Kodėl emigrantai nusprendžia grįžti į Lietuvą?

Emigracija

Beveik kiekvieną dieną iš Lietuvos išskrenda po lėktuvą, pilną emigrantų, tačiau pasitaiko ir tautiečių, kurie, pagyvenę užsienyje, nusprendžia grįžti namo.

ANGLIJA.today pasidomėjo, dėl kokių priežasčių tautiečiai grįžta į Lietuvą, kas lemia tokį jų sprendimą.

Tikriausiai kiekvienas sutiks, kad emigranto dalia nelengva dėl to, jog šalia nėra šeimos, artimųjų, draugų. Tad ilgesys dažnai visus pargina namo bent jau atostogoms, o kai kurie paprasčiausiai nusprendžia, kad kentėti ilgiau nebegali ir sugrįžta į Lietuvą visam laikui.

Namo parginė ilgesys

Štai alytiškė Rima, į Lietuvą su vyru ir sūnumi grįžusi prieš dvejus metus, džiaugiasi savo sprendimu: „Anglijoje, Lidse gyvenome ketverius metus, tačiau tiek mane, tiek mano vyrą kamavo namų, šeimos, draugų ilgesys, o dar auginame sūnelį, tad norėjome, kad jis augtų šalia savo senelių, lietuviškoje aplinkoje. Žinoma, tikrai buvo neramu, kamavo nežinomybė: kaip bus, ar pasiseks, ar neteks vėl kelti sparnų užsienio link…

Tačiau tikėjome, kad pavyks gyvenimą susikurti ir Lietuvoje. Abu su vyru turime darbus, aišku, atlyginimai ne angliški, tačiau užtenka, dar ir lieka šiek tiek pasitaupymui, atostogoms. Esame laimingi, turime savo butuką, tikrai nesigailime, kad grįžome. Manau, kad kiekvienas, jei tik jaučia, kad nori grįžti, turi rasti ryžto ir pabandyti, juk niekada nežinai, kaip viskas susiklostys.“

Sprendimą grįžti lemia nuosavas būstas ir geras darbas

Klaipėdoje šiuo metu gyvenanti 26-erių Erika pasakojo, kad Londone studijavo, o vėliau pasiliko gyventi ir tikrai neturėjo minties, kad grįš į Lietuvą, jai patiko sostinės šurmulys, renginių ir galimybių pasirinkimo gausa, tačiau gyvenimas apsivertė aukštyn kojom, kai sutiko dabartinį savo vyrą: „Kol nebuvau įsimylėjusi, į gyvenimą žiūrėjau kiek kitaip, tačiau su Mykolu susipažinus viskas pasikeitė, mat jis vis svajojo grįžti namo. Tad vis dažniau pradėjome kalbėti apie galimybę kurti savo gyvenimą ir Lietuvoje, na, bent jau pabandyti.

Nusprendėme susitaupyti savo būstui Lietuvoje, o tada ir sugrįžti – juk turint nuosavus namus tikrai daug lengviau išgyventi. Tad po kelerių metų taupymo, įsigijome dviejų kambarių butą Klaipėdoje, jį įsirengėme ir štai jau metai kaip esame sugrįžę. Galiu pasakyti, kad nesigailime, mano vyras yra programuotojas, su savo specialybe ir Lietuvoje gerai uždirba, o man visai neseniai pasiūlė darbą tarptautinėje kompanijoje, dėl to labai džiaugiuosi.

Čia šalia pat tėvai, broliai, seserys, draugai. Veiklos tikrai netrūksta, savaitgaliais vieni kitus lankome, prisigalvojame įvairiausios veiklos, esame laimingi Lietuvoje. Aišku, kartais pasiilgstu Londono, tačiau galima jį ir aplankyti bet kada, tai jokia bėda.“

Nori vaikus auginti lietuviškoje aplinkoje

Sprendimą grįžti į Lietuvą lemia ir nuomonė, kad vaikams augti lietuviškoje aplinkoje yra daug geriau. Štai dviejų vaikų mama Asta su vyru būtent dėl šios priežasties ir parvyko į Lietuvą:

„Londone pragyvenome 7 metus, gimus antrajam vaikeliui rimtai pradėjome svarstyti apie grįžimą namo. Su darbais viskas buvo gerai, tačiau vis kamavo mintis, jog nenoriu čia auginti savo atžalų. Vyresnėlę leidau į anglišką darželį, tačiau nepatiko man tos įstaigos priežiūra, vaikais buvo rūpinamasi tikrai atmestinai, o kur dar tai, kad čia vaikams mažiau laisvės, gamtos. Savo atžaloms norėjau pilnavertės ir puikios vaikystės, kad augtų šalia senelių, šeimos.

Ir tikrai nesigailime, kad sugrįžome – vaikai laimingesni, o mes jaučiamės daug ramiau bei saugiau čia, Lietuvoje.“

Dažnai nutinka ir taip, kad mama su vaikais grįžta į Lietuvą, o vyras pasilieka užsienyje dirbti. ANGLIJA.today kalbinta 33-ejų šiaulietė Ramunė pasakojo, kad gyvena „ant lagaminų“, tačiau nesiskundžia – to patys norėjo vien dėl vaikų.

„Su šeima gyvenome Birmingeme ir, prisipažinsiu, nuolat kamavo namų ir šeimos ilgesys. O atsiradus vaikams tvirtai žinojau, jog mažieji augs tarp savų, Lietuvoje. Vyras pasiliko dirbti Anglijoje, o aš su vaikais grįžau. Iš pradžių buvo sunku, tačiau vėliau pripratome, o ir pasimatome kas pora mėnesių, tiesiog „gyvename ant lagaminų“, bet nesiskundžiame. Gera matyti, kaip mano berniukai gali mėgautis lietuviška vasara, leisti atostogas pas močiutę kaime. Tai didžiausia dovana man ir vyrui.“

Akivaizdu, kad dažniausiai sprendimą grįžti į Lietuvą lemia emocinės priežastys, savo krašto ilgėjimasis ir tikėjimas, jog gali pavykti gyvenimą susikurti ir ten.

Nors grįžtančių iš užsienio yra, tačiau šiuo metu emigracijos mastas yra išaugęs: kiekvienais metais išvažiuojančių skaičius tik auga, štai pernai iš Lietuvos išvyko 21,6 proc. daugiau žmonių nei prieš metus, o grįžo 8,9 proc. mažiau negu prieš metus.

 

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą