Komandiruojamų vairuotojų atlyginimai: ar Nyderlandai tapo dar viena juos reguliuojančia valstybe?

Pastarosiomis savaitėmis Lenkijos ir Baltarusijos vežėjų asociacijos ZMPD ir „Bamap“ pranešė apie Nyderlanduose galiojančius reikalavimus komandiruojamų darbuotojų minimaliam atlyginimui. Ar Nyderlandai tapo dar viena valstybe, griežtai reglamentuojančia komandiruojamų vairuotojų atlyginimus?

Naujienos iš Nyderlandų

Baltarusijos „Bamap“ paviešino IRU pateiktą informaciją, kuri skelbia, jog Nyderlanduose priimti įstatymai „WagwEU“ (2016 metų birželį priimtas „Wet arbeidsvoorwaarden gedetacheerde werknemers in de EU“) ir WAS (2017 metų sausį priimtas „Wet Aanpak Schijnconstructies“) įnešė naujovių, reguliuojančių komandiruojamiems darbuotojams mokamą atlyginimą. Pasak pranešimo, šie įstatymai reikalavo į Nyderlandus komandiruojamiems darbuotojams mokėti nustatytą minimalų atlyginimą bei užtikrinti darbo ir poilsio režimo, taip pat ir nustatytų kasmetinių atostogų laikymąsi. Nyderlandų Socialinių reikalų ir darbo ministerija išaiškino, jog šie įstatymai taikomi tik kabotažiniams krovinių ir keleivių pervežimams.

Panašią informaciją nurodė ir Lenkijos vežėjų asociacija ZMPD. Remdamasi Lenkijos ambasadoje Nyderlanduose esančiu Prekybos ir investicijų skyriumi, asociacija nurodė, kad nuo 2017 metų pradžios tarptautiniams pervežimams keliais ir kabotažui (išskyrus tranzitą) taikomi Nyderlandų minimalaus atlyginimo reikalavimai. Be tranzito, numatyta išimtis savarankiškai dirbantiems ir tai galintiems įrodyti vežėjams. Minimali alga nustatoma, atsižvelgiant į vairuotojo darbo laiką ir amžių (čia galima pamatyti detalią informaciją).

Be to, ZMPD skelbė, kad skaičiuojama alga neapima dienpinigių bei išlaidų pragyvenimui ir nakvynei.

Kaip yra iš tiesų?

Toks situacijos pasikeitimas gerokai apsunkintų į Nyderlandus važiuojančių arba šioje šalyje kabotažinius reisus vykdančių Lietuvos vežėjų darbo sąlygas.

Tačiau ar gali būti, kad informacija apie sausio mėnesį įsigaliojusią tvarką paskelbiama vasario mėnesį?

Na taip: austrai praėjusiais metais pateikė panašų pokštą, be išankstinio perspėjimo paskelbdami apie įsigaliojančią minimalaus atlyginimo tvarką; o italai visiškai neskubėjo, paviešindami savo reikalavimus ir sukurdami situaciją, kai net kontroliuojančios tarnybos nežinojo, ką jiems reikia kontroliuoti.

Todėl pranešimas apie naują tvarką Nyderlanduose atrodė reikalaujantis paaiškinimo.

„CargoNews“ pateikė užklausas Nyderlandų Socialinių reikalų ir darbo ministerijai, taip pat tarptautinius pervežimus administruojančioms bendrovėms „DKV Euro Service GmbH“ ir „Easytrip“. Galime pastebėti, kad klausimai apie į Nyderlandus komandiruojamiems tolimųjų reisų vairuotojams nustatytą minimalų darbo užmokestį sutrikdė tiek patyrusius transporto specialistus, tiek pačių Nyderlandų Vyriausybės spaudos tarnybas.

Savaime suprantama, kad kiekvienoje šalyje komandiruojamiems darbuotojams numatomi specialūs atlyginimo reikalavimai, tačiau dėl savo specifikos transporto sektorius visose šalyse (išskyrus Vokietiją, Prancūziją, Italiją ir Austriją) vertinamas kaip išskirtinis ir jam šios taisyklės nėra taikomos.

DKV atstovas Lietuvoje bei Skandinavijos šalyse Artūras Michejenko teigė, jog šios bendrovės centrinis biuras turi informaciją apie tai, kad Nyderlandai minimalaus atlyginimo reikalavimą komandiruojamiems vairuotojams ketina taikyti nebent nuo 2018 metų sausio mėnesio. Taip yra dėl to, kad tebėra kuriama šio reikalavimo įgyvendinimui būtina elektroninė pranešimų sistema. Ir kol kas šalyje tiesiog nėra priemonės tokios tvarkos administravimui.

Sigita Juodė, „Easytrip“ vadovė Lietuvoje, iš savo kolegų Nyderlanduose gavo iš esmės panašų atsakymą. Jame patvirtinama, kad šioje šalyje galioja abu, aukščiau nurodyti įstatymai, reguliuojantys minimalų atlyginimą. Ir jie taip pat galioja transporto sektoriuje, tačiau jie nėra aktyviai kontroliuojami, kaip pavyzdžiui, Prancūzijoje. Pasak „Easytrip“ specialistų, šie įstatymai priimti todėl, kad leidžia eliminuoti kai kuriuos mokesčių vengimo atvejus. Kalbant apie komandiruojamus vairuotojus, jie galėtų būti taikomi tik tokiais atvejais, kai darbuotojas mano gaunantis nepakankamą atlyginimą ir dėl to nusprendžia kreiptis į teismą.

Visi darbuotojai – vienodi!

„Nyderlanduose minimalus darbo užmokestis yra numatytas, darbuotojų neskirstant į vietinius ir komandiruojamus, – savo atsakyme „CargoNews“ aiškina Nyderlandų Socialinių reikalų ir darbo ministerijos atstovas spaudai Peteris Blokas. – Taip pat nėra atsižvelgiama ir į darbdavio registracijos vietą. Visi Nyderlanduose dirbantys darbuotojai (taip pat ir sunkvežimių vairuotojai), nepriklausomai nuo jų darbo trukmės, patenka į šalyje galiojančios minimalaus atlyginimo reikalavimų rėmus. Išimtis taikoma tik savarankiškai dirbantiems ir tai įrodantiems vežėjams.“

P. Blockas pastebi labai aktualų aspektą – iki šiol oficialiai neįvertintą Vokietijos (ir, vedant analoginius ryšius – Prancūzijos, Italijos ir Austrijos) sprendimą minimalaus atlyginimo reikalavimą pritaikyti ir transporto sektoriuje. Trečius metus Europos Komisijoje svarstomas precendentas iki šiol nėra įvertintas dėl savo atitikimo Europos darbo teisei ir Direktyvai dėl komandiruojamų darbuotojų. „Kadangi nesulaukiame galutinio sprendimo dėl Vokietijos, negalime būti pilnai įsitikinę minimalaus atlyginimo tvarkos taikymo vairuotojams teisėtumu“, – apibendrina Nyderlandų vyriausybės atstovas.

Šie atsakymai leidžia suprasti: azartinius žaidimus su mokesčių administratoriais žaidžiantys verslininkai gali sau leisti savo nuožiūra kontroliuoti Nyderlanduose dirbančiųjų vairuotojų atlyginimus, nes galimybė sulaukti realaus įstatymų taikymo yra visiškai nedidelė. Tiksliau – tai gali būti nebent darbuotojo skundas.

Tačiau mūsų vežėjai tvirtina, kad Lietuvos transporto įmonėse dirbančių vairuotojų atlyginimai atitinka Vakarų Europoje nustatytus minimumus ir tokie reikalavimai paprastai atsiliepia tik padidinta administracine našta. Todėl galima konstatuoti, kad tokiu atveju Nyderlandai išlieka mūsų vežėjams draugiška valstybe. Tiesa – nežinia, kuriam laikui.

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą