Nyderlandų kalėjimai beveik tušti. Ten prieglobstį rado pabėgėliai

Olandų kalėjimai tuštėja didžiuliu tempu. Kalinių skaičius Nyderlanduose krito nuo 20 463 (2006 metais) iki 10 102 (2016 metais), rašo „World Economic Forum“ žurnalistas Robas Smithas.

Remiantis „World Prison Brief“ informacija, tai yra 59 kaliniai, tenkantys 100 tūkstančių žmonių. Palyginimui, aukščiausią pasaulyje įkalinimo reitingą turinti JAV gali pasigirti 666 kaliniais, tenkančiais 100 tūkst. žmonių. Iš viso JAV yra daugiau nei 2 mln. kalinių.

Žemas įkalinimo reitingas Nyderlanduose egzistuoja dėl švelnaus požiūrio į narkotikų kontrolę, t.y. dėmesį sutelkiant į žmonių reabilitaciją. Taip pat smarkiai paplitusi nuteistųjų elektroninė stebėjimo sistema (tvirtinama ant kulkšnies). Iš viso JAV yra daugiau nei 2 mln. kalinių.

Šios priemonės lėmė, kad pastaraisiais metais šalyje buvo uždaryta daugybė kalėjimų. Garsiausias iš jų – „Bijlmerbajes“ Amsterdame, kurį uždarė 2016 metais.

Šis kalėjimas bus nugriautas ir paverstas gyvenamosiomis patalpomis dar šiais metais, tačiau kol kas jis perdarytas į kūrybinį centrą pavadinimu „Lola Lik“, kuriame atverta erdvė „startuoliams“, kalbos mokyklai ir kavinei.

Visai šalia „Lola Lik“ stovi „Weckenbachweg“ pabėgėlių centras, kur beveik vienam tūkstančiui žmonių yra pasiūlytas apgyvendinimas, kol jie laukia politinio prieglobsčio. Asmenys, atvažiuojantys į šį centrą, yra skatinami dalintis savo gebėjimais ir mokytis naujų amatų.

Kartu su šiuo projektu Amsterdamo miestas ir įvairūs partneriai pasirašė susitarimą, kuris padės padidinti pabėgėlių įdarbinimo galimybes. Ši iniciatyva atspindi Amsterdamo politiką, nukreiptą į aktyvų pabėgėlių integracijos puoselėjimą ir veiklų skatinimą.

„Bijlmerbajes“ yra tik vienas iš daugelio kalėjimų, kurie patyrė tokią transformaciją. „NBC News“ reportaže galima išvysti keletą tuščių kalėjimų, įskaitant „De Koepel“ kalėjimą Haarleme prie Amsterdamo, kuris buvo paverstas į laikinąją erdvę siekiantiems politinio prieglobsčio.

„Mes turėjome gerai pagalvoti prieš panaudojant kalėjimus. Kai kurie žmonės buvo susirūpinę: „Kaip jūs galite žmones iš Sirijos, kurie ten galimai kalėjo, uždaryti ir čia?“ Todėl mes nusprendėme, kad jei žmonės iš tikrųjų mato problemą, mes rasime jiems kitą vietą“, – pasakoja Olandijos valdžios agentūros, atsakingos už politinių pabėgėlių apgyvendinimą, tarybos narė Janet Helder.

Panašūs pavyzdžiai, kai keičiasi kalėjimų paskirtis, fiksuojami ir kitur pasaulyje.

Pavyzdžiui, „Bayview“ pataisos centras Niujorke (JAV) neseniai buvo perdarytas į „Pastatą moterims“ – tai vieta, skirta skatinti partnerystę ir kurti žmonių ryšius. Pasak jų internetinės svetainės, „Pastatas moterims“ skatina merginų ir moterų potencialo ugdymą.

„Visa struktūra suplanuota taip, kad būtų užtikrintas naujas teisingumo matas, paremtas bendradarbiavimu, partneryste, sąžiningumu ir nešališkumu“, – teigia Janet Helder.

2003 metais Slovėnijoje buvęs Jugoslavijos kariuomenės kalėjimas buvo perdarytas į jaunimo hostelį, tokiu būdu patenkinant aktyvistų kampanijos, trukusios nuo 1993 iki 2001 metų, prašymus renovuoti erdvę.

Hostelio savininkai teigia, kad kalėjimas buvo kardinaliai perkurtas – nuo izoliavimo erdvės į atvirą erdvę, kurioje klesti asmeninė laisvė ir artistiškas savęs išreiškimas. Nors kiekvienas kambarys yra skirtingas, hostelio savininkai sako, kad kadaise čia buvusį kalėjimą primena tik viena detalė – grotos ant langų ir durų.

Parengė Matas BALČIŪNAS 

 

Komentarai

Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą