Nyderlandai tikriausiai rengs referendumą dėl Ukrainos ir ES sutarties

Mark rutte

Olandų rinkėjams turėtų būti suteikta galimybė balsuoti dėl Europos Sąjungos ir Ukrainos sutarties referendume, kuris bus pirmasis plebiscitas šalies istorijoje, rengiamas piliečių iniciatyva, surinkus būtiną jų parašų skaičių, rašo nepriklausoma Briuselio naujienų svetainė EUobserver.

Sekmadienį piliečių iniciatyvinė grupė „GeenPeil“ paskelbė turinti 451 663 parašus – gerokai daugiau nei referendumui organizuoti būtinus 300 tūkst. parašų, kuriuos ji turėjo surinkti iki pirmadienio.

Tačiau referendumas bus oficialiai skelbiamas tik tuomet, kai Nyderlandų rinkimų komisija patikrins parašus ir nustatys, kad jų pakanka plebiscitui organizuoti.

Parašus pavyko surinkti dėl intensyvios kampanijos internete, kurią vykdė satyrinis tinklaraštis „GeenStijl“, piliečių iniciatyvinė grupė „Burgercomite EU“ ir kritiško požiūrio ES atžvilgiu besilaikantis analitinis centras „Forum voor Democratie“.

Plebiscito iniciatoriai remiasi liepos 1 dieną įsigaliojusiu įstatymu, kuris leidžia piliečiams reikalauti neprivalomo referendumo dėl teisės aktų, priimtų po įstatymo įsigaliojimo datos.

Liepos 7 dieną šalies Senatas pritarė įstatymui dėl asociacijos sutarties tarp ES ir Ukrainos, kurią Bendrijos lyderiai pasirašė 2014-aisiais, ratifikavimo.

Referendumo organizatoriai siekia, kad olandai turėtų galimybę pareikšti savo nuomonę apie sutartį, kuri yra žingsnis links laisvosios prekybos zonos. Jie būgštauja, kad asociacijos sutartis atvers Ukrainai kelią tapti ES nare.

Referendumo organizatoriai siekia, kad olandai turėtų galimybę pareikšti savo nuomonę apie sutartį, kuri yra žingsnis links laisvosios prekybos zonos.

„Jaučiamas didžiulis nepasitenkinimas dėl to, kokiu būdu toliau tęsiamas europinis projektas“, – sakė vienas iš referendumo iniciatorių, aršus ES kritikas Thierry Baudet laikraščiui nrc.next šeštadienį, kai buvo surinkti beveik visi reikalingi parašai.

„Matome čia naują demokratijos revoliuciją“, – pridūrė jis.

Keli olandų įstatymų leidėjai suskubo pasveikinti referendumo iniciatorius. Euroskeptikas populistas Geertas Wildersas, kurio aktyvios paramos per referendumo kampaniją gali tikėtis asociacijos sutarties priešininkų stovykla, sakė, jog tai „puiku“.

Nors referendumas bus tik patariamojo pobūdžio, jo rezultatai vis dėlto gali suduoti rimtą politinį smūgį. 2005-aisiais, kai olandų vyriausybė organizavo patariamąjį referendumą dėl Europos konstitucinės sutarties, jame rinkėjų ištartas „ne“ šiam dokumentui smarkiai pakeitė nuotaikas tarp politikų, kurie užėmė labiau kritišką poziciją.

Referendumas tikriausiai bus surengtas ateinantį pavasarį, kaip tik tuo metu, kai Nyderlandai pirmininkaus ES. Jei plebiscite bus pasisakyta prieš sutartį, Nyderlandų vyriausybė gali atsidurti išties keblioje diplomatinėje padėtyje.

Šaltinis: BNS

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą