Išlikimo šansas lietuviams – Lenkija?

Vytauto Liaudanskio nuotr.

Vytauto Liaudanskio nuotr.

 

Kaip išgyventi tiems, kuriems svarbus kiekvienas centas? Klaipėdiečių šeima, suskaičiavusi šeimos biudžetą, rado vienintelį šansą sutaupyti – kartą per mėnesį pora ryžtasi leistis į varginančią kelionę per visą šalį. Maisto produktus, buities prekes, vaistus, rūbus klaipėdiečiai perka tik Lenkijoje.

Kelionei – 5–6 valandos

Pajūrio gyventojams išsvajotasis Lenkijos prekybininkų rojus kol kas buvo tik svajonė. Tai lėmė atstumas iki Lenkijos sienos ir degalų kainos. Tačiau vis daugiau klaipėdiečių mėgina įveikti kone 300 km dėl gerokai pigesnių prekių.

Kad šia manija užsikrečia vis daugiau lietuvių, byloja ir tai, jog internete jau galima rasti autobusiukų nuomotojų siūlymų surinkti grupes klaipėdiečių kelionei į Lenkiją. Tokiu šansu neseniai pasinaudojo grupelė pensininkų iš Palangos.

Lenkiškų prekių praėjusį savaitgalį išskubėjo ir Joniškio rajono gyventojų pilnas autobusas. Keliones į Suvalkuose esančias parduotuves ėmė rengti net ir Utenos turizmo ir informacijos centras.

“Kai zloto kursas taip krito, o sumažėjo ir degalų kainos, nusprendėme, kad verta bandyti. Mes rinkomės mažiau “apkrautą” kelią per Jurbarką. Ryte išvažiavę iš Klaipėdos, prieš pietus jau buvome Suvalkuose. Tačiau tokiai kelionei verta gerai pasiruošti. Iš anksto apžiūrėti namų atsargas ir suplanuoti pirkinius”, – savo patirtimi dalijosi klaipėdietis Romas.

Vyras peržvelgė didžiųjų Lenkijos prekybos centrų interneto tinklalapius, įsidėmėjo produktus, kuriems bus taikomos akcijos.

Maisto krepšys – 11,6 euro

Kita klaipėdietė, į Seinus užsukusi vos pusvalandžiui, pasielgė priešingai, nei jauna šeima.

“Neturėjau laiko rinktis, nes laukė tolimesnė kelionė. Tačiau nusprendžiau atlikti eksperimentą. Eidama per prekybos salę, rinkausi tuos produktus, kurių, pastebėjau, daugiausia įsigyja kiti pirkėjai. Turėjau labai mažai laiko. Parduotuvėje aidėjo tik lietuviški balsai, tad nusprendžiau, kad tautiečiai bus už mane geriau apskaičiavę, kas ir kiek kainuoja ir ką apsimoka pirkti”, – pasakojo Aistė.

Mergina į krepšį dėjo tuos produktus, kuriuos, buvo įsitikinusi, tikrai suvartos artimiausiu metu. Kepalėlis itališkos duonos “Ciabatta”, spurgos su uogienės įdaru, 250 g sūrio pakuotė, 200 g sviesto, pora konservų indelių su tunu, dviejų litrų aliejaus butelis, liežuvio slėgtainis, pieniškų dešrelių pakuotė, keturios skardinės lenkiško alaus, 750 g makaronų pakuotė, 500 ml dušo želė. Visi šie pirkiniai atsiėjo 52,91 zloto. Mokant banko kortele, bankas perskaičiavo valiutų skirtumą ne tokiu pirkėjui naudingu kursu, tačiau, įvertinus grynųjų pinigų keitimo įkainius ir sugaištą laiką, klaipėdietės tai visai nenuliūdino.

“Skaičiuojant eurais, tesumokėjau 11,60 euro. Krepšys buvo gana sunkus, jį sudarė dvylika produktų. Manau, kad už tokią sumą Klaipėdoje nebūčiau nupirkusi tiek daug prekių. “Ciabattos” duona atsiėjo 69 euro centus. Tiek pat kainavo 0,5 litro dušo želė. Sviestas kainuoja 57 euro centus. O alaus skardinė – 34 euro centus”, – vardijo klaipėdietė.

Kelionėje ragaujant lenkiškus produktus, klaipėdiečių kompanija iš karto pastebėjo skirtumų.

“Nustebino lenkiško sviesto ir sūrio skonis. Lenkiški produktai gerokai skanesni už lietuviškus. Sviestas – kur kas saldesnis, jaučiamas grietinėlės poskonis. O štai sūris visai nesūrus. Lietuvoje gaminti sūriai aiškiai persūdyti”, – pastebėjo pirkėja.

Keityklose vyksta derybos

Klaipėdietis Romas elgėsi daug skrupulingiau.

“Bankai, keisdami ne grynuosius pinigus, siūlo prastesnį kursą. Mes išskubėjome į Lenkiją tuomet, kai krito zloto kursas. Mokant kortele, bankas siūlė prastesnį kursą”, – pasakojo Romas.

Vyras Lenkijos valiutos keitykloje pamėgino derėtis.

“Keičiau didesnę sumą, tad pasiderėjau ir keitykloje gavau 4,43 zloto už eurą” , – pasakojo vyras.

Kelionėje kalbinti Lazdijų ir Marijampolės rajonų gyventojai pasakojo, kad į šalį kaimynę dažniausiai ruošiasi vadinamosiomis turgaus dienomis, esą čia galima dar labiau nuderėti įvairių produktų kainą.

Sprandinė – vos du eurai

Namų šeimininkėms turėtų stoti širdis išvydus, už kokią kainą pietus gali paruošti lenkės. Tiesa, net ir valerijono lašai ten – kur kas pigesni.

“Peržvelgiau internete reklaminius prekybos centrų bukletus. Tą dieną sprandinė tekainavo 2 eurus ir kelis centus už kilogramą. Lietuvoje tokių kainų seniai nematėme. Nusipirkome nemažą kiekį šviežios mėsos, automobilyje yra šaltkrepšis, todėl nesibaiminome, kaip teks ją parvežti. Užsišaldėme ir turėsime ilgam laikui”, – pasakojo klaipėdietis.

Viename populiariausių Suvalkų prekybos centrų jautienos krūtininės kilogramas kainuoja 3,67 euro. Už šviežios karkos kilogramą prašoma 1,26, už kiaulienos pažandę – 0,92, kiaulienos kumpį – 2,3 euro.

150 g graikiško jogurto pakuotė kainuoja 18 euro centų. Litras 3,2 proc. riebumo pieno – 45 euro centus, 18 proc. grietinės indelis – 52 euro centus, 8 ritinėlių tualetinio popieriaus pakuotė – 1,33 euro, o kai kur galima rasti ir dar pigiau.

“Tačiau įdomu tai, kad sprandinę pirkome vokišką. Kokybe, manyčiau, neturėčiau abejoti”, – pastebėjo Romas.

Ieško pigių vaistų

Klaipėdietis Romas tikino, kad auginantiesiems vaikus yra ypač opus jiems skirtų prekių klausimas.

“Vaikiški rūbeliai labai brangūs Lietuvoje, kaip ir visos vaikiškos prekės – sauskelnės, žaislai, kosmetika. Mes perkame didelius sauskelnių kiekius. Lenkijos vaistinėse nusiperkame higienos prekių ir net vaistų. Nereceptiniai vaistai, kurių turėtų būti kiekvienuose namuose, pas mus labai brangūs. Nuo peršalimo ligų, karščiavimo, gerklės skausmo, o ypač mažiems vaikams skirti preparatai ten – daug pigesni. Renkamės žinomų gamintojų ir firmų vaistus”, – pasakojo klaipėdietis.

Palyginus populiariausių vaistų nuo peršalimo kainas, Lenkijoje identiška pakuotė kainuoja euru pigiau. Yra tokių vaistų kategorijų, kur kainos skiriasi dvigubai.

Nuolaidos – realios

Lietuvių prekybininkų itin dažnai naudojamų gudrybių klaipėdiečiai Lenkijoje nepastebėjo.

“Pas mus prieš didžiąsias metų šventes skelbiamos prekybos centrų akcijos tik siutina. Nurodoma, kad prekė atpigo, tačiau realybėje, net taikant akciją, niekas nepasikeičia. Kainos pakeliamos, o užrašomos nuolaidos – tik akių dūmimas”, – nuomonę išsakė Romas.

Vyras Suvalkuose atkreipė dėmesį į vynuogių kainą.

“Jei yra darbo dienos pabaiga, prekybininkai iš tiesų parduoda vaisius pigiau. Iš pradžių už vynuoges buvo prašoma 17 zlotų, tai yra apie 3,9 euro. Pavyzdžiui, pastebėjau, kad vakare už vynuogių kilogramą buvo prašoma vos 3 zlotų. O tai yra apie 0,7 euro. Pas mus tokių kainų niekada nerasi”, – pastebėjo vyras.

Prekybininkai išparduoda prekių likučius, taikydami itin didelę nuolaidą, kad vaisių ir uogų netektų pūdyti per naktį.

“Pas mus ir pajuodusius bananus parduos tik dešimčia procentų pigiau. Mirs, bet kainos pardavėjas nenuleis. Tą pačią tradiciją, kaip ir Lenkijoje, esu pastebėjęs Slovakijoje. Prieš pat uždarant parduotuves, pardavėja nukainojo visus greičiausiai gendančius vaisius. Kaina buvo tokia, kad juos akimirksniu nušlavė nuo prekystalių”, – pasakojo pirkėjas.

Keturiskart pigiau

Pajūrio gyventojams kelionė į Lenkiją nėra jau toks pigus dalykas. Nors akivaizdu, kad prekės kaimyninėje šalyje yra pigesnės, įskaičiavus degalų kainą, jos pabrangsta.

“Šeimos juk važiuoja praleisti savaitgalio į Druskininkus. Tą patį galima patirti ir Lenkijoje. Suderinus malonumus su praktiškumu, nauda yra garantuota. Jei automobilis yra ekonomiškas, kelionės išlaidos bus mažesnės. Litras dujų Lenkijoje kainuoja apie du zlotus. Tai yra 46 euro centai. Beveik tiek pat, kiek Lietuvoje”, – kalbėjo taupus klaipėdietis.

Be apsipirkinėjimo, pavyzdžiui, Suvalkuose patartina aplankyti vandens parką. Dienos bilietas gali kainuoti nuo 6,9 iki 7,81 euro. Tačiau šeimoms ir grupėms taikomos nuolaidos.

Neseniai Klaipėdoje pastatytame sporto centre du suaugusieji su vaiku už vieną apsilankymą baseine paklotų didelę kainą – 35 eurus. Jei tėvai atsivestų du vaikus, tektų mokėti 41 eurą. Lenkijoje kelių valandų pramogos šeimai gali atsieiti šiek tiek daugiau nei 10 eurų.

Lietuviški išpardavimai nedomina

Romas paskaičiavo, kad įvedus eurą pirmiausia šoktelėjo paslaugų kainos.

“Pasikeitus valiutai, Lietuvoje visos pramogos pabrango, net menkiausios. Pavyzdžiui, mirksinčios ir krutančios mašinėlės, kurių yra visuose prekybos centruose, veikia tik įmetus eurą. Vaikas gali suptis kelias minutes. Anksčiau jos kainavo du litus. Beveik dvigubai pabrango. Lenkijoje už tą patį džiaugsmą moki du zlotus, o tai yra 0,46 euro”, – pasakojo vyras.

Prieš žiemos sezoną klaipėdiečių šeima rūbų taip pat vyko į Lenkiją.

“Kai buvo paskelbtos akcijos, striukę pavyko nupirkti lygiai perpus pigiau. Jei palygintume jos vertę senąja valiuta, šimto litų vertės žieminis daiktas, manyčiau, yra labai pigus”, – pastebėjo Romas.

Skaitykite daugiau: http://kauno.diena.lt/naujienos/verslas/ekonomika/islikimo-sansas-lietuviams-lenkija-731924#ixzz3yumjuL00

Komentarai

,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą