
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte
Pirmąja nemalonia žinia iš Nyderlandų ukrainiečiams tapo balandžio referendumas, kuriuo olandai atmetė ES Asociacijos sutartį su Ukraina. Dabar Kijevą turėtų nuvilti ir Nyderlandų premjero Marko Rutte žodžiai – jis pareiškė, kad sutartį pasirašys tik sulaukęs „teisiškai privalomų sprendimų“ problemoms, dėl kurių svarbųjį dokumentą atmetė rinkėjai.
Kaip rašo „The Wall Street Journal“, kai olandai patariamajame referendume atmetė Asociacijos sutartį su Ukraina, jie ne tik balsavo prieš dokumentą, bet ir išreiškė nuomonę apie ES.
O ES ir Ukrainos susitarimas yra pagrindinė Vakarų bendradarbiavimo su Kijevo išraiška. Sutartį pasirašyti atsisakęs Viktoras Janukovyčius 2014 metų pradžioje buvo nuverstas ir paspruko į Rusiją. Tiesa, Rusija iškart aneksavo Krymą ir įplieskė karą Donbase. TAIP PAT SKAITYKITE: Nyderlandų lietuviai: olandai referendumu dėl Ukrainos beveik nesidomi Olandai per referendumą atmetė ES ir Ukrainos susitarimą, suduodami smūgį vyriausybei Gediminas Vitkus: Ką reiškia olandų „ne“ Europos Sąjungos asociacijai su Ukraina?
Dabar Nyderlandų premjeras M.Rutte pripažino, kad tiek jam, tiek visai ES bus sunku rasti kompromisinį sprendimą – tokį, kuris leistų nesuplėšyti Bendrijos ir Kijevo susitarimo. Dokumentą jau ratifikavo Ukraina, Europos Parlamentas ir 27 iš 28 ES narių.
M.Rutte, akivaizdžiai reaguodamas į „Brexit“ referendumo rezultatus, paskelbė neturintis konkrečių pasiūlymų, kokias garantijas būtų galima pateikti rinkėjams.
„Galbūt mums reikėtų pakeisti Asociacijos susitarimo tekstą, galbūt rasime kitą sprendimą ir teksto keisti nereikės. Bet jei negausime teisiškai privalomų garantijų, sutarties nepasirašysiu“, – aiškino M.Rutte.
Bet kokie pokyčiai Asociacijos susitarimo tekste reikštų, kad visoms ES narėms reikėtų iš naujo ratifikuoti dokumentą. O tai Rusijai taptų šansu užblokuoti susitarimą.
Maskva tūžmingai priešinosi ES ir Ukrainos sutarčiai, o politikai teigė, kad dokumentas kenkia Ruisjos ekonomikai, o ukrainiečius verčia rinktis tarp Rytų ir Vakarų.
Problemas dėl Ukrainos M.Rutte aptarė su kitų ES narių lyderiais per viršūnių susitikimą Briuselyje, o jo išreikšta pozicija tampa nauju smūgiu Ukrainos vyriausybei ir prezidentui Petro Porošenkai.
Ukrainai iki šiol nesuteiktas bevizis režimas, nes tam priešinasi kai kurios Bendrijos narės.
Šaltinis: 15min.lt