Šalys, kuriose sveikatos apsaugos sistema – geriausia

Londone įsikūręs „Legatum“ institutas, kasmet įvertinantis kiek toli pažengusios žmonių gerovę užtikrinančios institucijos, išvardijo 16 pasaulio valstybių, kuriose sveikatos apsaugos sistema – pažengusi toliausiai.

Kasmet leidžiamame gerovės indekse institutas įvertina valstybes remdamasis 104 rodikliais, tačiau tie, kurie nurodo, kiek sveiki yra šalyje gyvenantys žmnonės, vieni svarbiausių, skelbia „Business Insider“. Sveikatos rodiklius institutas matuoja įvertindamas žmonių psichinę ir fizinę sveikatą, taip pat sveikatai skirtą infrastruktūrą ir prevencinės priežiūros prieinamumą.

Jokia staigmena, kad šalys, turinčiosi didžiausią gerovės indeksą ir sveikiausios pasaulyje, yra dažniausiai didelės, turinčios išvystytą ekonomiką ir nemažą kiekį resursų.

16. Kanada

Kanada 1984 m. įteisino teisės aktus, numatančius, kad medicinos paslaugos šalies gyventojams teikiamos nemokamai. Tiesa, sistema nėra itin tobula, mat vis daugiau Kanados piliečių keliauja į JAV ir ten naudojasi privačiomis medicinos paslaugomis.

15. Kataras

Vidurio Rytuose geriausių medicinos paslaugų ir standartų reikėtų ieškoti puikiai aprūpintame Katare. Visiškai neseniai šalis ėmėsi žingsnių, leisiančių suvienodinti sveikatos apsaugos sistemą visoje šalyje.

 

14. Prancūzija

Šalis garsi savo sveikatos paslaugų kokybe, tad nieko keisto, kad ji – tarp geriausių pasaulyje. Šalyje vidutinė gyvenimo trukmė – 82 metai.

13. Norvegija

Norvegija drauge su visomis Skandinavijos šalimis dažnai patenka į pasaulinius gyvenimo kokybės reitingus, viena priežasčių – piliečių sveikata. Šalies sveikatos sistema yra nemokama vaikams iki 16 metų, suaugusieji privalo susimokėti už teikiamas paslaugas. Vienam šalies gyventojui tenkanti sveikatos apsaugai skiriamos sumos dalis – didžiausia pasaulyje.

12. Naujoji Zelandija

Šalis itin išsiskiria tuo, kad jos piliečiai – vieni aktyviausių pasaulyje, mat valstybė skatina pačių įvairiausių rūšių sportą. Vidutinė gyvenimo trukmė čia – 81,6 m.

11. Belgija

Šalies vidutinė gyvenimo trukmė – 81,1 m. Tai vos mažiau nei reikia, kad šalis patektų į ilgiausiai gyvenančių šalių 20-uką. Belgijoje sveikatos sistema universali, tačiau kiekvienas pilietis, norėdamasis naudotis paslaugomis, turi turėti privalomą sveikatos draudimą.

10. Vokietija

Nepaisant pomėgio alui ir dešrelėms, vokiečiai yra vieni iš sveikiausių žmonių pasaulyje. Vidutinė gyvenimo trukmė šalyje – 81 metai.

9. Izraelis

Izraelis yra instituto aukščiausiai įvertinta Artimųjų Rytų valstybė. Be to, šalis yra 8 vietoje pagal gyvenimo trukmę – 82,5 metai.

 

8. Australija

Dėl gero oro ir nedidelės taršos nieko nuostabaus, kad Australija yra viena sveikiausių valstybių pasaulyje. Vidutinė gyvenimo trukmė čia – 82,8 m., tad šalis pagal šį rodiklį – ketvirta pasaulyje.

7. Honkongas

Nedidukė Honkongo valstybė turi 11 privačių ir 42 valstybines ligonines, kurių turi užtekti 7,2 mln. gyventojų turinčiai šaliai. 2012 m. buvo apskaičiuota, kad Honkonge moterys gyvena ilgiausiai nei bet kur planetoje.

6. Švedija

Šalis yra viena geriausiai vertinamų iš Šiaurės Europos valstybių, kai kalbama apie gyvenimo kokybę ir sveikatos apsaugą. Švedijos vyrai pagal vidutinę gyvenimo trukmę – 80,7 m. – užima 4 vietą pasaulyje.

5. Olandija

2015 m. Olandija užėmė pirmąją vietą kasmetiniame Europos sveikatos reitinge, kuriame lyginamos Europoje esančios sveikatos sistemos. Šalis surinko 916 taškų iš galimų 1.000.

4. Japonija

Šalyje vidutinė gyvenimo trukmė – 83,7 m. Tai didžiausias pasaulyje rodiklis. Drauge tai lemia šalyje kylančius demografinius iššūkius, mat populiacija labai greitai sensta.

3. Šveicarija

Tai turtinga, graži ir neįtikėtinai sveika šalis, kurioje yra beveik viskas, ko iš savo šalies galėtų norėti kiekvienas. Sveikatos apsaugos sistema čia visuotinė, grįsta kiekvienam piliečiui privalomu sveikatos draudimu.

2. Singapūras

Dar viena nedidukė valstybė-miestas, patekęs tarp turinčių geriausią sveikatos apsaugos sistemą pasaulyje. Singapūre gyvena 5,6 mln. gyventojų, kurių vidutinė gyvenimo trukmė – 83,1 m.

1. Liuksemburgas

Tarp Belgijos, Prancūzijos ir Vokietijos įsipraudusi valstybė anot britų instituto – turi geriausią sveikatos apsaugos sistemą pasaulyje. Šalies vidutinė gyvenimo trukmė – 82 m.

Dina Sergijenko | vz.lt

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą