Iš kur atsiranda žvėriškas apetitas, vartojant alkoholinius gėrimus?

Ar girdėjote terminą „alaus pilvas“ arba tai, kad storėjama ne nuo alaus, o nuo užkandžių? Ar kada po alkoholinio kokteilio, alaus bokalo ar šampano taurės pajutote žvėrišką alkį, nors prieš tai jau buvote sudorojęs nemenką vakarienę? Ar kada „pamynėtė“ savo griežtos dietos principus, nes išgėrėte vyno taurę ir tiesiog nebegalėjote atsispirti sūrių, traškučių, dešryčių ir keptos duonos rinkiniams? Tikriausiai viską girdėjote ir ne kartą patys patyrėte. Pasirodo, visa tai yra užkoduota mūsų smegenyse. Kai išgeriame nemažą kiekį alkoholio, suveikia ne valios susilpnėjimas, sveikos mitybos tiesų pamiršimas ar kiti dalykai, o pamatiniai procesai, vykstantys mūsų smegenyse.

Užkandėlė

Vienas naujas mokslinis tyrimas gilinosi būtent į tai, kaip smegenys pradeda reikalauti maisto po alkoholio vartojimo. Tyrimas atliktas Indianos universitete (JAV) ir jame akcentuojama, kad suvartojus daug alkoholio, mūsų smegenys pasidaro jautresnės maistui – jo kvapui, tekstūrai, skoniui. Pasidaro tokios jautrios, kad mes be jokios sąžinės graužaties leidžiame sau viską, dėl ko, esant blaiviam protui, sąžinė sugraužtų mirtinai.

Anot tyrimo autorių, mūsų smegenys maisto gali pareikalauti net stipriau už fiziologinį alkį ir maisto medžiagų trūkumą organizme. Pareikalauti jo tada, kai fiziologiškai mes net nesame išalkę. O alkoholio vartojimas šį procesą sujautrina ir padaro mus imlesnius nesveiko, riebaus, dažnai sau draudžiamo maisto poreikiui. It to būtų negana, patys alkoholiniai gėrimai gali būti tikros kalorijų bombos. Tad pavakarojimai prie alaus bokalo ar vyno taurės veda ne tik į didesnę riziką susirgti alkoholizmu, bet ir į nutukimą.

Mokslininkai tyrė 35 nerūkančias, ne vegetares moteris, turinčias normalų svorį. Jiems buvo įdomu, kaip alkoholis paveikia smegenis ir alkio jausmą, šiame procese nedalyvaujant virškinamajam traktui. Dalis moterų tyrime vartojo alkoholį, kita dalis – placebą. Nustatyta, kad tos moterys, kurios vartojo alkoholį, tapo jautresnės maisto siunčiamiems „signalams“ – kvapui, skoniui, išvaizdai. Tą parodė ir pakitęs aktyvumas tam tikrose smegenų srityse.

Kokį patarimą galime duoti mes, atsižvelgdami į šį tyrimą? Vargu, ar kokteilių vakarėlio stalus nukrausite morkomis, špinatų lapais ar kitokiais sveikuoliškais užkandžiais. Tad geriausia, ką galite padaryti, riboti alkoholio kiekį.

vlmedicina

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą