Latvija siekia pažaboti emigraciją

download

Per pastaruosius 12 metų į Didžiąją Britaniją dirbti išvyko apie 160 tūkst. latvių. Dabar šalies pareigūnai svarsto, kaip parvilioti savo tautiečius namo ir išvengti demografinės katastrofos.

Šiuo metu Latvijoje gyvena 1,9 mln. žmonių, tačiau prognozuojama, kad iki 2060 metų jų sumažės iki 1,3 milijono. Vienas žymiausių Latvijos demografijos ekspertų profesorius Peteris Zvidrinis įspėjo: „Mes nykstame.“ Jis taip pat pažymėjo, kad šalies pensijų sistemai ateityje gresia didelės problemos.

1990 metais Latvijoje gyveno 2,6 mln. žmonių. Nepriklausomybė atvėrė latviams kelius į užsienį. Pats emigracijos pakilimas buvo 1992-ieji, kai iš šalies emigravo beveik 60 tūkst. gyventojų. Tuo metu į Rusiją grįžo sovietmečiu į Latviją atkelti rusai.

2004 metų gegužės 1 dieną Latvija įstojo į Europos Sąjungą (ES). Po kelerių metų valstybę supurtė didelė finansų krizė, per kurią bendrasis vidaus produktas susitraukė 18 procentų. Daug latvių ieškodami geresnio gyvenimo išvyko į turtingesnes Bendrijos valstybes – Didžiąją Britaniją ir Airiją. 2010 metais emigravo beveik 40 tūkst. šalies gyventojų.

Pasaulio banko 2013–2014 metų duomenimis, Latvija pateko į sparčiausiai nykstančių pasaulio šalių sąrašą. Ji buvo antroji po Puerto Riko. Tokį gyventojų mažėjimą paskatino sparti jų emigracija, padidėjęs mirtingumas bei vis mažėjantis gimstamumas.

Išvykti skatina atlyginimai

Kaip rodo Tarptautinio valiutos fondo naujausios ekonomikos augimo prognozės, šiemet ir kitąmet sparčiausiai iš Baltijos šalių augs Latvijos ekonomika. Vis dėlto nedarbas Latvijoje ir toliau didėja: vasario pabaigoje darbo neturėjo 9,2 proc. gyventojų. Ekspertų teigimu, pagrindinė to priežastis, eksporto suvaržymas į Rusiją. Jis paveikė tokius sektorius kaip žuvų apdorojimas ir lengvoji pramonė.

Be kita ko, Latvija dabar susiduria su kvalifikuotos darbo jėgos trūkumu. Vieno didžiausių Latvijoje žuvų perdirbėjų „Brivais Vilnis“ vadovas skundėsi, kad sunkvežimių vairuotojai išvyko į Airijos statybvietes, kompiuterių programuotojai – į Londoną, žuvų darinėtojos – į Norvegiją ir Švediją. Žmonės ieško lengvesnio ir pelningesnio darbo svetur.

Latvijos nacionalinės statistikos žinybos duomenimis, pernai 30,3 proc. samdomų darbuotojų mėnesio atlyginimas į rankas buvo nuo 450 iki 700 eurų. 700–1400 eurų per mėnesį uždirbančiųjų dalis siekė 14,3 proc., daugiau kaip 1400 eurų – 2,3 procento. Daugiau nei pusės latvių atlyginimai neviršija 450 eurų. Tai viena priežasčių, skatinančių žmones emigruoti.

Kaip nurodo Latvijos valstybinė įdarbinimo agentūra, šalies ekonominiai migrantai dabar daugiausia vyksta į Vokietiją, populiarumu nenusileidžia ir Didžioji Britanija. Latviai ieško darbo gamybos, žemės ūkio ir statybų sektoriuose.

Siūlo priimti pabėgėlių

Latvijos pareigūnai įvairiai vilioja piliečius grįžti į tėvynę: užsienyje studijas baigusiems jaunuoliams siūlo darbą valstybės tarnyboje, visame pasaulyje organizuoja vasaros stovyklas, kalbų mokyklas, konferencijas ir folkloro festivalius. Maža to, 2013 metais Saeima įteisino dvigubą pilietybę.

Europos Komisija ragina kompensuoti demografinę krizę priimant pabėgėlių. Latvija pagal ES pabėgėlių perskirstymo programą sutiko priimti 531 pabėgėlį. Dauguma jų bus perkelti iš Graikijos, Italijos, taip pat Turkijos. Šie pabėgėliai į Latviją turėtų būti perkelti per dvejus artimiausius metus, o tai reiškia, kad vidutiniškai per mėnesį Latvija turėtų priimti po 30 atvykėlių.

„Didžiojoje Britanijoje viskas prasidėjo šeštąjį dešimtmetį, kai atvyko keli šimtai jamaikiečių. Pažiūrėkite, kokia padėtis ten dabar“, – sakė vienas Nacionalinio aljanso narys. Ši konservatyvioji politinė jėga skelbia pavojų, kad šalį užplūs svetimšaliai. Partijos nariai skatina latvių gimstamumą ir kovoja už palankesnes motinystės pašalpas.

Gausi emigracija sukėlė gimstamumo krizę. Pavyzdžiui, šį vasarį Latvijoje gimė 1692, o mirė 2463 žmonės. Daugelis baiminasi Maskvos avantiūrizmo ir atidžiai skaičiuoja, kurių etninių grupių moterys gimdo daugiau vaikų.

Parengė GINTARĖ GRIGALAVIČIŪTĖ

© Lietuvos žinios


Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą 

Apklausa

Ar dirbate šeštadieniais?

Loading ... Loading ...