Auginti emigrantus apsimoka labiau nei kiaules

emigracija

Ar kas dar beatmenat tuos laikus, kai per patį Sovietų Sąjungos stagnacijos piką iš Izraelin išvykti sumaniusių žydų buvo reikalaujama, kad susimokėtų valdžiai už išmokslinimą ir kitas gėrybes. Nežinau tiksliai, kokia buvo suma, bet tikrai nemaža, nes liaudyje greit pasklido anekdotas, kad norint pagerinti Sovietų Sąjungos ekonomiką, reikia auginti ne kiaules, o žydus.

Anekdotas labai nekorektiškas, ir darosi gūdu, kad tokią paralelę tenka pasitelkti kalbant apie tai, kad Lietuvos ekonominis augimas, kuriuo valdžia labai mėgsta girtis, iš esmės yra palaikomas emigrantų atsiunčiamais pinigais. Ir nė kiek nenuostabu, kad pastaruoju metu Lietuvos BVP galiausiai pralenkė Estijos BVP. Mat estai tiek emigrantų neužaugino – šioje verslo srityje jie smarkiai atsilieka, tikėdami, kad naujosios technologijos padės jiems ir toliau pirmauti, palyginus su kitomis Baltijos sesėmis. Nė velnio! Didžiausią grąžą, pasirodo, neša emigrantai.

Aišku, reikia juos užauginti ir suteikti šiokį tokį išsilavinimą. Aišku, reikia visą šalį tiek nustekenti, kad žmonės neapsikęstų joje gyventi. Ir svarbiausia – emigrantams būtina įpūsti, kad jie niekšai ir išdavikai, kalti, kad išvažiavo, nes tik kaltės jausmo priveiktas žmogus klusniai visą gyvenimą išpirkinės savo būtas-nebūtas kaltes.

Manau, kad tie 5 milijardai litų emigrantų 2013 metais persiųstų į Lietuvą rodo ne ką kitą, o emigrantų jaučiamą kaltės prieš paliktą tėvynę naštą. Mat, kiek žinau, daugelis į Lietuvą pinigus siunčiančių mano tautiečių tai daro ne todėl, kad pinigais būtų pertekę, o todėl, kad reikia gimtinėje likusiems padėti.

Kaip norit, bet mano nuomone, būtent emigrantai yra tikroji Lietuvos ekonomikos augimo priežastis. Juk prie tų pinigų, kurie į Lietuvą siunčiami perlaidomis, reikėtų dar pridėti lėšas, išleidžiamas patiems atvykus atostogauti, o neretai kartu ir savo draugus anglus atsivežus. Plius – kur dar ta daugybė žmonių, kurie užsienyje prastomis sąlygomis gyvendami ir sunkiai dirbdami, Lietuvoje statosi namus, į kuriuos ketina grįžti išėję į pensiją. Viską sudėjus emigrantų grąža Lietuvai, manau, būtų ne 5, o 10 ar net 15 milijardų per metus. O tai, tiesą sakant, daugiau negu Europos Sąjungos Lietuvai skiriama parama. Hm.

Manau, kad ekonominę emigrantų naudą valdžios žmonės labai gerai supranta, ir todėl žodžiais deklaruodami, kad yra labai susirūpinę dėl didelės emigracijos ir labai kviečia grįžti į tėvynę, realiais veiksmais stumia iš Lietuvos naujas emigrantų bangas. O ir į grįžusiuosius kreivai šnairuojama visur, pradedant valdžios koridoriais, baigiant darbo paieškomis privačiame sektoriuje.

Išvykusiems – priekaištai, grįžusiems – nepakanta, štai tokia terpė ir yra palankiausiai emigrantams auginti. Ir kol iš Lietuvos išvykstančių skaičius ir tuo pačiu į Lietuvą parsiunčiamų pinigų kiekis auga, nei kiaulių maras, nei Rusijos sankcijos žemės ūkio produkcijai Lietuvai nė motais. Visas problemas kuriam laikui pridengs ir BVP padidins emigrantų pinigai.

Zita Čepaitė

Anglija.lt logo

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą