Protestuojantys lietuviai Briuselyje prašo pinigų

EP-150909602

Pirmadienį Briuselyje kartu su kolegomis protesto akciją pradėjo iš Lietuvos atvažiavęs ūkininkų autobusas – šiandien sprendžiama dėl kompensacijų pieno ūkiams skyrimo.

Iš Lietuvos autobusu atvažiavo 50 žemdirbių, dar keletas atskrido vėliau. Bendrai protesto akcijoje planuoja dalyvauti 6.000 ūkininkų ir 2.000 traktorių.

„Briuselis praktiškai uždarytas, čia chaosas. Pakalbėjome su Virginija Baltraitiene, žemės ūkio ministre, kuri eina į Ministrų tarybos posėdį. Kitas posėdis – pieno tarybos. Lauksime rezultatų, nes šiandien turi būti bent jau preliminarus nutarimas dėl kompensacijų dėl kainų kritimo nukentėjusiems ūkininkams“, – kas vyksta pasakoja Mindaugas Maciulevičius, akcijos dalyvis.

Ūkininkai skaičiuoja, kad pernykštė išmoka kompensavo 3–4 mėn. kainų kritimo nuostolius. Dabar bendra paramos suma siektų apie 50 mln. Eur. 20 mln. Eur iš jų reikėtų skirti Lietuvai. Žemės ūkio ministerija skaičiuoja, kad nuostoliai siekia 32 mln. Eur.

Reguliuojama rinka

„Šiandien pagalbos prašo ne tik Baltijos šalių ūkininkai, kurie pripažinti daugiausia nukentėję ES, bet ir žmonės iš kitų šalių. Parama mūsų ūkiams – išlikimo klausimas“, – dėsto p. Maciulevičius.

Žemdirbiai nori, kad Europos Komisija visose ES valstybėse reguliuotų pieno gamintojų ir perdirbėjų grandinę. Ne tik Lietuvos žemdirbiai mano, kad juos skriaudžia perdirbėjai. Prancūzams protestais jau pavyko pasiekti, kad vyriausybė reguliuotų dalį mėsos ir pieno supirkimo kainų. Gamyklų atstovai savo ruožtu pareiškė, jog žaliavą bus priversti įsivežti iš kitų valstybių.

Lietuvoje nuo rugpjūčio 1 d. galioja pieno rinką reguliuojantis įstatymas. Tačiau ryškesnių pokyčių rinkoje dėl šio teisės akto nebuvo.

Reikia pinigų

„Europos Komisija už pieno kvotų viršijimą iš dalies valstybių surinko pakankamai dideles lėšas. Šie pinigai gali būti skirti kompensacijos dėl kainų kritimo nukentėjusiems žemdirbiams“, – aiškina p. Markauskas.

Kvotas viršijo ir mūsų kaimynės Latvija, Lenkija. Baudos už tai gan didelės. Lietuva savo kvotos neįvykdė. Šiuo metu šis rinkos reguliavimo mechanizmas jau panaikintas ir pieno rinka visiškai laisva.

Vis dėlto ūkininkai nepalikti likimo valiai. Lietuvos pieno gamintojai iš šių metų nacionalinės paramos programos lėšų gaus 18,2 mln. Eur.

Lietuvos valstybės žadėtas nacionalinių išmokų paankstinimas mūsų žemdirbių negelbsti.

Šaltinis: vz.lt

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą