7 būdai, kaip priversti olandus su jumis kalbėti olandiškai

Dėl kokios priežasties mokytis olandų kalbos taip sudėtinga? Net jeigu žmonės supranta, jog ši kalba – labai panaši į anglų ir turinti vokiečių kalbos atspalvį, vis vien yra kliūtis, kurią aplenkti – nelengva. Taigi kaip priversti olandus su jumis kalbėtis olandiškai? Šie žmonės greitai pereina prie anglų kalbos, kai išgirsta, kad jūs – ne olandas; kartais jiems užtenka tik žvilgtelėti į jus. Štai 7 galingi patarimai, galintys padėti.

1. Pradėkite kalbėti olandiškai taip anksti, kaip tik galite. Nežiūrėkite į šią kalbą per daug sudėtingai!

Kodėl kartais žmonėms užtrunka tiek daug laiko iš tiesų praktikuoti olandų kalbą, net jeigu jie nori paprasčiausiai užsisakyti kavos ar atlikti kitus paprastus dalykus? Vienas dalykas, sulaikantis žmones, gali būti polinkis būti per daug mandagiems.

Kaip užsisakytumėte kavos anglų kalba? Galite sakyti: „I would really like to have a coffee, please“ (Prašau, aš labai norėčiau užsisakyti kavos). Nors tai puikiai skamba anglų kalba, jums nebūtina viską išversti pažodžiui į olandų kalbą. Jei pasakysite: „Één koffie, alsjeblieft“, tai – jau puikus sakinys.

Visuomet galite pridėti labai naudingą žodelį „graag“. „Één koffie, graag“. Tai reiškia su meile ar su malonumu.

Dabar žinote, kad į dalykus galite žvelgti paprastai ir vis tiek galite būti mandagūs. Taigi nebeturite pasiteisinimo nekalbėti olandiškai!

2. Nevartokite per daug oficialių žodžių ar sakinių.

Tradicinių kalbos kursų metu greičiausiai mokysitės daug žodžių ir sakinių, kurie yra labai mandagūs ir oficialūs. Nors su šiais žodžiais ir sakiniais apskritai yra viskas gerai, bet kai bendraujama su žmonėmis, vartojant šiuos žodžius gali atsirasti tam tikra distancija.

Pavyzdžiui, žodis „aangenaam“, reiškiantis sukalbamą, malonų ar keliantį džiaugsmą, yra žodis, kurį galite vartoti, kai susipažįstate su naujais žmonėmis. Vienintelė problema ta, kad šis žodis ir labai oficialus. Tai nėra žodis, kurį sakytumėte olandams draugams. „Leuk je te ontmoeten“ (malonu susipažinti) gali atrodyti kaip per daug neoficiali frazė, tačiau daugeliu atvejų lengviau užmegzti ryšį vartojant tokius paprastus žodžius.

3. Turėkite humoro jausmą.

Kai kurių žmonių nuomone, olandai mėgsta užduoti žeidžiančius klausimus, pavyzdžiui, „Kaip tavo olandų kalba?“ Arba paprasčiausiai „Iš kur atvykai?“ Jei jūs įsižeidžiate dėl šių klausimų, jūsų valia, bet dėl vieno dalyko aišku – tuomet Nyderlanduose jums nepatiks.

Kitas svarbus dalykas, kurį turėtumėte žinoti: jei olandams jūs patinkate, labai gali būti, kad jie jus erzins. Nors šie erzinantys komentarai kartais gali nebūti labai originalūs, tai – olandiškas būdas pralaužti ledus.

Jeigu jūs olandams parodysite, kad tai – jums nieko tokio, ir, jeigu vieną dieną išmoksite, kaip olandui duoti švelnų ir elegantišką atkirtį, suprasite, kad tai – tik vienas iš būdų parodyti prielankumą ir draugiškumą.

4. Linksminkite kitus.

Jei vienintelis dalykas, kurį galite pasakyti olandiškai, yra jūsų vardas ir tai, kad nemokate gerai šnekėti olandiškai, tada, suprantama, olandai be galo nuobodžiaus su jumis kalbėdami. Bet jeigu galite juos kuo nors nustebinti, jie bus suintriguoti ir tuomet tikrai norės klausytis, ką dar galite pasakyti olandiškai.

Štai vienas pavyzdys. Įsivaizduokite, kad mėgstate „Stroopwafels“ ir galite suvalgyti jų daug. Paprasčiausiai pasakykite: „Ik ben een stroopwafelmonster!“ (aš esu „stroopwafel“ monstras!) Olandai bus sužavėti jūsų tariamai pagerėjusiomis olandų kalbos žiniomis, bet, jeigu pagalvosite geriau, šį sakinį labai lengva sukonstruoti!

5. Iš anksto pasiruoškite reikalingų sakinių.

Įsivaizduokite, kad sakote draugams ir kolegoms, kad mokotės olandų kalbos. Kokio klausimo tada galite tikėtis? Žinoma, ką galite pasakyti olandiškai! Taigi pasirūpinkite, kad turėtumėte pasiruošę porą olandiškų sakinių tokiems atvejams. Jei bandysite improvizuoti, dažnai gali ir nepasisekti. Bet jei būsite pasiruošę, jums patiks šis klausimas!

Jei sugalvosite juokingą sakinį, bus dar geriau. Tiesiog pasakykite: „Ik ben een stroopwafelmonster en ik eet elke dag tien stroopwafels“ (aš kasdien suvalgau 10 „stroopwafels“).

Nesijaudinkite, kad tokiais atvejais gali tekti pasakyti visą ilgą kalbą. Daugeliu atvejų žmonės nori išgirsti tiesiog porą olandiškų sakinių. Jei juos pateiksite linksmai ir būsite pasitikintys savimi, olandai nusišypsos ir gerbs jus už pastangas!

Kita vertus, kodėl gi jums neparuošti kelių tokių sakinių? Šiek tiek – formalioms situacijoms ir specialų sakinį žmonėms, nesuprantantiems olandų kalbos. Tuomet jūs galite sakyti, ką tik norite, netgi kažką nešvankaus, bet tuomet įsitikinkite, kad jie tikrai nesupranta olandiškai…

6. Pradėkite nuo trumpų pokalbių.

Viena iš besimokančiųjų klaidų būna ta, kad jie galvoja, jog turi pradėti šnekėti olandiškai 24 valandas per parą. Laimei, tai nėra tiesa. Iš tiesų pastebėsite, kad iš pradžių jūsų pokalbiai tęsis mažiau nei minutę.

Štai – geros žinios: jei vis tiek įsivelsite į šiuos trumpus pokalbius, net jeigu jie jums atrodys bereikšmiai, net nepastebėsite, kaip jūsų pokalbiai pradės ilgėti ir truks daug ilgiau nei minutę. Vieną dieną jau gebėsite palaikyti penkių minučių pokalbį, greitai – 10 minučių ir tada… Kas žino? Galbūt pradėsite kalbėti olandiškai visą dieną!

7. Jei žmonės jūsų nesupranta, nepriimkite asmeniškai!

Vienas dalykas, kuris stabdo žmones kalbėti olandiškai, yra tas, kas kartais olandai jų nesupranta. Dažnai žmonės tai priima kaip asmeninį įžeidimą! Jūs žinote, kad tai, ką norite pasakyti, yra visiškai taisyklinga, bet kažkodėl šis olandas nenori jūsų suprasti!

Štai šokiruojanti paslaptis. Nors jūsų, kitakalbio protui, tai, ką pasakėte, gali atrodyti visiškai taisyklinga, bet iš tiesų tai gali būti klaida. Vienintelis dalykas, kurio jums reikia, tiesiog pamėginti suprasti, ko trūksta, kad kitas žmogus iš tikrųjų jus suprastų. Tai – puiki auksinė taisyklė, labai naudinga palaikant ir kitokio tipo pokalbius.

Tiesiog pagalvokite, ką galite pasakyti kitaip, kad jus žmonės suprastų. Ir, kai suvoksite, kad išmokote kažko naujo, galėsite pasidžiaugti. Jau žengėte vieną svarbų žingsnį pirmyn!

Paskutinis, bet ne menkiausias dalykas – būkite kantrūs ir tikrai pasišvęskite mokytis. Mokymasis trunka visą gyvenimą, bet jis gali jus linksminti ir džiuginti, jei suprasite tikrą mokymosi prasmę.

Laima Jancaitė | OlandijosLietuviai.lt

Komentarai

, ,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą