Siaubas Olandijoje: pranešta apie tūkstančius nuodais užterštų kiaušinių

Kilus įtarimams dėl galimo šimtų tūkstančių kiaušinių užteršimo nuodingu insekticidu, Nyderlanduose laikinai uždaryti beveik du šimtai paukščių ūkių.

Nuo praėjusio trečiadienio „uždaryta apie 180 paukščių ūkių“, nes „kiaušinių, paukščių išmatų ir mėsos“ mėginiuose buvo rasta „įtariamos fipronilo medžiagos“, pareiškė Nyderlandų maisto saugos institucija NVWA.

Taip pat buvo atšauktas maždaug 1 mln. kiaušinių krovinys, kuris buvo gabentas į Vokietiją.

Šis insekticidas paprastai naudojamas veterinarijos produktuose, kurie skirti blusų, utėlių ir erkių atbaidymui.

Tačiau jį uždrausta naudoti gyvūnams, kurie skirti žmonių vartojimui, kaip antai vištoms.

Manoma, kad ši medžiaga į ūkius pateko dėl vienos Nyderlandų įmonės pavadinimu „Chickfriend“, kurios buvo paprašyta padėti atsikratyti raudonųjų erkių.

„Tebeskaičiuojame, kiek ūkių nukentėjo. Taip pat vis dar tęsiama 600 mėginių analizė“, – pareiškė NWVA atstovas spaudai.

Nyderlandų naujienų agentūra ANP pranešė, kad šalyje yra maždaug 1 tūkst. paukščių ūkių.

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), dideliais kiekiais fipronilas laikomas „nuosaikiai pavojingu“ ir gali padaryti kenksmingą poveikį žmonių kepenims, inkstams ir skydliaukei.

„Nukentėję ūkiai privalo kreiptis į specializuotą įmonę, kad ši sunaikintų visus kiaušinius, ir pateikti NWVA planą, pagal kurį bus išvežtos paukščių išmatos, kad nebūtų pakenkta aplinkai“, – pridūrė institucijos atstovas.

Manoma, kad pavojingas insekticidas iš vištų organizmo turėtų pasišalinti per 6–8 savaites.

Pirmadienio vakare NWVA paskelbė įspėjimą vartotojams, kuriame nurodė, kad kodu X-EN-40155XX pažymėtuose kiaušiniuose yra „didelis fipronilo kiekis, todėl jų vartojimas galėtų sukelti rimtą grėsmę visuomenės sveikatai“.

Antradienį institucija toliau stengėsi užtikrinti, kad užteršti kiaušiniai būtų pašalinti iš parduotuvių lentynų. Vartotojams, kurie galėjo jų įsigyti, buvo patarta „jų nevalgyti ir juos išmesti“.

Tuo tarpu paukščių augintojai, kuriems gresia dideli nuostoliai, sako, jog buvo „apgauti“ „Chickfriend“, kuriai verčia visą kaltę dėl šio incidento.

Pasak Eriko Huberso iš Nyderlandų žemės ūkio ir sodininkystės asociacijos, manoma, kad įmonė „su teisėta medžiaga sumaišė neteisėtą, nes norėjo padidinti priemonės veiksmingumą“.

Su „Chickfriend“ atstovais antradienį nepavyko susisiekti. Skambinant įmonės svetainėje nurodytais telefonais įsijungia atsakiklis, kuriame įrašytas pranešimas, kad įmonė „dėl profesinių priežasčių“ nedirba.

BNS

,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą