Olandijos lietuvė A.Stapusaityte kovaja dėl taškų

12243318_430402623817689_8807295079001714073_n

Nuo praėjusių metų gegužės 1 d. iki šių metų gegužės 1 d. viso pasaulio badmintonininkai įvairiuose turnyruose kovoja dėl kiekvieno aukso vertės taško ir geresnės vietos olimpinės kvalifikacijos reitinge. Šiuo metu pastarajame Akvilė Stapušaitytė užima 73 vietą. 30-metė sportininkė mano, kad jai dar reikėtų bent porą laiptelių šoktelėti į viršų ir vieta Rio de Žaneire būtų garantuota.

Turnyrų maratonas

Olimpiniai kelialapiai badmintonininkams bus išdalinti gegužės 5 d. Brazilijoje vienetų varžybose kovos po 38 vyrus ir moteris. Iki lemtingosios dienos likus kiek mažiau nei mėnesiui, A.Stapušaitytė tęsia nenutrūkstamą turnyrų maratoną. Pasak badmintonininkės, kuri nuo 2008 m. gyvena ir sportuoja Olandijoje bei atstovauja „BC Duinwijck“ klubui, šis maratonas buvo labai sunkus. Ir jis dar nesibaigė.

„Turbūt nuo praėjusių metų gruodžio ir prasidėjo tas toks labai intensyvus varžybų metas. Teko aplankyti ne vieną žemyną. Dar žiemą dalyvavau turnyruose Brazilijoje, JAV, Meksikoje. Iš tiesų tuomet Brazilijoje viskas susiklostė gan sėkmingai, užėmiau trečiąją vietą. O kadangi tai buvo „Grand Prix“ varžybos, tai ir gerų taškų iškovojau. Sakyčiau, jog ten parodžiau ne tik geriausią sezono, bet ir visos karjeros rezultatą. Tai nuteikė optimistiškai ir suteikė jėgų toliau pirmyn judėti olimpiados link, – pasakojo A.Stapušaitytė. – Po turnyro Brazilijoje žaidžiau dvejose varžybose Orlande (JAV) „Yonex USA international 2015“, kur burtai buvo gan palankūs, bet jaučiau didesnį spaudimą ir pralošiau prieš talentingą kanadietę pirmajame rate bei „2015 K&D Graphics/Yonex Grand Prix“, kur burtai lėmė kovą su 19-ąja pasaulio rakete iš Taipėjaus. Nors žaidimas buvo geras, po 40 min. kovos teko pripažinti varžovės pranašumą 18:21, 14:21. Po šių varžybų klubas privertė parskristi į Olandiją ir sužaisti komandines varžybas. Parskridau vienai dienai, sužaidžiau, laimėjau savo susitikimus ir išskridau į Meksiką. Ten neblogai žaidžiau, nors ir iškritau pirmajame rate. Varžiausi su 18-ąja pasaulio rakete iš Tailando. Žinojau, kad bus sunku ir fiziškai, ir psichologiškai, bet su nekantrumu laukiau susitikimo. Jis buvo labai įtemptas – žaidėme 3 setus ir po 44 min. kovos pralaimėjau 9:21, 21:7, 17:21. Aišku, skaudu pralaimėti, bet žaidimu buvau patenkinta.“

Po klajonių už Atlanto A.Stapušaitytė grįžo į Europą ir siekė kuo greičiau atgauti jėgas bei traukti toliau. Kita jos stotelė sausio mėnesį buvo Estija.

„Ganėtinai gerai ten žaidžiau, nors ketvirtfinalyje pralošiau estei Kati Tolmof (Tolmoff), kuri dabar, beje, olimpinės kvalifikacijos reitinge yra 74-a ir mažiau nei 100 taškų atsilieka nuo manęs. Tai tikrai mažas skirtumas. Po to žaidžiau Švedijoje ir JAV – „MBBC USA International 2016“ turnyre, dėl kurio negalėjau dalyvauti ir Lietuvos asmeniniame čempionate. Tuomet gavusi Lietuvos badmintono federacijos pritarimą ir palaikymą nusprendžiau dalyvauti turnyre už Atlanto ir kovoti dėl taškų. Jau daug metų esu Lietuvos čempionė, aišku, kaskart norisi grįžti ir įrodyti, kad esu stipriausia, bet šįkart teko rinktis. Po varžybų JAV vyko Europos moterų ir vyrų komandinis čempionatas Kazanėje. Grupėje žaidėme prieš Baltarusiją, Suomiją ir Daniją. Du savo susitikimus laimėjau, vieną pralošiau. Ir galiausiai vasarį išskridau į Pietų Ameriką, kur kovojau turnyruose Gvatemaloje, Peru, Brazilijoje, Jamaikoje ir Kuboje. Iš tiesų, nors buvo ir sunku, ir brangu, džiaugiuosi, jog nusprendėme vykti į šiuos turnyrus. Nors tuomet ir buvau geros formos, pradžia buvo sunkoka. Gvatemaloje pralošiau ketvirtfinalyje, ganėtinai skaudžiai ir taškų net negavau,“ – pasakojo 79 vietą pasaulio reitinge užimanti badmintonininkė.

Peru, Brazilijoje ir Kuboje A.Stapušaitytė užėmė trečiąsias vietas. Tai ją džiugino, nes įveikė tikrai stiprias varžoves, gavo taškų. Tuomet Jamaikoje nužygiavo iki finalo, bet ten nusileido italei Žaninai Čikonjini (Jeanine Cicognini).

„Tačiau ir antra vieta labai gerai. O Kuboje kūnas jau buvo visiškai pavargęs. Po tų penkių savaičių buvau visiškai išsekusi, žaidimas buvo prastas, jėgų nebeturėjau. Dar dabar bandau atsigauti. Tačiau galiausiai juk iš penkių turnyrų užimtos trys trečios ir viena antra vieta. Aišku, norėjosi ir aukso, bet yra, kaip yra. Dabar į ateinančius turnyrus žiūriu optimistiškai“, – pridūrė sportininkė.

O grįžusi į Senąjį žemyną prieš savaitę A.Stapušaitytė startavo turnyre Pranzūcijoje. Tiesa, jau pirmajame rate ji kovoje su japone Rira Kavašima patyrė nesėkmę: „Į turnyrus Europoje dažnai suvažiuoja azijiečiai, o su jais labai sunku kovoti. Turi būti aukščiausios formos, tada gali kovoti dėl pergalės.“

Olimpinė svajonė

Šią savaitę sportininkė vyks į Suomiją, tada vėl į Pietų Ameriką, o galiausiai turnyrų maratoną iki olimpinių kelialapių savininkų paskelbimo užbaigs Europos čempionatu, kuris balandžio 26 – gegužės 1 d. vyks Prancūzijoje.

„Žiūrėsime, kaip susiklostys burtai. Laikau kumščius, kad tik pasisektų ir burtai būtų palankūs. Taškai, kuriuos gali iškovoti Europos čempionate, bus daug geresni nei įprastų turnyrų. Ten įveikimas dviejų ratų prilygs triumfui viename eiliniame turnyre. Aišku, ten ir varžovės bus pajėgesnės, suvažiuos visas Europos elitas“, – akcentavo A.Stapušaitytė.

Badmintonininkė prisipažino, pastarųjų pirmenybių ji itin bijo, nes žino jų vertę. O kai tiek prakaito, nervų, darbo atiduota, norisi tik pergalių, gerų rezultatų bei, žinoma, dalyvavimo išsvajotoje olimpiadoje.

„Olimpinės kvalifikacijos reitinge dabar esu 73-ia, o pasaulio reitinge – 79-a. Jei dabar sustabdytų taškų rinkimą, būčiau antra, kuri nepatenka į olimpiadą. Tai nėra blogai, nes dar bus skiriamos kelios papildomos vietos. Tačiau dar tikrai yra kas gali mane aplenkti. Taigi tie artimiausi startai bus labai svarbūs ir turės daug įtakos reitingui. Kovosiu, dirbsiu, stengsiuosi. Iš šalies į olimpiadą gali vykti po vieną sportininką, nebent šalis turi du atstovus reitingo geriausiųjų 16-uke, tuomet gali du. Tačiau nėra taip, kad visi, esantys reitinge, ir papuola. Juk, pavyzdžiui, jeigu yra 20 kinių pirmajame penkiasdešimtuke, jos ne visos patenka. Tiesiog „filtruojasi“ reitingas“, – pridūrė A.Stapušaitytė.

Primename, jog 2008 m. Pekino olimpinėse žaidynėse A.Stapušaitytė pasidalijo 17-32 vietas, o 2012 m. Londone neįveikė grupių etapo.

Pasak geriausios Lietuvos badmintonininkės, po tiek turnyrų dabar jos sportinė forma nėra pati geriausia. Tad dabar bando atsigauti – treniruojasi po kelis kartus per dieną, eina į masažus.

„Psichologiškai jaučiuosi ganėtinai gerai ir pasitikėjimas savimi yra. Tačiau kartais reikia klausyti ir kūno, stengtis daugiau pailsėti ir atgauti jėgas. Juk jei kažko trūksta, tada žaisti labai sunku“, –
sakė A.Stapušaitytė.

Tačiau nors tai ir olimpiniai metai, pastaruoju metu badmintonininkės gyvenime nekaraliauja vien asmeninės varžybos. Jai dar tenka kovoti ir už Olandijos klubą komandiniuose turnyruose, taip pat, nors ir rečiau nei anksčiau, padirbėti ir trenere.

„Klubas mane palaiko, padeda, bet ir paspaudžia, nes jam svarbios pergalės. Aišku, kad ir tuomet, po turnyro JAV, galėjau neskristi į Olandiją, sakyti, kad olimpiniai taškai svarbiau, bet tam klubui atstovauju daug metų ir nesinori jo nuvilti. Gal tokiu atveju jie mane kažkiek ir kaltintų, jei nepadėčiau, nes be manęs 100 proc. pralaimėtų. Tuomet aš iškovojau dvi pergales, savo darbą atlikau, bet klubas vis tiek patyrė nesėkmę, nes kiti neįvykdė užduočių, nebuvo pasiruošę. Skaudu, kai kuri grandis nefunkcionuoja. Tačiau aš komandos nenuvyliau. Aišku, buvo ir tokių tarptautinių varžybų, kurias praleidau, o galėjau susirinkti gerų taškų“, – atviravo A.Stapušaitytė.

Įprastai Olandijoje badmintonininkė ne tik treniruojasi, bet dirba ir trenere. Tačiau bent kol kas šią veiklą teko kiek pristabdyti.

„Kai būnu išvykusi, mane pakeičia kiti treneriai. Aišku, gaila, teko ir žaidėjų atsiprašyti, ir pajamų sumažėjo. O juk jei praleisčiau ir klubo varžybas, pajamos dar sumažėtų. Dabar, kai grįžau, kad ir trumpam, į Olandiją, kažkiek vėl patreniruosiu. Apskritai šiemet treniruočių vedu mažiau nei anksčiau. Anksčiau kasdien ar kas antrą dieną, o šiemet tik porą dienų per savaitę. Tačiau ir tarp savo treniruočių sunku atsigauti, o dar reikia ir kitiems vesti. Tikrai sunku. Ypač olimpiniais metais. Tačiau kažkaip susitvarkau, nusiteikiu ir padarau“, – teigė sportininkė.

Kovo 25 d. A.Stapušaitytei sukako 30 metų. Badmintonininkės gimimo diena dažnai būna varžybų metu. Šiemet ji tą dieną kovojo Kuboje.

„Tiesiog ramiai praleidau vakarą. Nesureikšminau gimtadienio. Gal po visų tų varžybų maratonų bus galimybė su šeima ir draugais pašvęsti. Nors nelabai gimtadienius ir švęsdavau. Geriausia dovana būtų olimpinis kelialapis. Jei tokią dovaną gaučiau, tikrai švęsčiau. Nes dar tokio sunkaus sezono nebuvo. Pats patekimas į olimpiadą sunkus. Gerai, kai būna kažkoks spaudimas, didesnė konkurencija, tai daugiau suteikia motyvacijos. Šis sezonas tikrai įtemptas. Visos stresuojame, per varžybas būname labai įsitempusios, nes taškų skirtumai labai minimalūs tarp varžovių. Visiems žaidėjams įtemptas metas. Galiausiai reikia tikėtis, kad viskas bus gerai“, – sakė A.Stapušaitytė.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“

Aistė LABINAITĖ, žurnalistė

Komentarai

, ,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą