Kodėl olandai yra aukščiausi žmonės planetoje?

0863935f67410c87b5002fdb57e2c995Šiuo metu aukščiausiais žmonėmis pasaulyje laikomi olandai. Tačiau taip buvo ne visuomet. Prieš kelis amžius jie buvo vieni žemiausių. Kodėl taip nutiko?

Britų tyrėjai išnagrinėjo skirtingais laikotarpiais Nyderlanduose gyvenusių žmonių duomenis. Mokslininkai teigia išsiaiškinę, jog didžiausią įtaką vidutinio gyventojų ūgio kilimui turėjo natūrali atranka.

Toks greitas augimas tempas – per 150 metų olandų ūgis išaugo net 20 cm (8 pėdomis) – rodo, jog priežastimi galėjo būti aplinka. Pavyzdžiui, mitybos įpročiai (dažnas pieno produktų vartojimas), geresnė medicinos priežiūra arba žemas socialinės nelygybės lygis.

Tokia pati tendencija galėjo vykti ir kitose Vakarų populiacijose, tačiau ten vidutinis ūgis stabilizavosi kur kas anksčiau nei Nyderlanduose. Pavyzdžiui, tuo pačiu laikotarpiu Amerikoje vidutinis vyro ūgis išaugo 6 centimetrais (2.4 coliais), nors prieš tai amerikiečiai ūgiu lenkė olandus 5-8 centimetrais.

Norėdami išsiaiškinti tikrąją ūgių skirtumų priežastį, „London School of Hygiene and Tropical“ tyrėjai išnagrinėjo trijų dešimtmečių duomenis: 42,612 žmonių (45 metų amžiaus ir vyresnių) ūgį ir vaisingumą. Mokslininkai taip pat rėmėsi „LifeLine“ studija, kurioje surinkta informacija apie 167,729 asmenis, gyvenusius Šiaurės Rytų Nyderlandų regione.

Remiantis tyrėjų duomenimis, 1935-1967 metais aukštesni nei vidutiniškai vyrai bei vidutinio ūgio moterys susilaukė daugiau vaikų nei trumpesni vyrai su aukštesnėmis bei žemesnėmis moterimis. Įdomu ir tai, jog aukštesni žmonės dažniausiai savo pirmosios atžalos susilaukdavo vyresniame amžiuje.

Aukštesnių vyrų ir moterų kūdikiai taip pat turėdavo didesnį šansą išgyventi, o tai savaime lėmė sėkmingesnę šių asmenų reprodukciją.

Tiesa, įdomu ir tai, jog aukštesnės nei vidutinio ūgio moterys vėlesniame amžiuje taip pat pasižymėjo didesne reprodukcine sėkme.

anglija.today logo

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą