
Į emigraciją ne pavieniui, o poromis. Šią tendenciją vis dažniau pastebi įdarbinimo paslaugas užsienyje teikiančios agentūros.
Personalo nuoma užsiimančios įmonės Olandijoje vadybininkė Linda ten Teuling sako, kad keičiasi ir atvykstančiųjų veidas. Buvę nedrąsūs ir sutrikę lietuviai dabar yra labiau pasitikintys savimi ir žinantys savo teises, rašoma išplatintame pranešime spaudai.
L. ten Teuling žodžius patvirtina ir lietuvius Olandijoje bei Vokietijoje įdarbinančios įmonės vadovas Sergejus Naumcikas. Jis skaičiuoja, kad šiuo metu net trečdalį visų išvykstančių dirbti svetur sudaro poros.
„Darbdaviai itin vertina poras, nes žmonės būna labiau motyvuoti, sėslesni, lengviau prisitaiko prie gyvenimo pokyčių. Mes negalime užtikrinti, kad jie dirbs toje pačioje darbovietėje ar bus suderintos darbo pamainos, tačiau didelis privalumas, kad buitimi jie dalinasi su savu, o ne svetimu žmogumi“, – sako S. Naumcik.
Darbuotojus iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Rumunijos, Portugalijos įdarbinančios agentūros vadovas sako, kad užsieniečiai vertina lietuvius, nes šie išsiskiria darbštumu ir atsakingumu. Be to, Olandija ir Vokietija lengviau įsidarbinti poroms, kurios kalba angliškai – dažnas lietuvis moka šią kalbą arba įgijęs bent jos pradmenis. Neturintiems šios kalbos žinių darbo pasiūlymų tenka laukti ilgiau.
Psichoterapeuto Raimundo Aleknos nestebina tendencija, kad vis daugiau lietuvių išvažiuoja užsidirbti svetur poromis ar net šeimomis.
Pasak jo, kiekvienas sau įprastą aplinką pakeitęs žmogus išgyvena keturias gedėjimo stadijas: neigimą, pyktį, depresiją ir priėmimą ar, kitais žodžiais tariant, susitaikymą. Tai yra natūralus procesas, tačiau ne kiekvienas lengvai jį įveikia. Pasitaiko, kad be artimųjų paramos, dažnam kai kurios gedėjimo fazės užsitęsia ir trukdo efektyviai siekti savo užsibrėžtų tikslų.
„Kai žmogus nesugeba susidoroti su vidiniais iššūkiais, krenta jo susidomėjimas aplinka, noras gilintis į išorės problemas. Dažnam mažėja motyvacija dirbti, svajonės ir planai nutolsta. Tokiam į save panirusiam žmogui, kyla didelė pagunda pabėgti nuo savęs ir užsimiršti bent trumpam, panirus į malonumus. O kai žmonės vyksta dviese, yra tikimybė, kad skirtingais momentais patirs skirtingas fazes, todėl vienas kitą supras ir palaikys“, – teigia psichoterapeutas R. Alekna.
© Lietuvos žinios