Numušto Malaizijos lėktuvo tyrimas: laukiama Nyderlandų ataskaitos

AFP/„Scanpix“ nuotr. / Numušto „Malaysia Airlines“ lėktuvo nuolaužos Donecke, Ukrainoje

AFP/„Scanpix“ nuotr. / Numušto „Malaysia Airlines“ lėktuvo nuolaužos Donecke, Ukrainoje

 

Nyderlandų vadovaujami aviacijos katastrofų tyrėjai antradienį paskelbs galutinę ataskaitą dėl oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 keleivinio lėktuvo numušimo virš karo krečiamos Ukrainos, o šis žingsnis tikriausiai dar labiau pablogins įtemptus ryšius tarp Rusijos ir Vakarų šalių.

Olandijos saugumo tarybos pareigūnams ruošiantis pristatyti nekantriai laukiamas išvadas po 15 mėnesių trukusio tyrimo, Maskva, kuri įnirtingai neigė bet kokį savo vaidmenį toje tragedijoje, ruošiasi kontratakuoti.

Ataskaita, kuri bus paskelbta 11 val. 15 min. Grinvičo (14 val. 15 min. Lietuvos) laiku Gilzės-Rejeno oro pajėgų bazėje Nyderlandų pietuose, tikriausiai atskleis, kaip laineris „Boeing 777“ buvo numuštas 2014 metų liepos 17 dieną, bet veikiausiai neįvardys, kas yra už tai atsakingi.

Ši katastrofa įvyko per Ukrainos vyriausybės pajėgų įnirtingas kautynes su prorusiškais separatistais, o Kijevas ir Vakarų šalys dėl to incidento kaltino Maskvos palaikomus kovotojus.

Savaitraščio „Jane’s Defence Weekly“ analitikas Peteris Felsteadas naujienų agentūrai AFP sakė, jog tas laineris veikiausiai buvo numuštas „per klaidą“ zenitinio raketų komplekso „Buk“, kuris buvo atsiųstas iš Rusijos padėti separatistams atremti Ukrainos aviacijos pavojų.

„Tikimės, kad ataskaita patvirtins mūsų prielaidą, jog tai buvo rusų klaida“, – pažymėjo P.Felsteadas.

Tame regione veikę Rusijos kariškiai arba vietos kovotojų vadai „galvojo, kad taikosi į karinį lėktuvą toje vietovėje, bet paaiškėjo, kad tai buvo oro laineris“, pridūrė jis.

Ataskaita bus paskelbta 11 val. 15 min. Grinvičo (14 val. 15 min. Lietuvos) laiku Gilzės-Rejeno oro pajėgų bazėje Nyderlandų pietuose
Tiek Maskva, tiek valstybinė gynybos sektoriaus įmonė „Almaz-Antej“ neigia tuos pareiškimus, aiškindamos, kad lėktuvas veikiausiai buvo numuštas Kijevo pajėgoms priklausančia „Buk“ raketa.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmadienį sakė, kad olandų vadovaujamame tyrime buvo „daug, daug keistų dalykų“, įskaitant faktą, kad tam procesui nevadovavo Tarptautinė aviacijos organizacija (ICAO).

„Lėktuvo nuolaužos ir aukų kūnai ilgą laiką nebuvo surinkti, ir tik kai kurios buvo paimtos, o kitos – paliktos, – pridūrė S.Lavrovas. – Nebuvo atsakymų į daugelį klausimų, kuriuos Rusija pateikė tai tyrėjų grupei.“

Tikrosios priežastys

Olandijos prokurorai vykdo lygiagretų baudžiamąjį tyrimą, o antradienį paskelbtoje ataskaitoje nebus įvardyti kaltininkai. Tame dokumente dėmesys bus sutelktas į keturias sritis.

Ataskaita nagrinės „sudužimo priežastį“, „skrydžio virš konflikto teritorijų“ problemą, ir mėgins atsakyti, kodėl aukų artimiesiems Olandijoje „teko laukti 2–4 dienas, kol gavo patvirtinimą“, kad jų giminaičiai buvo tame lėktuve.

Dokumente taip pat galbūt bus atsakyta į klausimą, ar paskutinėmis skrydžio akimirkomis bent dalis žmonių žinojo, kad jie netrukus žus, kaip tvirtino kai kurie ekspertai.

Žuvusiųjų artimieji taip pat galės pamatyti lėktuvo nuolaužas, kurių dalis buvo pargabenta iš katastrofos vietos.

Tuo tarpu „Buk“ gamintoja „Almaz-Antej“ pareiškė planuojanti atskleisti „tikrąsias“ MH17 katastrofos priežastis per tuo pačiu metu rengiamą spaudos konferenciją Maskvoje.

Birželį ši valstybinė įmonė paskelbė, kad remdamasi lėktuvo nuolaužų nuotraukomis padarė išvadą, jog laineris tikriausiai buvo numuštas „Buk“ raketa. Tačiau bendrovė argumentavo, kad buvo panaudota to komplekso modifikacija „Buk-M1“, kuri Rusijoje nebegaminama nuo 1999 metų.

Dokumente taip pat galbūt bus atsakyta į klausimą, ar paskutinėmis skrydžio akimirkomis bent dalis žmonių žinojo, kad jie netrukus žus

Vienas Ukrainos analitikas, kalbėdamasis su AFP, reiškė abejones, ar antradienį paskelbta ataskaita padarys tokį patį poveikį, kokį būtų galėjusi sukelti prieš metus.

„Reikia suprasti, kad geopolitinė padėtis dabar yra truputį kitokia negu buvo 2014 metų liepos 17 dieną“, – sakė Kijeve įsikūrusio Globaliųjų strategijų instituto direktorius Vadymas Karasevas.

Ukrainoje šiuo metu galioja trapios paliaubos, o Rusijai įsitraukus į konfliktą Sirijoje pasaulio dėmesys nukrypo kitur.

„Ar tarptautinei bendruomenei reikia kitos didžiulės konfrontacijos (su Rusija)? Taigi bus norima sušvelninti padėtį dėl MH17“, – aiškino V.Karasevas.

bns_logo_v2

Komentarai

,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą