Iš Lietuvos bėga ne tik žmonės, bet ir verslas

Žmonių emigracija iš Lietuvos jau nieko nestebina. Tuo tarpu ekspertai pastebi naują tendenciją – iš Lietuvos ėmė trauktis ir įmonės. Kasmet nusprendusių investuoti ne Lietuvoje, o užsienyje mūsų verslininkų gretos auga. Daugybė bendrovių persikelia į Nyderlandus, Latviją, Estiją, Lenkiją, Jungtinę Karalystę ir net Baltarusiją. „Tai nuo ko gi įmonės bėga iš Lietuvos?“, – aiškinosi TV3 „Savaitės komentarai“.

konkurencija-53b4d87c01782

Vienas iš lietuvių verslininkų nusprendusių perkelti savo verslą yra Arvydas Avulis. Pasak jo, Lietuvos vyriausybei nerūpi jo verslo sėkmė ir planuojamos investicijos. Dėl palankesnių mokesčių A.Avulis „Hanner“ įmonių grupės valdymą perkėlė į Estiją.

„Lietuvoje yra nedidelis verslo mokesčių tarifas – 15 proc., tačiau jis yra taikomas visais atvejais. Nesvarbu, ar aš pasiimsiu uždirbtą pelną ir nusipirksiu jachtą, ar investuosiu. Estijoje yra priešingai. Jeigu tu uždirbai ir investavai tuos pačius pinigus atgal į verslą, tu apmokestinamas nuliniu pelno mokesčio tarifu. Estija skatina investuoti, o Lietuva skatina vartoti“, – teigė A.Avulis.

minejimo-akimirka-53ac4a5f542c5

Ekspertai pastebi, kad vis daugiau Lietuvos įmonių dėl geresnės mokestinės aplinkos perkelia savo verslą svetur. Jeigu užpernai užsienyje investuota 5 milijardai litų, tai pernai į užsienio rinkas iškeliavo jau 8 milijardai litų.

Yra biurokratija, rinkų neskaidrumas, monopolizacija, protekcijos. Kai šie reiškiniai paplitę, tie, kas nori daryti verslą skaidriai, nėra pajėgūs konkuruoti, – nurodė R.Lazutka.

„Kol kas dar didelė dalis įmonių investuoja užsienio valstybėse, siekdamos optimizuoti savo mokesčių naštą ir bandydamos išvengti perteklinio reguliavimo Lietuvoje. Dėl šios priežasties didžioji dalis Lietuvos tiesioginių verslo investicijų yra tokiose valstybėse kaip Nyderlandai, Kipras, Estija, kur palankesnė mokestinė našta“, – teigė banko „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Ekonomistai vardija ir daugiau priežasčių, kodėl įmonės palieka Lietuva. Tai ir darbo santykių lankstumas, ir pernelyg didelė korupcija. „Yra biurokratija, rinkų neskaidrumas, monopolizacija, protekcijos. Kai šie reiškiniai paplitę, tie, kas nori daryti verslą skaidriai, nėra pajėgūs konkuruoti“, – teigė ekonomistas Romas Lazutka.

Dėl šių ir kitų priežasčių Lietuvoje šiais metais investuota tris kartus mažiau, nei kaimyninėje Estijoje.  Lietuvos valdžia tyli ir į verslininkų priekaištus dėl mažo investicijų skatinimo moja ranka. Premjero atsakymas tradicinis: „Sudarysime darbo grupę.“

1326892912lazutka

Verslininkams lieka laukti pokyčių ir investuoti kitose šalyse. Tai reiškia naujų darbo vietų kūrimą ir mokesčių mokėjimą į kitos šalies biudžetą, iš kurio maitinami kitos šalies, o ne mūsų pensininkai ir valstybės tarnautojai.

 


Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą 

Apklausa

Ar dirbate šeštadieniais?

Loading ... Loading ...