Automobilis įgytas teisėtai, tačiau įregistruoti jo neįmanoma. Kodėl?

automobilis-igytas-teisetai-taciau-iregistruoti-jo-neimanoma-kodel_imagelarge

Automobilio įsigijimas kartais gali atnešti ir begalę rūpesčių. Taip atsitiko ir vienai tauragiškei: nusipirkusi automobilį ir negalėjusi jo įregistruoti moteris nebežino, kada jos vargai baigsis: nors dvejus metus užsitęsęs ikiteisminis tyrimas galų gale baigėsi, prokuratūra pripažino, kad ji yra teisėta automobilio savininkė, įregistruoti jo „Regitroje“ vis tiek neįmanoma.

Paaiškėjo, kad vogtas

Į „Tauragės kurjerio“ redakciją užsukusi moteris (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) papasakojo pamokančią istoriją, kiek nervų ir gaišaties jai kainuoja įregistruoti „Regitroje“ prieš porą metų pirktą automobilį „VW Golf“. Automobilį moteris pirko iš Olandijoje gyvenančios marčios, kuri tuo metu jau kone pusmetį juo važinėjo. Beje, įregistruojant jį Olandijoje marčiai nekilo jokių sunkumų. O tauragiškė, 2014 m. rugsėjį atvykusi į „Regitros“ Tauragės filialą, savo nuostabai sužinojo, kad priregistruoti automobilio nepavyks – jis esą pavogtas Prancūzijoje, jo paieška paskelbta dar 2010 m. „VW Golf“ iš moters buvo paimtas.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Pasak moters, jis užsitęsė labai ilgai.

– Kiek paskambindavau į policiją, man vis sakydavo, kad ikiteisminis tyrimas tebevyksta, – sakė moteris.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas

Atliekant ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad automobilis priklauso Prancūzijos piliečiui, o Olandijos transporto priemonių registre įregistruojant transporto priemonę buvo padaryta klaida – nebuvo tinkamai patikrinti transporto priemonės duomenys importo/įvežimo metu. Kaip rašoma 2016 m. balandžio 13-osios Tauragės apylinkės prokuratūros nutarime, Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdyba ne kartą kreipėsi į SIRENE Prancūzijos nacionalinį skyrių, buvo prašoma pateikti atsakymą apie ketinimą susigrąžinti transporto priemonę iš Lietuvos, tačiau jokios informacijos negauta. Pernai rugsėjį surašytas teisinės pagalbos pavedimas Prancūzijos teisėsaugos įstaigoms, kuriuo prašoma apklausti liudytoju Prancūzijos pilietį dėl galimų automobilio praradimo aplinkybių ir jo pozicijos dėl automobilio susigrąžinimo. Iš Prancūzijos gautas atsakymas, kad šaukimai tikėtinam automobilio savininkui neįteikti, todėl procesiniai veiksmai su juo nebuvo atlikti.

Nutarime taip pat rašoma, kad atlikus ikiteisminį tyrimą nenustatyta, jog moteris įgijo automobilį žinodama ar turėdama galimybę žinoti, kad jis buvo pagrobtas Prancūzijoje ir paskelbta jo paieška. Kadangi Prancūzijos pilietis, galimas automobilio savininkas, per ikiteisminio tyrimo laikotarpį nesusisiekė su Lietuvos ir Prancūzijos teisėsaugos institucijomis dėl automobilio susigrąžinimo, nors tai ir buvo aktyviai bandoma daryti tarptautinių sutarčių pagrindu, konstatuotina, jog tauragiškė yra „sąžiningas šio automobilio įgijėjas“.

Prokuratūra nutarė automobilį „VW Golf“ perduoti savininkei, nutarimą pradėti vykdyti po dviejų mėnesių, jei per šį terminą nebus gautas suinteresuotų asmenų skundas ar dokumentas, patvirtinantis jų kreipimąsi į teismą dėl teisės į automobilį.

Ir vėl viskas nuo pradžių

Praėjus dviem mėnesiams nutarimas įvykdytas – automobilis perduotas dabar jau teisėtai jo savininkei. Apsidžiaugusi, kad vargai pagaliau baigėsi, moteris nuskubėjo į „Regitrą“ registruoti automobilio. Juo labiau, kad jau turėjo ir „širdį paėdusio“ automobilio pirkėją. Pralaukusi dvi valandas moteris sužinojo šokiruojančią naujieną: įregistravimas blokuojamas, kadangi automobilis… vogtas Prancūzijoje!

– Tai ką, dabar vėl viskas iš pradžių? – nesupranta tauragiškė.

Policijoje jai griežtai pasakyta: turinti pati ieškoti galimo savininko Prancūzijoje arba kreiptis į teismą.

„Regitra“ automobilio dokumentus moteriai atidavė, tačiau registruoti jį atsisakė. Esą juo važinėti galima tik Olandijoje, kurios registracijos sistema nerodo, kad jis vogtas.

Tauragės apylinkės prokuratūroje jai pažadėta padėti – esą reikalo imsis pats vyriausiasis prokuroras. Jis išsiųs policijai raštą, kuriuo nurodys tęsti tyrimą iki galo.

Lietuvoje įregistruoti nėra galimybių

„Tauragės kurjeris“ kreipėsi į „Regitrą“ klausdamas, ką moteriai daryti: nors turi dokumentą, kad automobilis priklauso jai, ji negali jo nei registruoti, nei apdrausti, taigi ir važinėti.

„Patikrinome duomenis registre pagal Jūsų paklausimą. Patvirtiname, kad Lietuvos teisėsauga yra atlikusi visus būtinus veiksmus, tačiau, kol tarptautinėje informacinėje sistemoje Prancūzijos pareigūnai nepanaikins įrašo dėl automobilio paieškos, tol „Regitroje“ įregistruoti automobilio nebus galimybių.

Tokio sprendimo laikomės ne tik todėl, kad taip numato ir reikalauja įstatymas, bet taip norime apsaugoti transporto priemonės valdytoją nuo galimų nemalonumų, jei jis dalyvautų viešajame eisme – daugelyje šalių esant nepanaikintam įrašui dėl automobilio paieškos, nepaisant ikiteisminio tyrimo baigties, tokia transporto priemonė konfiskuojama; kitur – atliekamas pakartotinis ikiteisminis tyrimas.

Apgailestaujame dėl transporto priemonės valdytojo patiriamų nepatogumų, todėl norime atkreipti Jūsų skaitytojų dėmesį, kaip nepapulti į tokias nesmagias istorijas.

Nemalonios padėties prevencija – paprasta. Perkant naudotą automobilį Lietuvoje tereikia nesutikti su pardavėjo pasiūlyta nuolaida mainais už pirkimo-pardavimo sutartyje įrašomą tariamą pardavėją – užsienio šalies pilietį. Atkreipiame dėmesį, kad taip sudaromos sąlygos tikrajam pardavėjui išlikti šešėlyje, nemokėti valstybei mokesčių ir išvengti teisinių pasekmių, kai sąžiningam pirkėjui atsiranda teisė į patirtos žalos atlyginimą.

„Regitra“ siūlo transporto priemonių įsigijimo sandorius aptarti su teisės konsultacijas teikiančiais asmenimis bei naudoti jos paruoštą pirkimo-pardavimo sutarties šabloną“, – rašoma VĮ „Regitra“ Komunikacijos skyriaus vadovės Aurelijos Juodytės atsakyme redakcijai.

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

 

Komentarai

,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą