Nyderlandai gyventojų užsienyje labui išbandys internetinį balsavimą

Ateinančiuose rinkimuose, dėl rinkėjų gyvenančių užsienyje, bus skaitmeninami tam tikri balsavimo proceso žingsniai. Hagos miesto merė Pauline Krikke siūlo priimti nutarimą, kad užsienyje gyvenantys piliečiai galėtų balsavimo korteles gauti skaitmeniniu būdu, o ne paštu. Taip norima, kad balsavimas būtų mažiau priklausomas nuo kitos šalies pašto sistemos.

„Kai kuriose šalyse pašto krepšys pašto skyriuje dažnai prabūna net kelias savaites“, teigė Krikke. Haga yra atsakinga už užsienyje gyvenančių olandų rinkimų organizavimą.

Kovo mėnesį vykusių parlamento rinkimų metu, dauguma iš 80 tūkst. olandų užsienio rinkėjų balsavimo korteles gavo per vėlai ir jų balsai laiku nepasiekė Nyderlandų. Pasibaigus rinkimams ir praėjus kelioms savaitėms, Hagą pasiekė apie 900 pavėlavusių balsų. D66 norėjo skirti papildomą savaitę balsų iš užsienio šalių surinkimui, tačiau vėliau buvo nuspręsta, kad tai nėra būtina.

Šiuo metu balsavimų kortelė gali būti siunčiama tik paštu. Krikke mano, kad ateityje turėtų būti pakankamai saugu balsavimo korteles siųsti ir skaitmeniniu būdu, pavyzdžiui, per saugųjį servisą tokį kaip „DigiD“. Pasak jos, tai padės sutaupyti laiko ir išlaidų, be to, tai patikimesnis būdas už užsienio paštus. Tačiau tikrasis balsas į Nyderlandus vis vien turės būti siunčiamas ir popieriniu būdu, taip patvirtinant savo balsą ir fiziniu bilietu.

Pastarųjų rinkimų metu, svarstymai apie kibernetinius išpuolius ir programišius, paskatino olandus imti dvejoti dėl skaitmeninio balsavimo patikimumo. Dėl to, vyriausybė nusprendė, kad visi balsai turi būti skaičiuojami ranka.

 

 

Justina Tumaitė | OlandijosLietuviai.lt

Komentarai

, ,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą