Šalys, kuriose geriausia tapti mama: kur atsidūrė Lietuva?

70Didžiojoje Britanijoje gimęs karališkasis kūdikis tik dar labiau pakurstė pasaulyje kalbas apie gimstamumą, motinų ir jų kūdikių gimdymo sąlygas įvairiose pasaulio šalyse. Galima sakyti, kad per pasaulį ritasi tikra „kūdikių karštinė“. Visai neseniai atliktas tyrimas atskleidė, kuriose pasaulio šalyse geriausia tapti motina.

„Tarptautinės organizacijos „Save the Children“ šalys-narės ragina imtis daugiau bendrų, suvienytų veiksmų, kovojant už pakankamą maitinimosi užtikrinimą gimdyvėms bei motinoms ir jų besivystantiems kūdikiams visame pasaulyje. Pasaulio motinų ataskaita aiškiai iliustruoja, kad nuolatinis visaverčio maisto trūkumas turi pražūtingą poveikį tiek motinų, tiek vaikų sveikatai ir gyvybėms.

2014 metais „Save the Children International“ atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad net trečdalis Lietuvos vaikų yra ant skurdo slenksčio. Kaimyninėje Latvijoje padėtis dar blogesnė – ten arti skurdo esančių vaikų skaičius siekia 40 proc.

Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ per atliktą apklausą nustatyta, kad moterims Didžiojoje Britanijoje mirti gimdymo metu kur kas didesnė rizika nei, pavyzdžiui, Lenkijoje, Austrijoje ar Baltarusijoje. Remiantis pateiktais duomenimis, mirti per gimdymą moteriai Didžiojoje Britanijoje yra viena rizika iš 6900, o Lenkijoje viena iš 19 800, o Baltarusijoje – iš 54 200.

Lietuva šiame sudarytame sąraše atsidūrė 24 vietoje kartu su Čekija. Už savęs palikdama tokias šalis kaip Baltarusija, Izraelis, Lenkija, Latvija, Japonija ir daugelis kitų šalių.

Sveikos mitybos padalinio direktorė Kathryn Bolles komentuodama tyrimo rezultatus teigė esanti nusivylusi tuo, kad Didžioji Britanija, nors ir būdama viena ekonomiškai stipriausių valstybių, negali pasigirti aukštais reitingais atliktame tyrime.

Anot jos, kone svarbiausia priežastis, kodėl Didžioji Britanija taip žemai atsidūrė šiame tyrime, – politikų požiūris į moteris ir motinas. „Pagrindinė priežastis, kodėl šis reitingas yra toks žemas, tai yra motinų problemų netinkamas pristatymas vyriausybėje“, – sakė K. Bolles.

Sąrašas sudarytas remiantis tuo, kaip motinos jaučiasi gimdydamos vaikus tose šalyse, turint omenyje siūlomas socialines garantijas. Todėl nenuostabu, kad didelė įtaka šioje srityje atitenka būtent politikų požiūriui ir priimamiems sprendimams, nuo kurių priklauso motinų padėtis toje šalyje. Kaip akivaizdu, Didžioji Britanija negali pasigirti, kad šioje šalyje moterys, auginančios vaikus, jaučiasi saugios.

Nors gana prasti vertinimai, Didžioji Britanija atsidūrė sąraše bent jau šiek tiek aukštesnėje pozicijoje nei 2014 metais.

Remiantis sudarytu sąrašu, pirmajame penketuke atsidūrė Norvegija, Suomija, Islandija, Danija ir Švedija. Į kiek žemesnes pozicijas nusileido Olandija, Ispanija, Vokietija, Austrija, Belgija. Už dešimtuko ribų – Italija, Šveicarija, Singapūras, Slovėnija, Portugalija, Naujoji Zelandija, Graikija, Kanada. 21 poziciją gavo Liuksemburgas, dar žemesnėje pozicijoje Airija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė. Šiame reitinge Baltarusija nusileido į 25 vietą.

Saugiausi Europoje skurdo požiūriu yra Norvegijos vaikai, o pažeidžiamiausi – Rumunijos ir Bulgarijos.

Alfa.lt

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą