Ar kada matėte šiuos „kietus“ futuristinius svogūnus primenančius namus Den Bosch?

Net jei ir nematėte, kai kuriems Den Bosch gyventojams tai – kraštovaizdžio dalis nuo devintojo dešimtmečio (taip, tie namai čia tikrai buvo taip ilgai). 1984-aisiais šie bolwoningen (svogūno formos namai) buvo pastatyti, kaip ir kubuswoningen (kubo formos namai), įkurti Roterdame. Tai buvo eksperimentinių namų metai ir kubo formos namai susižėrė šlovę, dėl to, kad jie pastatyti netoli Roterdamo centro. Štai dėl ko svogūnų formos namai – kitokie. Jie pastatyti paprastoje gyvenamojoje vietoje. Šie namai per daug metų pritraukė nemažai dėmesio ir tiek žmonės iš užsienio, tiek iš Nyderlandų vis dar atvyksta patys pamatyti šių namų.

Kokia jų paskirtis?

Šie „svogūno“ namai buvo sukurti architekto Dries’io Kreijkamp’o, kuriam patiko kurti labai neįprastus namus. Jis susikoncentravo į sferos formos namus, nes manė, kad tokie būstai bus „ant bangos“. Jis lygino šiuos namelius su molio nameliais ir iglu, ir teigė, kad mūsų pasaulis – taip pat sferos formos, ir ši forma yra tobula, siekiant sukurti darnų namą. Jo tikslas buvo sukurti ką nors, kas žmones labiau susietų su gamta – dėl to šie nameliai apsupti žolės ir kanalų, ir langai yra apvalūs (matomas 360 laipsnių vaizdas).

Tai taip pat buvo puikus būdas sukurti ekologišką namą, nes vėjas pralenkia namą dėl to, kad jis – apskritas. Tai reiškia, kad namuose gali geriau išsilaikyti šiluma. Dėl šios priežasties čia gyventi daug pigiau.

Vis dėlto pastatyti juos nebuvo lengva. Iš pradžių namų statyba nebuvo finansuojama, ir, kai jie buvo pastatyti, buvo problemų dėl to, kad namai grimzdo žemyn ir trūkinėjo, ir net galėjo sugriūti, kol šios problemos nebuvo išspręstos. Dėl dėmesio pradžioje, architektas tikėjosi, kad namai pasidarys populiarūs, taigi jis tikėjosi pastatyti dar daugiau tokių namų. Deja, bet jis mirė 2014-aisiais ir daugiau tokių namų nebuvo pastatyta.

Kur yra kambariai?

Akivaizdu, kad svetainė yra namo viršuje, dušas ir tualetas – viduryje (ir tai yra keista, nes ši namo dalis turėtų būti didžiausia), o apačioje yra sandėliai ir miegamieji. Žinoma, ši vieta yra skirta vienam arba dviem žmonėms, kurie nieko prieš gyventi ankštoje vietoje. Vis dėlto pažiūrėjus iš vidaus ši vieta neatrodo tokia maža, kaip atrodo iš išorės.

Tai kurgi jie yra?

Jei labai norite pamatyti šiuos namus, tuomet žinokite, kad jie yra Den Bosch, kaimynystėje Maaspoort. Ši vieta apsupta tipiškų olandiškų namų, kol nepamatysite 50-ies svogūnų formos namų. Jie tikrai išskirtiniai!

Laima Jancaitė | OlandijosLietuviai.lt

 

Komentarai

,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą