Olandai balsuoja Europos dėmesį kaustančiuose rinkimuose

13 mln. balso teisę turinčių Nyderlandų piliečių trečiadienį renka 150 Žemųjų šalies parlamento rūmų atstovų. Šie rinkimai susilaukė didžiulio dėmesio, nes per juos paaiškės, ar populistinių politikų sėkmės istorija toliau tęsiasi. Be to, tai yra preliudija dar svarbesniems Prancūzijos ir Vokietijos rinkimams, kurie taip pat vyks šiemet.

Balsavimas Nyderlanduose tęsis iki 22.00 val. Lietuvos laiku. Netrukus po to turėtų pasirodyti „Ipsos“ rinkėjų, atidavusių savo balsą, apklausos („exit poll“) duomenys. Tokių apklausų rezultatai paprastai būna labai tikslūs, nes apklausiama gerokai daugiau – apie 10.000 žmonių nei tai daroma per įprastas apklausas. Maždaug po valandos pirmuosius rezultatus skelbs mažosios rinkimų apygardos, didieji miestai rezultatus suskaičiuos tik po vidurnakčio.

Neformalios diskusijos dėl koalicijos turėtų prasidėti iš karto po rinkimų pabaigos. Tačiau formaliai šis procesas startuos tik kovo 21-ąją, kai Rinkimų komisija paskelbs galutinius balsavimo rezultatus.

Aktyvumas didelis, sprendė iki pabaigos

„Politico“ rašo, kad 14.45 val. Lietuvos laiku bendras aktyvumas Nyderlanduose siekė 33%, prieš ketverius metu tokiu metu savo balsą buvo atidavę 27%.

„Ipsos“ skelbia, kad Hagoje, Roterdame ir Ultrechte rinkėjų aktyvumas gerokai didesnis nei prieš ketverius metus. Skelbiama, kad Hagoje iki 13 val. Lietuvos laiku balsavo 23% rinkėjų, 2012-aisiais šis rodiklis siekė 19%. Internete ir socialiniuose tinkluose plinta nuotraukos su ilgomis eilėmis, nutįsusiomis prie balsavimo vietų.

Organizacijos „Prodemos“, kuri sukūrė programėlę, padedančią rinkėjams apsispręsti, pateikti duomenys rodo, kad iki paskutinių dienų iki rinkimų daug rinkėjų vis dar nebuvo nusprendę, kam atiduos savo balsą. Nuo antradienio popietės iki trečiadienio ryto šia programėle pasinaudojo tarp 600.000 ir 700.000 žmonių. Panašias tendencijas patvirtino ir rinkėjų apklausos – likus 4 dienoms iki rinkimų, 54% rinkėjų tiksliai nebuvo nusprendę, už ką balsuos.

Skundžiamasi biuleteniu

Rinkimuose jau balsavo ir du daugiausiai dėmesio sulaukiantys politikai – Markas Rutte, dabartinis šalies premjeras, bei Geertas Wildersas, Laisvės partijos lyderis, pasisakantis prieš musulmonų imigraciją bei už valstybės išstojimą iš ES. Nyderlandų naujienų portalas ANP skelbia, kad p. Rutte balsavo už dabartinę gynybos ministrę Jeanine Hennis, kuri yra antroji jo partijos sąraše.

Iš viso rinkimuose dalyvauja net 28 politinės partijos, tarp kurių yra ir nemažai egzotiškų politinių jėgų, pasisakančių už gyvūnų, piratų ar nebalsuojančiųjų teises. Audrie van Veen, rašanti blogą „the Europeanologist“, skaičiuoja, kad 7 partijos yra visiškos ES šalininkės, 10 pasisako už rimtas reformas Bendrijos viduje, 6 – už „Nexit“, likusios penkios nėra iki galo išgryninusios savo pozicijų.

Popiet galutinius paskutinių apklausų rezultatus paskelbė apklausų bendrovė „Peilingwijzer“. Pagal jas galima spėti, kad p. Rutte partija surinks tarp 24 ir 28 vietų, Laisvės partija – tarp 19 ir 23 vietų, Krikščionys demokratai – apie 20 vietų. Šiandieniniai p. Rutte koalicijos partneriai Leiboristai turėtų tenkintis vos 10-12 vietų, nors iki šiol partijai priklausė 38 vietos parlamente.

Tuo tarpu „Ipsos“ skelbia, kad rinkėjų aktyvumas rinkimų dieną yra didesnis nei per praėjusius rinkimus prieš 4 metus. 11.30 Lietuvos laiku iš viso balsavo 15% rinkėjų, 2012-aisiais šis skaičius siekė 13%. „The Viewing Research Foundation“ duomenimis, rinkimų išvakarėse vykę visų didžiųjų partijų lyderių debatai buvo žiūrimiausia televizijos laida tą vakarą – debatus stebėjo 3,3 mln. žmonių.

„Deutsche Welle“ praneša, kad daugelis rinkėjų skundžiasi didžiuliu biuleteniu – jame iš viso surašyta 900 pavardžių ir 28 partijų pavadinimai.

Konfliktas tęsiasi

Rinkimų dieną tęsiasi diplomatinis konfliktas tarp Nyderlandų ir Turkijos. Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas, per savo kalbą Ankaroje Nyderlandus apkaltino dėl Srebrenicos žudynių Bosnijoje ir Hercegovinoje 1995-aisiais. Nyderlandų kariai sudarė Jungtinių Tautų taikos palaikymo būrį, kuris tuo metu buvo dislokuotas Srebrenicoje. Miestą užėmus serbų pajėgomis, per keletą dienų serbai išžudė per 8.000 bosnių vyrų ir berniukų.

Ponas Rutte tokius p. Erdogano kaltinimus pavadino „bjauriu istorijos falsifikavimu“. Anot jo, Turkijos vadovas ir toliau perženginėja ribas. „Tai yra neįtikėtinai žema kokybė ir stilius. Mes nenusileisime iki tokio lygio. Tai yra labai nepriimtina ir ypatingai pykdo“, – kalbėjo p. Rutte.

Tuo metu programišiai įsilaužė į keletą socialinio tinklo „Twitter“ paskyrų, kurios priklauso aukšto lygio ES įmonių vadovams, leidėjams ir vyriausybinėms organizacijoms ir išvadino Nyderlandus nacistais, naudodami grotažymes #Nazialmanya arba #Nazihollanda.

Diplomatinis konfliktas su Turkija kilo po to, kai vyriausybė nusprendė neįsileisti į šalį Mevleto Cavusoglu, Turkijos užsienio reikalų ministro, bei išsiųsti į Vokietiją Fatmą Betul Sayan Kaya, Turkijos šeimos reikalų ministrę. Abu šie politikai norėjo dalyvauti mitinge, kuriame būtų raginama palaikyti balandžio viduryje Turkijoje vyksiantį referendumą dėl prezidento galių išplėtimo.

Toks Nyderlandų žingsnis išprovokavo įnirtingą p. Erdogano reakciją. Jis žadėjo neįsileisti iš Turkijos išvykusio Nyderlandų ambasadoriaus, uždrausti diplomatinius skrydžius ir imtis kitų priemonių.

Apklausos parodė, kad olandai vieningai palaikė p. Rutte vyriausybės sprendimą, tačiau politologai tikina, kad įtampa pasitarnaus ir p. Wildersui, kuris nuolat kalba apie islamo pavojų Nyderlandams.

Galimybė sustabdyti populizmą

Ponas Rutte, atiduodamas savo balsą sakė, kad Nyderlandai turi galimybę sustabdyti populistų domino efektą. Prognozuojama, kad skirtumas tarp laimėtojų ir kitų partijų bus nedidelis.

Tuo tarpu p. Wildersas, kaip sako analitikai, greičiausiai paskelbs apie savo pergalę, nesvarbu koks bus galutinis rezultatas. Iki šiol Laisvės partijai priklausė 15 vietų parlamento Žemuosiuose rūmuose, šiuose rinkimuose jie gali tikėtis gerokai daugiau mandatų. Thessa Lageman, „Deutsche Welle“ reporterė iš Hagos pranešė, kad daugelis jos kalbintų rinkėjų šiame mieste balsavo už p. Wilderso Laisvės partiją.

Visos didžiosios Nyderlandų partijos pareiškė nesudarysiančios koalicijos su Laisvės partija. Analitikų manymu, pats p. Wildersas nesiverš į vykdomąją valdžią.

vz.lt

 

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą