Du Olandijos miestai pateko į sveikiausių pasaulio miestų top 5

Remiantis Spotahome sveikiausių pasaulio miestų indeksu (Healthiest Cities Index, HCI), Amsterdamas ir Roterdamas šiais metais pateko į top 5. Indeksas vertina beveik 90 vietovių visame pasaulyje.

Sveikiausių pasaulio miestų indeksas

Likti sveikam lengviau, kai mieste, kuriame gyvenate, įsišakniję sveiki socialiniai įpročiai. Tai reiškia ne per daug greitojo maisto restoranų, švarų orą, žalią erdvę ir kitus dalykus.

Spotahome nusprendė išsiaiškinti, ką būtent reiškia sveikas miestas, ir sudarė indeksą. Šis indeksas vertina miestus pagal 10 faktorių. Bet kuris miestas, apie kurį trūksta duomenų nors iš vieno punkto, į indeksą neįtrauktas. Taigi 2018-aisiais vertintos 89 šalys.

Sudarant indeksą remtasi šiais faktoriais:

 • vidutinis sporto salių reitingas,
 • kasmetis saulės spindulių kiekis,
 • prognozuojama žmonių gyvenimo trukmė,
 • greitojo maisto kavinės,
 • suaugusiųjų nutukimas,
 • kasmečių atostogų dienos,
 • darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra,
 • oro ir vandens kokybė,
 • žalia erdvė mieste,
 • elektrinių automobilių krovimo vietos.

Kiekvienai iš šių kategorijų apskaičiuoti naudota paskutinė atnaujinta informacija, pavyzdžiui, USB Global Cities Ranking 2018 informacija dėl kasmečių atostogų dienų skaičiaus ir OECD Better Life Index duomenys dėl darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros. Kai duomenys surinkti, jie standartizuoti ir kiekvienas faktorius įvertintas balais nuo 0 iki 10. Visų dešimties faktorių vidurkis nurodo miesto užimamą vietą.

Duomenys, kurie atspindi visą šalį, naudoti kiekvienam tos šalies miestui, kuris įtrauktas į indeksą. Trijų iš dešimties faktorių rezultatai atspindi, kas būdinga visai šaliai, o ne konkrečiam miestui. Tai – darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra, prognozuojama žmonių gyvenimo trukmė ir suaugusiųjų nutukimas.

Amsterdamas – pirmoje vietoje

Olandijos sostinė Amsterdamas pakilo į viršūnę, užimdamas pirmą vietą indekse. Olandų miestas ypač gerai pasirodė darbo bei asmeninio gyvenimo pusiausvyros ir elektrinių automobilių krovimo vietų kategorijose. Amsterdamo balas – 6,97 iš 10-ies kategorijų.

Kitas Olandijos miestas taip pat labai gerai pasirodė šiame indekse, užimdamas bendrą 3-4 vietą su Miunchenu. Tai – Roterdamas, gerai pasirodęs greitojo maisto kavinių ir darbo bei asmeninio gyvenimo pusiausvyros kategorijose. Roterdamas ir Miunchenas abu užėmė po 6,6 balus iš visų 10 kategorijų.

Top 10 sveikiausių miestų

Štai – top 10 sveikiausių miestų, remiantis šiuo indeksu.

 1. Amsterdamas, Nyderlandai.
 2. Oslas, Norvegija.
 3. Miunchenas, Vokietija.
 4. Roterdamas, Nyderlandai.
 5. Berlynas, Vokietija.
 6. Talinas, Estija.
 7. Viena, Austrija.
 8. Adelaidė, Australija.
 9. Helsinkis, Suomija.
 10. Pertas, Australija.

Viena ir Adelaidė surinko po vienodai balų – po 6,31. Taip pat Helsinkis ir Pertas surinko vienodai balų – 6,30.

Laima Jancaitė | OlandijosLietuviai.lt

 

Komentarai

, ,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą