18 įdomių faktų apie Nyderlandus

Olandijos vyrai – antri pagal ūgį pasaulyje.

Olandai suvartoja daugiausiai saldymedžio saldainių visame pasaulyje. Vietinių dar vadinamais „lašais“, jų per metus suvartojama net 32 kilogramų.

Nyderlanduose itin populiaru gimdyti namuose, tai sudaro net 20 proc. visų gimdymų.  Kai, pavyzdžiui, JAV 2013-aisiais namuose vyko tik 0,92 proc. gimdymų.

Nyderlandai – pirmoji šalis įteisinusi tos pačios lyties santuokas.

Amsterdamas – miestas pastatytas ant 12 metrų ilgio medinių stulpų. Kadangi miestas randasi ties pelkėta teritorija, dauguma jo pastatų pastatyti ant daugybės medinių polių, įtvirtintų viršutiniuose, smėlinguose upės dugno sluoksniuose. Iš viso Amsterdamą laiko maždaug milijonas polių, kurie bėgant laikui, siekiant užtikrinti didesnį saugumą ir stabilumą, keičiami į betono ir plieno.

Prancūziškas bulvytes olandai tiekia kartu su majonezu. Taip pat galima rinktis bulvytes su žemės riešutų padažu, ketčupu ir svogūnais arba sūriu.

Olandams beveik nekyla nesklandumų dėl laktozės netoleravimo.

 

Nyderlandai – šalis pirmūnė, galinti pasigirti maistingu ir visaverčiu maistu už prieinamą kainą (pasak 2014-aisiai „Oxfam“ atlikto tyrimo).

Čia – daugiau dviračių nei žmonių. 2013-aisiais Nyderlandai (kartu su Danija) pripažinti draugiškiausiomis dviračiams šalimis visoje ES.

Lisse mieste įsikūręs Keunkenhofas (dar žinomas Europos sodo vardu) – didžiausias pasaulyje gėlių sodas. Jame galima suskaičiuoti daugiau nei 800 skirtingų tulpių rūšių.

Amsterdamas iš viso turi 1 tūkst. 281 tiltą. Jie jungia miestą su 165 kanalais.

 

„De Drie Gezusters“ („Trys seserys“) – didžiausias pub’as Europoje.

Kiekvieno mėnesio pirmąjį pirmadienį visoje šalyje gaudžia pavojaus signalas. Šis kasmėnesinis įspėjamasis signalas iš tiesų tėra bandomasis aliarmas, kuris nepertraukiamai sklinda lygiai 1 minutę ir 26 sekundes.

Šipolio oro uostas – pagrindinis šalies oro uostas – įkurtas daugiau nei 4 metrai žemiau jūros lygio. Oro uostas sukonstruotas ant Haarlemmer ežero, kuris buvo nusausintas 1852-aisiais, dugno.

 

Olandai sveikinasi pabučiuodami vienas kitą trim bučiniais į skruostus. Tokia sveikinimosi forma gali atrodyti kiek neįprasta, tačiau Nyderlanduose, Belgijoje ir Šveicarijoje ji labai dažna.

Olandų nerašyta taisyklė – pavasaris pasitinkamas sijonų diena, dar kitaip – Rokjesdag. Tai diena, kai visos moterys į gatves išeina mūvėdamos trumpus sijonus ar šortus, taip skelbdamos pavasario pradžią. Žinoma, dalyvauti gali ir vyrai devėdami šortus (arba sijonus 🙂 ).

Nyderlanduose gruodžio 5-ąją švenčiamos “Sinterklaas”

Kiekvieną vasarą, tūkstančiai olandų vaikų kartu su tėvais išeina į keturis vakarus trunkantį žygį, vadinamą Avondvierdaagse, kurio metu šliurpia per pusę perpjautas citrinas.

 

 

Justina Tumaitė | OlandijosLietuviai.lt

Komentarai

, , ,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą