Prieš ES viršūnių susitikimą Nyderlandai svaidosi ultimatumais dėl Ukrainos

Nyderlandų premjeras Markas Rutte ketvirtadienį paprašys ES lyderių garantuoti, kad Ukraina šiuo metu negalės įstoti į Bendriją, ir nustatyti aiškias ribas, kas galės būti siūloma Kijevui pagal Asociacijos susitarimą. Olandai tokių veiksmų imtis tiesiog priversti, nes pavasarį per referendumą piliečiai nepritarė susitarimui su Ukraina, skelbia „Reuters“.

Jei Nyderlandų reikalavimams nebūtų pritarta, iškiltų grėsmė visai Asociacijos sutarčiai, kurios tikslas – glaudesni prekybiniai ryšiai su Ukraina ir jos priartinimas prie Europos.

O M.Rutte taip stengiasi išsipainioti iš politinio voratinklio. Jei jo reikalavimai bus patenkinti, Nyderlandų premjeras galės grįžti į parlamentą su pataisytu susitarimu, kurį deputatai greičiausiai palaimintų, taip iš esmės anuliuodami referendumo rezultatą.

Ko konkrečiai siekia olandai? „Reuters“ šaltinių teigimu, teisiškai įpareigojančios eilutės, esą Asociacijos susitarimas neveda į Ukrainos narystę ES. O tam prieštarauja viena pagrindinių Ukrainos rėmėjų Lenkija.

„Mums tai sunku priimti. Jei visa tai kada nors neatves į narystę, kam iš viso reikėjo stengtis? – klausė Lenkijos užsienio reikalų ministras Witoldas Waszczykowskis. – Kol kas Ukrainos narystės ES perspektyva yra gana tolima. Bet vieną dieną, kai Ukraina įgyvendins visas sąlygas, sugrįšime prie šio reikalo.“

Nyderlandų parengtas dokumentas, kurį matė „Reuters“ žurnalistai, taip pat atmeta bet kokias finansinės pagalbos ar saugumo garantijas Ukrainai ir nurodo, kad ukrainiečiams nėra suteikiama teisė gyventi ir dirbti ES šalyse. ES diplomatas: „Jei Nyderlandai neratifikuos Asociacijos susitarimo, tai reikš pralaimėjimą ES ir Ukrainai bei pergalę Rusijai.“

„Ant kortos pastatyta daug, – „Reuters“ teigė vienas diplomatas. – Juk jei Nyderlandai neratifikuos Asociacijos susitarimo, tai reikš pralaimėjimą ES ir Ukrainai bei pergalę Rusijai.“

Kitas diplomatas pridūrė: „Tai brangu, bet kitos išeities nėra. Šioje stadijoje galime gauti arba tai (susitarimą pagal Nyderlandų sąlygas, – red.), arba nieko.“

Būtent todėl diplomatai tikisi, kad su olandais bus susitarta, nors pastarųjų reikalavimai ir erzina artimas Ukrainos sąjungininkes Rytų Europoje, tarp jų – Lietuvą.

Gali suplėšyti susitarimą

Olandų parengtame juodraštyje teigiama, kad Asociacijos susitarimas su Ukraina „neapima Sąjungos ir jos narių įsipareigojimų kartu garantuoti Ukrainos saugumą ar teikti karinę pagalbą Ukrainai“. Kalbama ir apie finansinės pagalbos Kijevui sulaikymą.

Žinoma, susitarime visa tai ukrainiečiams ir nebuvo žadama, tačiau Nyderlandai nori, kad visi šie punktai būtų aiškiai apibrėžti – juk M.Rutte reikia įtikinti rinkėjus. Juodraštyje taip pat pažymima, kad Ukrainai būtina kovoti su korupcija – tik taip galima tikėtis glaudesnių ES ir Kijevo ryšių.

Asociacijos susitarimas pamažu jau įgyvendinamas, tačiau Nyderlandai turi teisę jį suplėšyti, jei šalies reikalavimai nebus patenkinti. Ši valstybė – vienintelė ES, kuri dar nėra ratifikavusi sutarties.

Tiesa, net jei M.Rutte įtikins kitus Bendrijos lyderius sutikti su Nyderlandų reikalavimais, parlamente jam trūksta daugumos, tad sutarties prastūmimui būtų reikalinga opozicijos pagalba.

Balandį surengtame referendume daugiau nei 60 proc balsavusių olandų pasisakė prieš ES ir Ukrainos asociacijos susitarimą. Sutarčiai pritarė kiek mažiau nei 40 proc. balsą atidavusių rinkėjų.

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą