Mokami autobanai: Europa ragina Vokietiją nekvailioti

mokami-autobanai-europa-ragina-vokietija-nekvailiotiEuropos Komisija (EK) išreiškė susirūpinimą dėl Vokietijos valdžios priimto įstatymo, kuriuo įvesta nauja kelių mokesčių sistema automobilininkams.

“Autosalone” jau rašėme, kad, remiantis naujuoju įstatymu, nuo 2016 metų sausio 1-osios į Vokietiją ar per ją savo automobiliu važiuojantys užsieniečiai turės plačiau atverti piniginę.

Kaip bus mokama už naudojimąsi Vokietijos keliais? Automobilininkai iš užsienio galės už 10 eurų įsigyti 10 dienų galiosiantį leidimą (lipduką). Dviejų mėnesių leidimas kainuos 20 eurų. Lipdukai (arba vinjetės) bus pardavinėjami pasienyje.

Mokestis už naudojimąsi autobanais bei kitais greitkeliais numatytas ir vietiniams vairuotojams. Vokiečiams jis sieks iki 130 eurų per metus – priklausomai nuo automobilio klasės bei jo išmetamų teršalų kiekio. Tiesa, šalies piliečiams tiesioginio kelių mokesčio nebus – atitinkama suma bus išskaičiuojama iš dabar egzistuojančio transporto mokesčio.

Būtent tai ir užkliuvo EK. Taip, Komisijos nuomone, de facto taikoma išimtis tik Vokietijoje registruotiems automobiliams.

EK išplatintame pranešime teigia, kad jai didžiausią rūpestį kelia su registravimo šalimi susijusi netiesioginė diskriminacija. Esą ji kyla dėl kelių dalykų. Pirma, tik Vokietijos naudotojai nemokės kelių mokesčio, nes jis visas bus išskaičiuojamas iš transporto priemonėms taikomo mokesčio. Antra, trumpalaikių vinječių, kurias paprastai įsigyja užsieniečiai, kaina esanti neproporcingai didelė.

“Nuo pat 2013 metų, kai Vokietija paskelbė apie tokią priemonę, EK vykdė intensyvias atviras diskusijas su Vokietijos valdžios institucijomis dėl priemonės neatitikties Europos Sąjungos (ES) teisei. Remdamasi išsamia teisine analize, EK ne kartą išreiškė susirūpinimą tiek ekspertų, tiek politiniu lygmeniu”, – teigiama pranešime.

EK pažymi, kad po galutinės teisės akto versijos paskelbimo pagrindiniai susirūpinimą kėlę diskriminaciniai aspektai liko nepašalinti. Komisijos narių nuomone, naujoji automobiliams taikoma kelių mokesčių sistema sukels didesnę naštą kitų ES valstybių narių piliečiams nei vokiečiams. Kitose šalyse (pvz., Austrijoje, Slovėnijoje) taikomos apmokestinimo sistemos tokių diskriminacinių aspektų neturi – tai esą pasiekta būtent dėl EK veiksmų prieš įvedant kelių mokesčius automobiliams.

Ketinimai visuotinai apmokestinti naudojimąsi Vokietijos greitkeliais sukėlė nemažai diskusijų ir pačioje šalyje, ir ES. Nyderlandai ir Austrija net pagrasino imtis teisinių veiksmų visos Sąjungos lygiu.

autolukasPritariantieji mokesčiui atkerta, kad jo įvedimas neprieštarauja Vokietijos teisei, o kaimyninės šalys (ta pati Austrija, Prancūzija, Šveicarija, Čekija) jau yra apmokestinusios naudojimąsi keliais, daugiausia – greitkeliais. Tad esą teisinga, kad užsieniečiai taip pat turėtų mokėti už važiavimą Vokietijos keliais.

“Autosalono” informacija

Tomo GUKAUSKO nuotr.

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą