Olandai perspėja Vokietiją ir Prancūziją neįsijausti dėl ES reformų

Nyderlandų premjeras Markas Rutte penktadienį perspėjo Berlyną ir Paryžių nebandyti prastumti savo ambicingų Europos Sąjungos reformų planų prieš kitų šalių narių valią.

M. Rutte nuomone, didesnė integracija nėra Bendrijos problemų sprendimas. Nyderlandų premjeras Vokietijos savaitraščiui „Der Spiegel“ sakė, kad šalys paprastai „nelinkčios pritardamos“ prancūzų ir vokiečių pasiūlymams sudrebinti ES, o ypač – euro zoną.

Šis jo perspėjimas pasirodė likus vos kelioms valandoms iki Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vizito į Paryžių, kur ji susitiks su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu. Prancūzijos lyderis siekia iš esmės reformuoti ES institucijas.

„ES turime judėjimo laisvę, ir, žinoma, Vokietijos vyriausybė gali susitikti su Prancūzijos vyriausybe mums ten nesant“, – sakė M. Rutte „Der Spiegel“.

„Tačiau tai dar nereiškia, kad mes ir kitos ES šalys sutinka su viskuo, kam pritaria vokiečiai ir prancūzai. Nelinkčiosime pritardami viskam“, – pridūrė jis.

E. Macronas ragina, reaguojant į žemyne vis stiprėjančius populistinius iššūkius, priimti reformų, kurios suteiktų naują impulsą ES ir sustiprintų euro zonos šalių bendradarbiavimą.

Nors A. Merkel atsargiai pritaria Prancūzijos lyderio idėjoms, M. Rutte kategoriškai prieštarauja daugeliui E. Macrono planų, o ypač – jo pasiūlymui paskirti euro zonos finansų ministrą ir sukurti bendrą biudžetą.

„Manau, kad pirmiausia kiekviena ES šalis yra atsakinga už pasiruošimą krizėms, – sakė Nyderlandų premjeras. – Subalansuoti finansai yra geriausia atsargumo priemonė.“

M. Rutte taip pat nesutinka, kad nuo 2020-ųjų būtų padidintas jo šalies indėlis į ES biudžetą, siekiant užlopyti kelių milijardų eurų skylę, atsirasiančią Britanijai išstojus iš Bendrijos. Nyderlandų premjero manymu, geresnis sprendimas būtų mažinti išlaidas.

Tuo tarpu A. Merkel naujoji koalicinė vyriausybė neseniai įsipareigojo padidinti Vokietijos indėlį į ES biudžetą, nors ši šalis – lygiai kaip ir Nyderlandai – iš Bendrijos iždo gauna mažiau negu į jį įdeda.

M. Rutte nėra vienintelis prancūzų ir vokiečių siūlomų ES reformų kritikas.

Praėjusią savaitę Baltijos šalių, Danijos, Švedijos, Suomijos, Airijos ir Nyderlandų finansų ministrai bendrame pareiškime perspėjo neskubėti su ambicinga euro zonos integracija tose srityse, kuriose kol kas nėra vieningos ES valstybių pozicijos.

Lietuva ir dar septynios šiaurės Europos šalys bendrame laiške paragino sutelkti dėmesį Bankų sąjungos užbaigimui, griežtesnio biudžeto taisyklių laikymosi užtikrinimui ir Europos valiutos fondo sukūrimui, o kitas idėjas nukelti vėlesnei diskusijai.

Laišką pasirašiusios šalys atsargiai vertina Prancūzijos prezidento ambicingus planus reformuojant euro zoną įkurti bendrą biudžetą ar finansų ministeriją.

BNS

Komentarai

, ,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą