Olandijos klumpių gamintojams – liūdnos dienos

Prieš kelis dešimtmečius jų buvo tūkstančiai. Dabar Nyderlanduose liko vos trisdešimt tradicinių medinių klumpių gamintojų, kurie mėgina išsaugoti šį nykstantį amatą tuo metu, kai medinės klumpės dažniau virsta magnetukais ant šaldytuvo nei apavu.

Meistriškai mosuodama į ilgą metalinį šaukštą panašiu įrankiu keturiasdešimtmetė Nicole van Aarle šlifuoja gluosnio gabalą, po jos kojomis krenta medžio drožlės. Jos dirbtuvėse pietiniame Olandijos Arlė-Rikstelio mieste sienos nukabinėtos įvairių formų ir dydžių medinėmis klumpėmis.

„Dirbu, kai galiu. Vakarais, savaitgaliais ar po to, kai nuvežu vaikus į mokyklą. Tačiau negaliu išgyventi iš klumpių gamybos“, – sakė buvusi kariškė, kuri didžiuojasi būdama jau penktos kartos klumpių gamintoja.

Būdama vos keturiasdešimties ji yra viena iš jauniausių klumpių gamintojų šalyje, kur dauguma klumpių gamintojų artėja prie pensinio amžiaus.

„Padėtis kelia didžiulį nerimą, – sakė Olandijos paveldo centro atstovas Pieteris van Rooijus. – Jau seniai reikėjo imtis priemonių šiam amatui išsaugoti ir užtikrinti, kad jis bus perduotas ateities kartoms. Priešingu atveju mes prarasime šio Olandijos simbolio gamybos technologiją.“

Apavas visiems sezonams

Nors medinės klumpės ne vieną amžių gaminamos daugelyje šalių, įskaitant Prancūziją ir Didžiąją Britaniją, jos labiausiai tapo siejamos su Olandija, kaip tulpės ir vėjo malūnai.

Iki Antrojo pasaulinio karo medines klumpes avėjo daugelis olandų. Iš vientiso medžio gabalo skaptuojamos klumpės yra „šiltas, sausas ir nebrangus apavas“, sakė Olandijos klumpių įamžinimo asociacijos prezidentas Jackas van der Voortas.

„Jas gali pritaikyti prie savo darbo specifikos, žemės, ant kurios dirbti, ir regiono“, – sakė jis.

Tačiau ši tradicija „yra beveik mirusi“, sakė jis agentūrai AFP, pridūręs, kad šiuo metu Europoje yra likę gal apie 40 klumpių gamintojų, įskaitant 30 Nyderlanduose.

„Tai tarsi keptos bulvės Britanijoje ar dešrelės Vokietijoje. Mes turime jas išsaugoti, – N. van Aarle. – Žinoma, visi mėgsta bulvytes. Tačiau sunku vaikščioti avint klumpes, todėl mūsų padėtis yra sudėtingesnė.“

Po Antrojo pasaulinio karo vis daugiau olandų ėmė rinktis guminius ar odinius batus, ir medinės klumpės tapo gyvenimo kaime atributu.

Šiuo metu iš maždaug 300 tūkst. kasmet Olandijoje mašininiu ar rankiniu būdu pagaminamu klumpiu trečdalį nuperka turistai.

Šaltinis:BNS

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą