Lėktuvuose siaučia profesionalūs vagys

img659019

Neseniai iš Šri Lankos grįžęs verslininkas Evaldas Andrijūnas keliautojams siunčia perspėjantį pranešimą: tolimųjų reisų lėktuvuose būtina saugotis profesionalių vagių. Kaunietis su vagių gaujomis susidūrė skrisdamas ir pirmyn, ir atgal.

Įkliuvo su voku pinigų

“Jei ne skandalas, nusileidus lėktuvui Maldyvuose, niekada nepagalvočiau, kad tolimųjų reisų lėktuvų salonuose siaučia profesionalūs vagys, – šokiruotas vyras perspėja draugus, kolegas, klientus ir visus keliautojus. – Ar, pasigedus pinigų, brangių asmeninių daiktų, kiltų mintis, kad kažkas juos pavogė iš virš jūsų galvos padėtos rankinės ar lagamino?”

Lapkričio 25-osios naktį lietuvis su šeima skrido iš Vilniaus į Stambulą. Didžiausio Turkijos miesto oro uoste kauniečiai perlipo į aviakompanijai “Turkish Airlines” priklausantį tolimųjų skrydžių lėktuvą, kuris apie 3 val. nakties išskrido į Šri Lankos sostinę Kolombą per Maldyvus.

Skandalas lėktuve kilo jau nusileidus Maldyvuose ir rengiantis išlipti.

“Išgirdau bruzdesį, po to – riksmą, – pasakojo E.Andrijūnas. – Apie 70 metų amžiaus senukas angliškai rėkė už jo nugaros sėdėjusiam ir akis panarinusiam azijietiškų bruožų keleiviui.”

Netrukus paaiškėjo, kad senukas pačiupo vyrą, kuris pavogė iš jo voką su krūva grynųjų pinigų.

“Kodėl tu vagi mano pinigus?! Iškviesti policiją?! – badydamas pirštu rėkė įsiaudrinęs senjoras, o netrukus atbėgusiai stiuardesei paaiškino sumaišties priežastį, ir toliau gąsdino kaltinamą keleivį: – Tu pripažįsti, kad pavogei pinigus?! Ar iškviesti policiją?!”

Tvarkingas, kostiumu vilkintis kresno sudėjimo, apie 40 metų amžiaus vagišius tik tyliai kelis kartus palinksėjo galva, pripažindamas kaltę, net nebandydamas gintis.

“Še tau, čia tavo!” – įtūžęs ir išėmęs pluoštą savo pinigų, senukas vagiui sviedė tuščią voką.

“Galbūt nenorėdama užlaikyti reiso, kelti didesnio skandalo, o galbūt keleiviui aprimus ir nenorėjus rašyti pranešimo policijai, stiuardesė tik patikrino vagies bilietą, kažką užsirašė, bet jis nebuvo sulaikytas”, – pasakojo E.Andrijūnas.

Veikia ne po vieną

Tai, kad kilęs skandalas, nusileidus lėktuvui Maldyvuose, nebuvo atsitiktinis, kaunietis įsitikino skrisdamas atgal gruodžio 4 d.

Jis ir dar keli keleiviai, kuriems taip pat kilo įtarimas dėl lėktuvo salone siautėjančių vagių, sudarė jų bendrą portretą ir veikimo stiliaus schemą.

Tolimųjų reisų lėktuvuose siaučia grupuotės po keturis penkis vagis, skirtinguose orlaivio salonuose įsitaiso po du tris. Visi sėdi priešinguose galuose.

“Bene visi sėdi prie lango, kur yra po dvi keleiviams skirtas vietas. Jie išsipirkę papildomą vietą, kad greta nesėdėtų svetimi žmonės, – aiškino Evaldas. – Visi matyti įtariamieji – tvarkingai, solidžiai apsirengę, ne vienas – su kostiumu, azijietiškų bruožų, amžius – apie 40 metų.”

Visi įtariamieji turi po nedidelę rankinę ir lagaminą arba krepšį.

Savo daiktus gudriai veikiantys vagys padeda bagažui skirtame skyriuje ne virš savo sėdimos, o skirtingose vietose.

“Tai jiems suteikia svarią priežastį vaikščioti po saloną ir neva krapštytis tarp savo daiktų, – pastebėjo E.Andrijūnas. – Maža to, į laisvą vietą, kur jie, matyt, nusipirkę ir antrą bilietą, nesukeldami įtarimo naktį netrukdomai gali pasidėti svetimą lagaminą.”

Dažnai keičia vietas

“Iškart atkreipėme dėmesį į vienus pirmųjų aktyviai į saloną besibraunančius vyrus”, – jau turėdamas patirties, Evaldas su žmona greitai pastebėjo įtartinus vyrukus.

Įtariamieji elgėsi ir atrodė panašiai: azijietiška išvaizda, tvarkinga apranga, nedidelė rankinė, kurioje patogu susidėti pinigus ar smulkius daiktus, didesnė rankinė.

“Įtarimas pasitvirtino, kai azijietis padėjo savo daiktus skirtingose vietose ir pradėjo stebėti aplinką, kai lėktuve dar buvo nedidelis sambrūzdis, žmonės, lipdami į lėktuvą, dar tik ieškojo savo vietų, – lietuvis akylai stebėjo įtariamuosius. – Kol jis atsisėdo į savo tikrąją vietą, kur greta vėl buvo tuščia vieta, pakeitė keturias ar penkias. Keleiviui pasidėjus krepšį, lagaminą, rankinę, jis po akimirkos atsistodavo iš savo vietos, apsimesdamas, kad neva nori virš galvų esančioje bagažinėje padėti savo rankinę ar kažką užsigeidęs išsiimti. Jų akys stebėdavo, ką veikia čia pat sėdintis keleivis, o rankos it iliuzionistų tuo metu naršė po daiktus.”

Lietuvis apie gaują perspėjo kitame salone sėdėjusius lietuvius, kurie vėliau irgi savo salone pastebėjo įtartinus asmenis.

“Savo įtarimais pasidalijome su stiuardesėmis, kurios apie tokius pačius būgštavimus jau buvo girdėjusios iš kitų keleivių”, – pasakojo kaunietis.

Palaiko ryšį

Vėliau stiuardesės kelis kartus buvo priėjusios prie lietuvių, teigė, kad visa įgula stebi įtariamuosius, ir klausė, ką pastebėjo Evaldas.

“Vagių elgesys nesikeitė, jie dažnai vaikščiojo po saloną, krapštėsi rankinėse ir lagaminuose. Vos tik salone pro juos praeidavo stiuardesė, jie iškart kildavo už jos nugaros ir neva kažko ieškodavo savo bagažinėje, – apie vagių veikimo schemą pasakojo Evaldas. – Naktį, kai ilgais reisais skrendančiuose lėktuvuose daugelis miega, jie apsimesdavo užmiegantys pirmieji, o po to pradėdavo veikti. Garsiau atidarydavo bagažinės dureles ir stebėdavo, kas nemiega. O uždarydavo tyliai. Mačiau ir besikrapštantį lagamine, kurį pasidėjo laisvoje vietoje. Ryte, kai keleiviai jau keldavosi, prausdavosi, eidavo į tualetą, jie apsidrausdami miegodavo ir praleisdavo pusryčius.”

Kelis kartus pastebėjęs, kad yra stebimas lietuvių ir dar poros keleivių, vienas iš vagių pasijuto nejaukiai ir, nenorėdamas kelti įtarimo, liovėsi šmirinėjęs.

Beje, grupuotės nariai, matyt, tarpusavyje, aktyviai susirašinėjo trumposiomis žinutėmis.

Nenori skandalo?

Kodėl, nusileidus lėktuvui, stiuardesės nepaprašė keleivių apžiūrėti asmeninių daiktų? Evaldas neturi tvirtos nuomonės, bet sakė nenorintis tikėti, kad jos dirba kartu.

Galbūt nenorėjo skandalo, kuris pakenktų kompanijos reputacijai, gal užlaikyti reiso, juolab kad keleiviai garsiai nereiškė nepasitenkinimo, jog kažkas dingo.

“Bet dažniausiai dingusių daiktų, pinigų pasigendame namuose, jau išlipę iš lėktuvo ir vargu ar pagalvotume, kad jie pavogti salone”, – svarstė E.Andrijūnas.

Apie savo įtarimus lietuviai pranešė nusileidę Stambulo oro uoste aviakompanijos saugumo tarnybai.

Likimo ironija: ten jie kelis kartus akis į akį vėl susitiko su juos kiaurai žvilgsniais vėrusiais azijiečiais.

Skirtingose vietose sėdėję keturi įtariamieji šį kartą oro uoste, priešingai nei lėktuve, jau buvo ne atskirai, bet kartu.

Vagys Stambule neliko, o ėjo link jungiamųjų skrydžių ir rengėsi tęsti savo kelionę.

Abu susidūrimai su vagimis įvyko skrendant komanijos “Turkish Airlines” lėktuvuose. Jos atstovai teigė bandantys išsiaiškinti aplinkybes, tačiau konkretesnių komentarų apie tai dienraščiui nepateikė.

Komentarai

Edita Gaigalienė

Lietuvos turizmo departamento atstovė žiniasklaidai

Nesvarbu, kur išvyksta turistas, jis turi galvoti apie savo saugumą, jis asmeniškai atsakingas už save. Tai ne aviakompanijos ir ne departamentų rūpestis. Ir nors vykstame ilsėtis teigiamai nusiteikę, tačiau nereikia prarasti budrumo, nepalikti asmeninių daiktų be priežiūros. Stebuklingų priemonių nuo vagių nėra – tik jūsų budrumas ir draudimas. Jei įvyko vagystė lėktuve, reikia kreiptis į aviakompanijos personalą ir jie, kiek gali, pasistengs padėti.

Virginija Žegunytė

Lietuvos civilinės aviacijos administracijos oro transporto skyriaus vedėja

Vagystės atveju pirmiausia reikia kreiptis į policiją – ir danguje, ir žemėje galioja tie patys įstatymai, o vagis gaudo policininkai.

Registruotas bagažas atiduodamas vežėjo žinion, keleivis gauna čekį – tai kaip sutartis ir vežėjas prisiima atsakomybę, kad bagažas yra jo žinioje.

Keleivio ir vežėjo atsakomybę reglamentuoja teisinis aktas, kuris analogiškas tiek pasirašiusiems Varšuvos, tiek Monrealio konvenciją.

Jis skelbia: jei bagažas neregistruotas, įskaitant asmens daiktus, vežėjas atsako tik tuo atveju, jei žala atsirado dėl jo arba jo darbuotojų, arba atstovų kaltės. Tad salone esantys daiktai, pinigai – neregistruotas bagažas yra keleivio priežiūroje.

Jei dingtų daiktai ir pinigai, keleivis į teismą gali paduoti sučiuptą vagį arba įtariamąjį. Taip pat gali teistis su vežėju, jei įrodys, turės argumentų, kad vagystė ar žala daiktams galėjo būti padaryta dėl vežėjo arba jo darbuotojų kaltės. Teismo procesas priklausys nuo aplinkybių, įrodymų ir kitų niuansų.

Hasanas Serkanas Binyaras

“Turkish Airlines Lietuva” generalinis direktorius

Aviakompanija “Turkish Airlines” atlieka reguliarius reisus į 282 oro uostus 113-oje šalių ir yra į daugiausia pasaulyje miestų skraidinanti kompanija. Natūralu, kad kai tiek daug kasdienių skrydžių, išauga ir įvairių iššūkių tikimybė, ypač atsižvelgiant į skirtingų pasaulio regionų geografinius, kultūrinius ar ekonominius veiksnius.

“Turkish Airlines” penkerius metus iš eilės – 2011, 2012, 2013, 2014 ir 2015 m. –  buvo pripažinta geriausia Europos oro bendrove ir šis pripažinimas buvo suteiktas pačių keleivių, vertinusių įvairius kriterijus. Tai reiškia, kad aviakompanija  visada dėjo ir ateityje dės visas pastangas įveikti bet kuriuos iškylančius nesklandumus, susijusius su paslaugų kokybe ir keleivių ar jų turto saugumu.

Rimvydas Širvinskas-Makalius

Kelionių agentūros įkūrėjas

Oho, čia naujiena, negirdėjau tokių dalykų, ir bus labai įdomu apie tai paskaityti jūsų dienraštyje. Neatmetu galimybės, kad tokie dalykai vyksta.

Perėjus oro uosto kontrolę, mes psichologiškai jaučiamės saugesni. Ypač per ilgus, naktinius skrydžius, lėktuvų salonuose, juolab naktimis daugelis miega. Saugumo jausmą sukelia ir paslaugios stiuardesės, kurios vaikšto salone.

Manome, kad vykstame kartu su atostogų pasiilgusiais keleiviais ar verslininkais, bet negalvojame apie vagišius.

Aš taip pat lėktuvo salone jaučiuosi saugiai, dažnai į kuprinę įsidedu ir asmens dokumentus, ir pinigus, o neretai, jei bagažo skyriuje vieta virš manęs užimta, ją padedu į kitą lėktuvo galą.

Skaitykite daugiau: http://kauno.diena.lt/naujienos/kriminalai/nusikaltimai/lektuvuose-siaucia-profesionalus-vagys-726207#ixzz3vbaKVYL7

Komentarai

,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą