Ko nedaryti turistui Amsterdame

Dažniausiai turistams skirta informacija apsiriboja patarimais, ką daryti: aplankykite Stedelijk, išgerkite „Heineken“ alaus, sėskite į autobusą ir nuvykite į Keukenhofo sodus. Tokie patarimai naudingi visiems, tiek pamišėliams, manantiems, kad atostogos, tai nepaliaujamos organizuotos linksmybės, tiek lengvabūdžiams, kurie ieško idėjų supratę, kad sėdėti parke ant triufelių nėra taip smagu, kaip jie įsivaizdavo.

Vis dėl to, būdamas santūrus britas džentelmenas, geras manieras vertinantis labiau už bet kokius pasilinksminimus ar nuotykius, beviltiškai ieškodavau informacijos, ką daryti turistui Amsterdame yra nepriimtina. Suprantate apie ką kalbu, kas yra nemandagu ar tiesiog kvaila ir verčia olandus sugniaužti kumščius ir šūkauti mums nesuprantamus dalykus. Juos galėtumėme pavadinti turistų klaidomis. Mano nusivylimui tokia informacija nėra dažnai aptinkama, tad kai ką sužinojau iš interneto ir knygų. Laimei, ne kartą aplankęs šį miestą ir pabendravęs su tokių klaidų įgudusiais stebėtojais, mandagiems ir smalsiems sudariau trumpą ir mano paties nuomonę atspindintį klaidų sąrašą. Štai jis.

1.  Nekvailiokite važiuodami dviračiu.

Iš visame mieste prieinamų dviračių nuomos punktų išsinuomoję blizgantį mėlyną, geltoną ar raudoną dviratį, prisiimate nemenką atsakomybę. Tampate atsakingas už save, kad neužsimušite pats, nesužalosite ar neužmušite kito žmogaus. Bet svarbiausia, jūs privalote nenervinti vietinių. Du būdai įsiutinti olandą: (a) lėkti pilnomis parduotuvių gatvėmis, kaip tai būtų visiškai legalu ir (b) važiuoti trečiąja dviratininkų juosta taip arti, lyg stumdytumėtės regbio rungtynėse. Bet kokiu atveju tai daryti galite jeigu yra labai vėlu arba aplinkui nėra žmonių, bet tik ne šeštadienio popietę Stadhouderskade. Signalinimas ir keiksmai tik intensyvės.

2. Jeigu jaučiatės išbadėjęs, nekvailiokite ir valgykite tinkamai!

Girtas, apsirūkęs ar alkanas – ką darote? Jeigu sakysite, kad nusiperkate dvidešimt vištienos kepsnelių, atsakymas neteisingas. Tikriausiai gyvenate šalyje, kurioje „Mcdonalds“ gali rasti ant kiekvienos gatvės kampo, toks maistas tukina vaikus, skatina dopamino gamybą, o jus drasko kaltės jausmas. Kiekvienas turime tokį patiekalą, kai tingime pasivarginti ir savo gyvenimo trukmę pratęsti sveiku, mikroelementais praturtintu maistu. Nematau tame jokios problemos. Bet visgi, jeigu jau pasiryžote ištrūkti iš kasdienybės ir nukeliauti į Andrew Marvello „jūrą nesuvirškintų vėmalų“ , nesitenkinkite įprastu ir paragaukite kažko autentiško.

Švytinčių „Febo“ maistadėžių toli ieškoti nereikia. Jų pilna visur, maistas ten skanus, o jūsų arterijas jis užkiš taip pat greitai kaip ir amerikietiškasis. Žinoma, mėsainių ir skrudintų bulvyčių gautumėte taip pat nesunkiai. Prieš pagalvojant apie ką kitą, asmeniškai aš siūlau paragauti kroketų ir frikandelių (tai vištienos, kiaulienos ir jautienos dešrelės. Jos puikios, tikrai…).

3. Nemaišykite pramogų.

Kartą vienas užkietėjęs žolės rūkorius yra pasakęs: „ siųsk suktinę į kairę“. Viskas gerai, bet aš pasiūlyčiau mažą įspėjimą prie šios taisyklės: „nebent sėdite alkoholį parduodančios įstaigos atviroje erdvėje.“ Atsargiai su „Leidseplein“ ir „Rembrantplein“ barais! Darbuotojams ten nepatinka, jei rūkote marihuaną, to daryti negalima, o jeigu negalite ištverti pusvalandžio be kancerogenų, surūkykite cigaretę.

 

4. Nekartokite draugų išmokytos frazės olandų kalba.

Kad ir kiek šauktumėte „Neuken in de keuken!“ į lovą su jumis niekas neis, tad sustokite. O net jeigu ir pavyktų, tą frazę reikia tarti „No-ken in dee coke-en!“.

5. Nemaišykite olandų ir vokiečių kalbų.

Nesvarbu, kas kalbama tokiuose Holivudo filmuose, kaip „Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos“ar „Nakvynės namai“, olandai nekalba vokiškai. Nežinau, ar dėl olandų kalbos garsų neišlavintai ausiai panašumo į vidurinės mokyklos laikų vokiečių kalbą, ar dėl ko kito, bet šios kalbos yra nepanašios. Visiškai. Kad ir kokia būtų šio mito paplitimo priežastis, jis labai dažnas. Neverta ir minėti, kad olandai per daug maloniai nepriima jų geografinės kultūros sumenkinimo, tad geriau venkite tokio palyginimo kaip artėjančio dviračio. Verta prisiminti vienų stereotipus – klumpes, vėjo malūnus ir aukštas moteris bei kitų stereotipus – produktyvumą, dešreles ir odines kelnes.

Robert Webster | Dutchreview

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą