Moderniomis technologijomis pasižymintys olandai kratosi elektroninio balsavimo

Itin svarbius parlamento rinkimus kovo mėnesį organizuojantys olandai baiminasi galimų išorės atakų. Modernias technologijas palaikanti ir jomis pasižyminti šalis prie balsadėžių rinkėjus kvies su popieriaus lapu ir tušinuku, rašo „Politico“.

Nyderlandų elektroninės rinkimų sistemos spragos buvo paviešintos dar tuomet, kai kitos valstybės net nesapnavo apie elektroninį balsavimą ar tokias balsų skaičiavimo mašinas.

2006 metais programišius Ropas Gongrijpas įsilaužė į balsavimo reikmėms naudotą kompiuterį, taip pademonstruodamas specialios kompiuterinės programos spragas.
Nyderlandų visuomenėje pasigirdo vis daugiau balsų, raginančių atsisakyti elektroninio balsavimo, dėl jo keliamų pavojų. Apie galimus pavojus šalies valdžią informavo ir žvalgybos tarnybos.

Po metų Nyderlandų vidaus reikalų ministerija anuliavo įsaką, leidžiantį naudoti elektronines priemones balsų pateikimui.

2009 metais olandai Europos Parlamento rinkimuose grįžo prie tradicinio balsavimo. Ir šių metų rinkimuose 13 milijonų balso teisę turinčių olandų rinksis į 9000 balsavimo apylinkių ir pareikš savo valią naudodamiesi tik popieriumi ir tušinuku.

Išgąsdino Rusijos kibernetiniai išpuoliai

Teigiama, kad paskutiniu lašu olandų kantrybės taurėje buvo pranešimai, kad Rusija galėjo bandyti įsibrauti į JAV prezidento rinkimų metu naudotas balsų skaičiavimo mašinas.

Be to, vietos tiriamosios žurnalistikos atstovai pademonstravo kaip lengva įsilaužti į politikų socialinių tinklų anketas. Programišius Sijmenas Ruwhofas viešai parodė, kad į pasenusius ir menkai apsaugotus partijų tinklapius gali įsibrauti net menkus gebėjimus turintis įsilaužėlis.

Jo teigimu, tiek šalies premjero Marko Ruttes Liaudies partija už laisvę ir demokratiją ir jų koalicijos sąjungininkai Darbo partija jau ilgiau nei metus nebuvo atnaujinę savo saugumo sistemų.
Būtent po šių faktų Nyderlandai galutinai uždraudė elektroninį balsavimą.

„Nenoriu jokio abejonių šešėlio dėl rezultatų tokiame politiniame klimate, koks yra dabar“, – sakė vidaus reikalų ministras Ronaldas Plasterkas, komentuodamas griežtą sprendimą.

Radikalas jaučia Kremliaus paramą

Nyderlandų saugumo ekspertus neramina ir tai, kad Kremlius demonstruoja atvirą norą remti ir visais įmanomai būdais palaikyti olandų radikalą Geertą Wildersą.

Vasario mėnesio pradžioje Nyderlandų žvalgybos atstovas Robas Bertholee viešai paskelbė, kad Rusijos programišiai atakavo Nyderlandų valdžios atstovų kompiuterines sistemas ir bandė pavogti slaptus susirašinėjimus ar konfidencialius dokumentus.

Rinkimų saugumu ir jų rezultatų skaidrumu suinteresuoti olandai noriai tampa savanoriais balsų skaičiuotojais, kurie rankomis skaičiuos balsą po balso. Rinkimų saugumu ir jų rezultatų skaidrumu suinteresuoti olandai noriai tampa savanoriais balsų skaičiuotojais, kurie rankomis skaičiuos balsą po balso.

Procesas bus visiškai paremtas ranka rašytais dokumentais. Apylinkės pristatys ranka rašytas ataskaitas bendruomenių centrams, o šie ranka rašytus dokumentus pateiks vienam iš dvidešimt regionų centrų.

Net ir galutinis rezultatas Hagoje įsikūrusiai rinkimų tarybai bus pateiktas ant popieriaus. Kol kas neaišku, kiek užtruks šis procesas, tačiau olandai pasiryžę aukoti laiką tam, kad būtų išsaugotas demokratinio proceso saugumas.

Šaltinis: 15min.lt

Komentarai

,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą