Nyderlandai skandina Ukrainos ir ES asociacijos susitarimą

mark_rutte

Nyderlandai grasina smarkiai apsunkinti Ukrainos ir ES prekybos ir saugumo susitarimo vykdymą. Šalis reikalauja teisiškai užtikrinti, kad ES ir Ukrainos asociacijos sutartis netaps garantija Kijevui, jog Ukrainai ateityje automatiškai bus įjungta žalia šviesa prisijungti prie ES.

Tokią vyriausybės poziciją Markas Rutte, Nyderlandų premjeras, išdėstė interviu „Financial Times“. Anot jo, Nyderlandai siekia, kad asociacijos susitarimas nebūtų saugumo susitarimo su Ukraina analogas, taip pat ir neturėtų reikšti garantijų, kad Ukraina galiausiai taps ES nare.

„Jei tokių patvirtinimų mes negausime, teiksime parlamentui įstatymą, kuriame bus nuostata, kad asociacijos susitarimo mes neratifikuojame“, – pareiškė p. Rutte.

Ukrainos ir ES susitarimu buvo siekiama gilinti politinius, ekonominius ir dvišalius santykius. Tačiau referendume šiemet balandį olandai balsavo prieš šį susitarimą, nuogąstaudami, kad Nyderlandams gali prireikti teikti finansinę ar net karinę pagalbą Ukrainai.

„Mes stengiamės atsižvelgti į tuos nuogąstavimus, kurie buvo iškelti referendumo metu“, – pažymi p. Rutte.

Nors rinkėjų aktyvumas referendume buvo menkas, o rezultatas – teisiškai neįpareigojantis, dauguma Nyderlandų politinių partijų ragino palaikyti jo rezultatą.

Ukrainos asociacijos sutarties su ES likimą kitą savaitę svarstys Bendrijos lyderiai. Susitarimą ratifikavo visos ES šalys, išskyrus Nyderlandus. Kai kurios šalys, remiančios būsimą Ukrainos narystę ES, mano, kad asociacijos sutartis Ukrainai – it skydas nuo Rusijos agresijos.

Tiesa, p. Rutte pabrėžia, kad Nyderlandai nesiekia visiškai trauktis iš susitarimo su Ukraina, bet nori tam tikrų teisinių garantijų, kad šalis neprivalės teikti Ukrainai paramos ir kad asociacijos sutartis netaps „viza“ Ukrainai prisijungti prie ES.

Autorius: RŪTA SLUŠNYTĖ | Šaltinis: vz.lt

 

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą