Atpigusi nafta į Lietuvos biudžetą atnešė nelauktų milijonų

lietuvos-pasto-bendroves-vadove-lina-minderiene-ir-susisiekimo-ministras-rimantas-sinkevicius-apzvel-54a68f00b1886

Valstybės biudžeto pajamų planas sausį įvykdytas 101,9 proc. Tai reiškia, kad į biudžetą atplaukė 8,9 mln. eurų daugiau pajamų. Didžiausią įtaką tam padarė 5 mln. eurų viršytas akcizų surinkimo ir 2,1 mln. eurų viršytas PVM surinkimo planas, pranešė Finansų ministerija.

Išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, šių metų sausio mėnesį valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 2 proc. (11,4 mln. eurų) daugiau nei planuota ir 2,2 proc. (12,41 mln. eurų) daugiau nei pernai tą patį laikotarpį. Prognozuotos minėtų biudžetų sausio pajamos − 562,4 mln. eurų, faktinės − 573,9 mln. eurų.

Valstybės biudžeto pajamų planas sausį įvykdytas 101,9 proc. Planuota, kad į valstybės biudžetą sausį bus gauta 480,9 mln. eurų pajamų, faktiškai įplaukė 489,8 mln. eurų – 8,9 mln. eurų daugiau nei planuota ir 12,4 mln. eurų (2,6 proc.) daugiau nei 2014 m. sausį.

5 mln. eurų – tiek pinigų iš akcizinių prekių netikėtai surinko Lietuvos biudžetas.

Sėkmingai įvykdytas pajamų iš mokesčių surinkimo į valstybės biudžetą planas − 101,9 proc., gauta 460,3 mln. eurų. Tai yra 8,6 mln. eurų daugiau nei prognozuota ir beveik 15,5 mln. eurų (3,5 proc.) daugiau nei pernai sausį.

Daugiausiai mokestinių pajamų gauta iš PVM – 364,4 mln. eurų, t.y. 30,4 mln. eurų (9,1 proc.) daugiau nei pernai sausį ir 2,1  mln. eurų (0,6 proc.) daugiau nei prognozuota.

Už visas akcizines prekes pirmąjį metų mėnesį gauta 57,2 mln. eurų – 5 mln. eurų daugiau nei prognozuota  ir 6,7 mln. eurų mažiau nei pernai tuo pat metu, kadangi akcizų mokėjimo kalendorius šiemet sausį buvo dešimčia dienų trumpesnis nei pernai sausį.

Pelno mokesčio gauta beveik 1 mln. eurų – 3 mln. eurų mažiau nei pernai ir 1,4 mln. eurų mažiau nei prognozuota. Sausį įmonės pradėjo mokėti avansinį pelno mokestį, o visa avansinio mokesčio suma turi būti sumokėta iki kovo 31 d.

Gyventojų pajamų mokesčio įplaukos į valstybės biudžetą ir savivaldybių biudžetus sausį buvo 69,7 mln. eurų – 1,2 mln. eurų didesnės nei prognozuota. Palyginti su praėjusių metų sausiu, šio mokesčio pajamų gauta ir 4 mln. eurų mažiau, nes pernai gruodį išmokėta gerokai didesnė, nei įprastai, darbo užmokesčio suma.

Patvirtintos 2015 m. valstybės biudžeto mokesčių pajamos (be ES lėšų) sudaro 5,666 mlrd. eurų, su ES lėšomis – 7,989 mlrd. eurų.

Pajamas didino pigusi nafta

Daugiausia sausį viršytas akcizo surinkimo planas – šio mokesčio surinkta net 5 mln. eurų daugiau nei planuota. „Nordea“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas 15min.lt sakė, kad šį rodiklį nulėmė pigusi nafta.

„Tai buvo ganėtinai prognozuojamas dalykas, nes ganėtinai atpigo degalai, todėl padidėjo šiek tiek jo pardavimai ir atitinkamai išaugo akcizo surinkimas. Gal pigesni degalai išeis į gerą biudžetui – kuo daugiau bus parduodama degalų, tuo didesnis bus surenkamas akcizas“, – sakė ekonomistas.

Jis taip pat pasidžiaugė didesniu PVM surinkimu. Tai reiškia, kad euras vartotojų neišgąsdino.

„Euras nepadarė didesnio neigiamo psichiloginio poveikio ir Lietuvos vartotojai pirko prekes, paslaugas, matome, kad rezultatai visai neblogi“, – sakė jis.

Tiesa, Ž.Mauricas pabrėžė, kad tai yra tik pirmo mėnesio rezultatai, todėl atsipalaiduoti ir džiūgauti dar per anksti.

„Nereikėtų daryti išvadų iš vieno mėnesio duomenų. Juolab, kad tokie mokesčiai kaip pelno mokestis yra nepastovūs ir gali iškraipyti statistiką. Taip pat naftos kainos kyla ir neaišku, kokios jos bus, ir ar ilgalaikis bus jų poveikis akcizo surinkimui“, – kalbėjo ekonomistas.

15min logo

Komentarai

,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą