancūzijoje, Nyderlanduose, Ispanijoje ir kitose šalyse, glaudžiai susijusiose su Vokietija.

19 šalių blokas drauge yra antra didžiausia pasaulio ekonomika po JAV. Todėl, jei pokyčiai Vokietijoje padeda euro zonai, naudos iš to turi visi.

 vz.lt

 

 

 

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą