Lietuvius tėvynėje emigrantai šelpia ir daiktais, ir tūkstantinėmis aukomis

emigrantai-i-lietuva-siuncia-pagalba-daiktais-ir-pinigais-561516d1d0aca

Aukojimas labdarai tampa vis populiaresnis. Lietuvoje kasmet vis daugėja įvairiais būdais padedančių ištiktiems nelaimės. Jungtinės Karalystės lietuviai taip pat vis dažniau nori ir gali padėti. Tėvynėje likusiems nelaimingiems tautiečiams emigrantai stengiasi pagelbėti ir pinigais, ir daiktais.

Finansinė pagalba internetu ranka pasiekiama, tad užsienyje gyvenantys lietuviai, išgirdę pagalbos prašymą, vis dažniau tiesiog perveda pinigų į nurodytą sąskaitą nepriklausomai nuo to, kur gyvena pagalbos prašantis asmuo. Labiausiai žmones sujaudina asmeninės istorijos, ypač, jei pagalbos reikia sergančiam vaikui.

Taip pat Didžiojoje Britanijoje gyvenantys lietuviai vis dažniau įkuria paramos grupes ir į Lietuvą gabena čia surinktus drabužius ar daiktus. Vienos iš socialinės pagalbos grupių „Tu gali padėti“ įkūrėja, prašiusi neminėti savo pavardės, tvirtino, kad Anglijoje gyvenantys tautiečiai aukoja noriai.

Atiduodantys labdarą – nepatiklūs

Pagalbos grupėje socialiniame tinkle norintys paaukoti daiktų gali tai paskelbti ir bendradarbiaujant su kitais nariais rasti būdą, kaip daiktus nuvežti į Lietuvą ir kam juos skirti. Tiesa, nors aukoja vis daugiau, lietuviai vis dar įtariai žiūri į šia veikla užsiimančius žmones.

„Pirmi žingsniai įkūrus grupę – labai sunkūs. Dirbu su socialiniais darbuotojais, teko išgirsti abejonių dėl jų kompetencijos. Taip pat ne kartą manęs klausė, ar nesu Lietuvoje įkūrusi parduotuvės, kurioje parduosiu paaukotus daiktus“, – tautiečių nepasitikėjimą atskleidė moteris.

Labiausiai žmones sujaudina asmeninės istorijos, ypač, jei pagalbos reikia sergančiam vaikui.

Toks lietuvių nepasitikėjimas – įprastas reiškinys, mat labdaros rinkimas ir pardavinėjimas išvežus į Lietuvą emigrantams gerai žinomas jau daugelį metų. Prisidengusios skurstančiais vaikais nusikalstamos grupuotės renka gerų žmonių suaukotus drabužius ir juos parduoda padėvėtų prekių parduotuvėms tėvynėje.

Pasak pagalbos grupės įkūrėjos, emigrantai dažniausiai atiduoda drabužius bei smulkius namų apyvokos daiktus, mat didesnių parvežti į Lietuvą moteris kol kas neturi galimybės, nors, pasak pašnekovės, didesnių buities apyvokos daiktų itin stinga vargingoms šeimoms Lietuvoje.

Tokiose grupėse savanorių surinktus ir suaukotus daiktus į Lietuvą gabena geranoriški siuntinius ir žmones vežantys tautiečiai. Mikroautobusus vairuojantys ar savo pervežimo kompanijas turintys lietuviai neretai sutinka dykai pargabenti labdarai skirtus paketus. Tačiau tautiečiams kliūva net ir į namus atvykstantys, labdarą paimantys ir be užmokesčio dirbantys vežėjai.

Ne kartą manęs klausė, ar nesu Lietuvoje įkūrusi parduotuvės, kurioje parduosiu paaukotus daiktus.

„Dauguma lietuvių nori, kad vairuotojai atvažiuotų dieną, ir nesupranta, kad vežėjai – verslininkai, turi savo darbą. Jie negali atvažiuoti naktį ir laukti, kol prašvis, kad galėtų paimti aukojamus daiktus. Manau, mūsiškiams dar trūksta suvokimo, kad jei aukoji, turi ir aukotis“, – pasakojo grupės įkūrėja, pridurdama, kad jaučiasi dėkinga vairuotojams, mat be jų ši veikla būtų beveik neįmanoma.

Vėžiu sergantiems vaikams padės automobilių aistruoliai

Kol vieni emigrantai aukoja drabužius ar nuskriaustiesiems perveda pinigų į jų sąskaitą, kiti užsienyje organizuoja grandiozinius renginius ir pasirinkę įstaigą jai skiria visas surinktas lėšas.

„BMW London LT“ klubas spalio 10 dieną kviečia tautiečius rinkti lėšas Mamų unijos remiamiems vėžio kankinamiems vaikams ir tvirtina ilgai stebėję organizacijos veiklą, kol apsisprendę padėti būtent jiems.

bmw-london-lt-klubo-ikurejas-deividas-ausvicas-ir-jo-suzadetine-daina-lauruseviciute-561516c6633d3

BMW London LT klubo įkūrėjas Deividas Aušvicas ir jo sužadėtinė Daina Laurusevičiūtė.

 

Klubo įkūrėjas Deividas Aušvicas, jo sužadėtinė Daina Laurusevičiūtė bei būrys automobilių aistruolių susivienijo vardan kilnaus tikslo ir tikisi sulaukti neabejingų emigrantų dėmesio.

Sužadėtiniai džiaugiasi, kad prie jų iniciatyvos prisijungė dar keli Anglijos lietuvių transporto priemonių mėgėjų klubai: „Manome, dauguma emigratų grįžę į Lietuvą atostogų mato, kaip viskas brangu ir kaip sunku kai kuriems žmonėms išgyventi. Ypač sergantiems sunkiomis ligomis. Mūsų šalyje vaistai kainuoja šimtus ar net tūkstančius, tad Anglijos lietuviai į šią akciją reaguoja labai teigiamai ir noriai prisideda“.

Pinigus automobilių aistruoliai rinks keletu būdų: įėjimas į renginį kainuos 5 svarus sterlingus (6,80 euro), vyks loterija, susirinkusieji galės pasivažinėti Drift Taxi automobiliais, o taip pat įmesti aukų į dėžutę. Surinktos lėšos bus suskaičiuojamos, o suma skelbiama renginio pabaigoje. BMW klubo nariai taip pat turi vėžiu sergantiems vaikams reikalingų daiktų sąrašą, kurį galima rasti jų svetainėje, o daiktus atvežti į renginį.

Nors galutinės paaukotų pinigų sumos pašnekovai neįsivaizduoja, mat tokią akciją rengia pirmą kartą, D.Aušvicas su D.Laurusevičiūte tikisi geriausio rezultato: „Sunku pasakyti, kiek neabejingų žmonių susirinks, tačiau kol kas sulaukėme daugybės susidomėjimo. Tai įrodo, kad dėl kilnaus tikslo Anglijos lietuviai gali susivienyti. Pakvietėme prisidėti kitus klubus, nors sutiko ne visi, bet esame be galo dėkingi tiems, kurie gali padėti paaukoti Lietuvos ligoniukams kuo daugiau“.

Tramdydami jaudulį pašnekovai kalbėjo apie sergančius vaikus, kuriuos išvydę ar apie kuriuos išgirdę padėti nori bene kiekvienas, tačiau ne visi žino, ką daryti. Organizatoriai pripažino, kad siekdami gero sulaukė ir kritikos arba, kaip patys sako, pavydo apraiškų.

„Labai liūdna, bet atsirado pavydžių žmonių, norinčių apšmeižti mūsų renginį. Lietuvių portalas Anglija.today publikavo straipsnį, kuriuo nepagrįstai ir be jokių įrodymų šmeižiamas renginys. Gaila, kad dar atsiranda piktų žmonių, šmeižiančių garbingą kitų veiklą, bet tikimės, kad geraširdžių tai neatbaidys. Kad pinigai būtų suskaičiuoti nešališkai, tai atliks atsitiktinai išrinkti renginio dalyviai“, – kalbėjo sužadėtiniai.

Labdarai aukoja ir prašmatniuose vakarėliuose

Statistiniais duomenimis, pernai 79 proc. Jungtinės Karalystės gyventojų dalyvavo bent vienoje labdaringoje veikloje. 44 proc. šalies gyventojų pinigų aukoja kiekvieną mėnesį, tačiau taip dažniausiai elgiasi dideles pajamas gaunančios moterys.

Lietuvos komercijos rūmai Jungtinėje Karalystėje (LKRJK) jau keletą metų kviečia aukoti tėvynėje pagalbos reikalingiems tautiečiams. Šiemet viename prabangiausių Londono viešbučių rengiamame labdaros vakare bus renkamos lėšos Lietuvos jaunimo linijai.

Manome, dauguma emigratų grįžę į Lietuvą atostogų mato, kaip viskas brangu ir kaip sunku kai kuriems žmonėms išgyventi.

Kaip teigė LKRJK prezidentas Egonas Jakimavičius, įėjimas į prašmatnų renginį kainuos 190 svarų sterlingų (258,58 euro), tad laukiama pinigines atverti galinčių ir norinčių svečių.

Kasmet Komercijos rūmų rengiamuose labdaros vakaruose vyksta aukcionai, kultūros atstovų pasirodymai, dalyvauja iškilios Lietuvos asmenybės bei britų verslininkai.

Kaip teigiama oficialiame LKRJK tinklapyje, 2010-aisiais rengto pokylio metu buvo paaukota apie 8 tūkst. svarų sterlingų (10887,45 euro) Almos Adamkienės paramos fondui. 2011-aisiais organizacijai „Algojimas“, remiančiai neįgalius vaikus Lietuvoje, surinkta daugiau nei 6 tūkst. svarų sterlingų (daugiau nei 8165,58 euro). O 2012-aisiais Kalėdinio labdaros vakaro svečiai paaukojo 10500 svarų sterlingų (14289,77 euro).

Prezidento E.Jakimavičiaus teigimu, tokiuose vakaruose svarbu, kad svečiai aukotų tiek, kiek gali, mat kiekvienas surinktas pensas – reikalingas. „Mums nesvarbu, kokio dydžio auką gali skirti kiekvienas žmogus, svarbu, kad prisidėtų prie pagalbos. Vieni duoda dešimtimis, kiti – šimtais, visi tiek, kiek gali“, – kalbėjo vienas iš renginio organizatorių.

Įėjimas į prašmatnų renginį kainuos 190 svarų sterlingų (258,58 euro), tad laukiama pinigines atverti galinčių ir norinčių svečių.

E.Jakimavičius neslėpė, kad labdaros renginių sėkmė priklauso nuo dviejų esminių faktorių: „Renkant pinigus labdarai labai svarbu turėti istoriją, aiškiai ir konkrečiai pristatyti organizaciją, kuriai lėšos bus skiriamos. O aukojimas priklauso ir nuo pačių žmonių sąmoningumo, ir nuo mūsų sugebėjimo paliesti susirinkusiųjų širdis“.

Šiemet LKRJK labdaros vakaras bus skirtas Lietuvos nepriklausomybės 25-mečiui paminėti, tad laukiama itin garbių svečių iš Lietuvos bei suinteresuotų britų verslininkų. Kadangi viena iš vakarą organizuojančių įstaigų – Lietuvos komercijos rūmai, pasak prezidento, svečiai atvyksta ne tik paaukoti, pabendrauti, bet ir užmegzti naudingų pažinčių bei pasidalinti verslo patirtimi.

Kalbėdamas apie lapkričio 6 d. vyksiantį renginį E.Jakimavičius teigė neprisimenantis, kiek lėšų kasmet pavykdavo surinkti, tačiau tikisi, kad šiemet pasiseks puikiai, mat pagalbos reikalinga Lietuvos organizacija sprendžia itin sudėtingas problemas tėvynėje: „Lietuvos jaunimo linija gvildena savižudybių klausimą ir padeda žmonėms. Kasmet Lietuvoje nusižudo virš tūkstančio jaunų žmonių, tad ši problema labai aktuali, todėl šiemet nutarėme padėti jiems“.

Visi pašnekovai vieningai sutarė, kad gyvenant emigracijoje lietuviams aukoti tampa ne tik labiau priimtina, bet ir finansiškai lengviau. O aukų dydis ir pobūdis labiausiai priklauso nuo to, kiek pačiam aukojančiajam aktuali ir skaudi konkreti problema.

15min logo

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą