Olandų tankai vietoje Ukrainos keliaus į Lietuvą?

Vokietijos žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, kad Nyderlandai ir Vokietija nesutaria dėl „Leopard 2“ pristatymo Ukrainai.

Vokietijos vyriausybė kritikuoja savo partnerių neryžtingumą. Teigiama, kad Scholzas netgi asmeniškai įsikišo ir skambino vyriausybių vadovams, rašė „Der Spiegel“.

Tačiau dabar Nyderlandų žiniasklaidos pranešimuose situacija nušviesta kitaip. Gynybos ministrė Kajsa Ollongren ketvirtadienį parlamente pareiškė, kad 18 tankų „Leopard 2“, kuriuos Nyderlandai nuomojasi iš Vokietijos, NEBUS perduoti Ukrainai. Priežastis: Vokietijos vyriausybė atsisakė.

Vokietija tai neigia. „Nežinau apie jokį oficialų prašymą, kurį vyriausybė būtų atmetusi“, – sakė Boriso Pistoriaus (62 m., SPD) gynybos ministerijos atstovė spaudai.

Jau sausio viduryje Nyderlandų vyriausybės vadovas Markas Rutte pasiūlė, kad Haga galėtų nusipirkti keletą „Leopard 2“ tankų, kuriuos šiuo metu nuomojasi iš Vokietijos, ir nusiųsti juos Ukrainai.

Ketvirtadienį Briuselyje vykusiame ES aukščiausiojo lygio susitikime jis išsisukinėjo ir, pasak Politico.eu, tik pasakė: „Apie tai (vis dar) diskutuojame su savo partneriais.“

Vietoj to Rutte pasiūlė siųsti tankus į Lietuvą, kad būtų užtikrintas rytinis NATO flangas Baltijos šalyse.

Tačiau ar jie iš tikrųjų ten reikalingi?

Pasak „Bild“, NATO šaltinių teigimu, šiuo metu aljanso gynyba yra užtikrinta, ypač atsižvelgiant į tai, kad nėra jokių ženklų, jog Rusija gali neišvengiamai užpulti karinį aljansą. Be to, NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pastaraisiais mėnesiais ne kartą aiškiai nurodė, kad šiuo metu pirmenybė teikiama paramai Ukrainai.

Kitaip tariant, tankai nėra reikalingi rytiniame NATO flange, o Ukrainoje jiems būtų daug geriau.

Tokios nuomonės laikosi ir karinis ekspertas Carlo Masala. Jis neabejoja Nyderlandų gynybos ministrės pateikta įvykių versija, tačiau kritikuoja tai, kad Vokietija ir sąjungininkai vis dar nesutaria, „kur šiuo metu reikia skubiausiai ginti mūsų saugumą“.

Masala sakė BILD: „Nors Nyderlandai būtų pasirengę nusiųsti į Ukrainą 18 mūsų nuomojamų „Leopard 2“, Vokietija primygtinai reikalauja išlaikyti nacionalinę ir aljanso gynybą už Ukrainos ribų. Aš asmeniškai manau, kad šiuo metu mūsų saugumas geriausiai ginamas Donbase.“

Jo karti išvada: „Tai, kad Nyderlandų gynybos ministrė pirmoji paskelbė apie Vokietijos „ne“, rodo, kad užkulisiuose ne viskas vyksta taip sklandžiai, kaip pristatoma viešai.“

Parengė Fausta Šimaitytė

alfa.lt

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą