Ar išties olandai tampa pernelyg skrupulingi?

DutchTrys neseni įvykiai į viršų iškėlė tai, apie ką komentatoriai sako vykstant Nyderlanduose – visuomenė tampa skrupulinga ir pedantiška.

Pirmasis iš trijų minėtų įvykių buvo „Hema“ parduotuvės sprendimas iš pavasario reklaminių brošiūrų išbraukti žodį „Velykos“ ir vietoj smagių Velykų visiems palinkėjo tiesiog smagaus pavasario. Sulaukusi PVV ir VVD kritikos bei kaltinimų pataikavimu islamui, parduotuvės vadovybė nesėkmingai teisinosi, neva parduotuvės viduje nuotaikos velykines, kaip įprasta.

Po to sekė Amsterdamo hbo koledžas su studentų žurnalo „Folia“ viršelyje pasirodžiusia mergina, pozuojančia be liemenėlės. Lydinčiajame straipsnyje „Papukų biblija“išspausdintos kelios feminisčių studenčių, nevilkinčių liemenėlių, nuotraukos. Žurnalas uždraustas keliuose koledžuose.

Galiausiai Amsterdamo rajono tarybos valstybės tarnautojos susiginčijo dėl draudimo nedėvėti trumpų sijonų ir ilgaaulių, kelius siekiančių batų. Toks draudimas sukėlė diskusijas, kad netrukus bus taikomi šariato išstatymai.

Tai ar tikrai visuomenė Nyderlanduose tampa skrupulinga, išpuikusi, kur vieni šventesni už kitus?

Dienraštyje NRC Christianas Weijtsas parduotuvės „Hema“ viešųjų ryšių skyrių išvadino „vargšais netikėliais“. Politikams ėmusis ryžtingų veiksmų, kiekvienas reklaminis lapelis tampa politiškai jautriu teiginiu.

Spontaniškumas

Chriatianas Weijtsas rašo: „Bijodami sulaukti pasėkmių, galinčių mus pasivyti iš bet kurios srities, save pastatome į poziciją, kurioje trūksta spontaniškumo ir kūrybiško linksmumo. Labiausiai gasdina tai, o ne islamas.

„Visi mirtinai bijo būti viešai nulinčiuoti dėl menkiausio klaidingo žingsnio, politiškai neteisingo juokelio ar neteisingai skrajutėje panaudoto simbolio. Tapome pedantų tauta ne dėl islamo ir ne dėl musulmonų. Jie nėra alergiški velykiniams kiaušiniams ir moterų krūtims. Yra vienintelė išeitis – stoti akis į akį su keistuoliu vienišium, kuris smagiai sau juokiasi, lyg pats pavasaris.“

Perspėjimas

Dienraštis „Telegraaf“ ėmėsi komentuoti „trumpų sijonų ir ilgaaulių batų“ ginčą Amsterdamo New West rajono taryboje. Skandalas būtų taip ir nurimęs, patikinus, kad darbuotojos galės pačios nuspręsti, kokie rūbai yra tinkami kaip dalykinė apranga, tačiau dienraštis visi ragina būti atsargiais.

Jame cituojamas psichologas Jeffris Wijnbergas, kuris teigia, kad „iš esmės žmonės galvoja, ką kalba. Visai neseniai buvo  kilusi diskusija, as komikai neperlenkia lazdos. Visi pradėjome bijoti iššaukti negatyvumą ar agresiją.“

Straipsnyje taip pat remiamasi marketingo eksperto Paulo Moerso nuomone, kad parduotuvės „Hema“ valdyba persistengė dėl „linksmo pavasario“, tai perdėto noro neįžeisti pavyzdys.

„Kovojome už savo laisves. Negalime jų tiesiog išmesti į šiukšliadėžę. Man atrodo, kad tai, kas šiuo metu vyksta, yra baisu.“ – kalbėjo P. Moersas. „Dėvėti trumpą sijoną yra ne provokacija, o pasirinkimas. Artėjame link nerimą keliančios ribos. Kas toliau? Nebetoleruosime gėjų? Nemanau.“

Simboliška

Dienraštyje „Parool“ rašoma, kad labai gerai, jog ši kova įvyko dvejose sferose, simbolizuojančiose sunkiai iškovotas laisves – aukštojo mokslo ir viešojo administravimo institucijose.

Ar sostinė ėmė išpažinti skaistybę ir kaltina šią administratorių kartą, kurie visomis išgalėmis siekia neutralumo. Dienraštyje rašoma: „Jie masto už kitus: ar tai gali įžeisti? Tuomet be jokios sąžinės graužaties jie imasi veikti.“

Išvada tokia: „Rokjesdag“ – diena, kai pirmoji saulė sušildo orą, o merginos nusimeta kelnes ir pasipuošia pavasariniais sijonais, jau niekada nebebus tokia, kokia buvusi.

                                                              OlandijosLietuviai.lt

 

Komentarai

, ,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą