Pajamos iš buto nuomos be rūpesčių – ar taip būna?

List-Your-Flat2-1024x768

Dažnas į užsienį išvykęs lietuvis susiduria su problema – ką daryti su Lietuvoje likusiu būstu? Parduoti būstą neskubama, nes išvykus sunku tiksliai pasakyti, kaip seksis įsitvirtinti svečioje šalyje, taip pat norima turėti vietą į kurią būtų galima sugrįžti. O ir pardavus gautų lėšų nepakaktų analogiškam būstui kitoje Vakarų Europos šalyje įsigyti.

Nuomoti ar palikti būstą tuščią?

Būsto nuoma tokiu atveju taip pat ne pats lengviausias pasirinkimas, nes gyvenant kitoje šalyje yra sudėtinga tinkamai valdyti nuomos procesą. Tokiais atvejais „įdarbinami“ giminaičiai ar draugai, tačiau norint gauti maksimalią nuomos grąžą neužtenka tik surasti nuomininką ir surinkti mokesčius. Reikia atlikti einamąjį remontą, išvalyti butą prieš įleidžiant naujus nuomininkus, prižiūrėti komunalinius mokesčius, remontuoti santechniką, elektrą ir buitinę techniką. Taip pat tenka kaulinti nuomos mokesčio ir pasiginčyti su nuomininkais. Visa tai reikalauja daugiau laiko, pastangų, išlaidų ir žinių negu atrodė iš pradžių. Dėl šių priežasčių išnuomotas būstas dažnai neduoda norimos grąžos arba tiesiog paliekamas tuščias ir „valgantis“ pinigus už šildymą ir kitas komunalines paslaugas.

Ar įmanoma išnuomoti be papildomų rūpesčių?

Vakarų Europoje nuomos proceso valdymas dažniausiai patikimas specializuotoms kompanijoms. Turto valdymo paslauga leidžia būsto savininkui atsikratyti visų su būsto nuoma susijusių rūpesčių, bei padidinti nuomos pajamas. Turto valdymo kompanija gali pasiūlyti su nuoma susijusias paslaugas: nuomininkų suradimą bei jų patikimumo ir mokumo patikrinimą, mokesčių surinkimą, tvarkos palaikymą, maksimaliai sumažinti būsto prastovas, organizuoti būsto priežiūrą ir remontą bei atstovauti savininkui sprendžiant visas problemines situacijas. Visa tai gali būti padaryta net nedalyvaujant būsto savininkui.

„Užsienyje gyvenantys tautiečiai dažnai stebisi, kad Lietuvoje tik dabar pradeda veikti pirmosios profesionalios privataus nekilnojamojo turto valdymo kompanijos. Vakarų Europoje tokia paslauga yra gerai žinoma ir populiari, o rinktis šią paslaugą žmones skatina du pagrindiniai motyvai – noras išvengti rūpesčių ir gauti maksimalias nuomos pajamas. Būsto valdymas ypač populiarus tarp užsienyje gyvenančių būsto savininkų tačiau vis dažniau ją pasirenka ir Lietuvoje gyvenantys, nuo rūpesčių pavargę arba paprasčiausius skaičiavimus atlikę ir savo laiką ir ramybę vertinantys žmonės“.

Populiarėja „buy-to- rent“ investicijos

Europoje pirkti būstą nuomai (angl. buy-to- rent) yra itin populiarus investavimo būdas, tačiau Lietuvoje ši investicijų rūšis dar menkai žinoma, nors čia tikėtina investicijų grąža gerokai didesnė nei didžiuosiuose Europos miestuose. Pavyzdžiui, Londone vidutinė buy-to- rent investicijų metinė grąža 2015 metais siekė vos 4,6%, o Vilniuje net 9,5%. Paklausiausiuose Vilniaus rajonuose vidutinė nuomos kaina per paskutinius 2 metus kilo apie 20% procentų, ir tai stipriai lenkia būtų kainų kilimą, kuris sudarė apie 9%. Tai lemia augantį buy-to- rent investicijų patrauklumą kuris turėtų išsilaikyti ir artimiausiais metais.

Tokios investicijos Lietuvoje iki šiol nebuvo labai populiarios tikriausiai ir todėl, kad nebuvo specializuotos kompanijos kuri galėtų atrinkti investicijoms tinkamus pasiūlymus, suformuoti atsiperkamumo planus, padėtų nupirkti reikiamą būstą ir valdyti visą nuomos procesą.

Vilniaus nuomojamo būsto rinka artimiausiais metais ir toliau augs. Vilniuje kuriama daug naujų darbo vietų, o specialistai atvyksta ne tik iš kitų Lietuvos miestų, bet ir iš užsienio. Tokie jauni specialistai mieliau renkasi nuomą, o ne pirkimą.

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą