Visai nebedaug liko iki kovo 15 dieną numatytų rinkimų Nyderlanduose. Tikėtinas jų laimėtojas – dešinysis kiršintojas Geertas Wildersas, griežtas islamo, imigracijos ir Europos Sąjungos (ES) kritikas. Tačiau kitu Nyderlandų premjeru jis greičiausiai netaps.
Nurašyti G. Wildersą būtų klaida. Joks kitas politinis lyderis per pastarąjį dešimtmetį nėra taip paveikęs Nyderlandų politikos, kaip G. Wildersas. Nuo tada, kai 2006 metais jo Laisvės partija (PVV) pirmą kartą laimėjo vietas parlamente, G. Wildersas pakeitė tolerancijos ir liberalizmo tradicijomis garsėjančios šalies politiką. Pasikeitė viskas: pradedant politiniais debatais, politiniu žodynu, baigiant žiniasklaidos požiūriu ir partijų peizažu.
Ekonomikos laimėjimai nepadeda
Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte, kaip ir dauguma kitų partijų, atmetė bet kokią galimybę po rinkimų valdyti su G. Wildersu. Konservatyvios fiskalinės politikos šalininkas M. Rutte tikrai laimėtų rinkimus, jei ekonomika būtų svarbiausia rinkimų tema. Mat per šešerius jo vadovavimo metus Nyderlandai išsikapstė iš finansų krizės, būsto rinkos nuosmukis baigėsi, gamybos sektorius tvirtas, nedarbas siekia 5,4 proc. ir yra mažiausiais per penkerius metus, o ekonomikos augimo prognozes 2017 metams Nyderlandų centrinis bankas padidino iki 2,3 proc. (birželį buvo 1,9 proc.).
Tačiau M. Rutte’s centro dešiniųjų partijos nusivylimui, šis solidus pasirodymas rinkėjų nuomonės nepaveikė – apklausose pirmauja G. Wildersas. Jį šiuo metu remia 20 proc. rinkėjų, o M. Rutte yra antroje vietoje su 16 proc. parama.
Šiek tiek neįprasta, kad daugiau nei pusė rinkėjų dar neapsisprendę, už ką atiduos savo balsus.
Ekonomikai šitaip atsigavus, ši tema rinkimų kampanijoje gerokai priblėso. Gal todėl M. Rutte neseniai paskelbė atvirą laišką ir jame iš dalies atkartojo prieš migraciją nukreiptus jausmus, iš kurių taip pelnosi G. Wildersas. M. Rutte patarė imigrantams, kurie nenori priimti olandų kultūros standartų, geriau palikti šalį. „Elkitės normaliai arba išvykite“, – parašė jis.
Tai nustebino užsienio stebėtojus – „The New York Times“ parašė, kad tokia M. Ruttes strategija yra tarsi iš prezidento Donaldo Trumpo užrašų knygelės. Tačiau Nyderlanduose niekas nenustebo. Tokio pobūdžio pastabos jau ne kartą padėjo M. Rutte laimėti. Prieš porą metų per regioninius rinkimus jis pareiškė, kad už „Islamo valstybę“ kovojantys Nyderlandų piliečiai jau verčiau žūtų, nei grįžtų namo.
M. Rutte’s partija taip pat praleido pro ausis šiurkščias G. Wilderso pastabas apie marokiečius. 2014 metais populistų lyderis pareiškė, kad į Nyderlandus atvyksta per daug žmonių iš Maroko, ir tam reikia padaryti galą. Nyderlandų teismas gruodį nuteisė G. Wildersą už šias diskriminacines, rasinę neapykantą kurstančias pastabas, bet jis niekaip nebuvo nubaustas.
Tokias G. Wilderso kalbas M. Rutte nurodo kaip svarbiausią savo nenoro bendradarbiauti priežastį, bet jo partija, kaip ir visos kitos, nuo aštresnės G. Wilderso kritikos šia tema susilaiko. Kuo labiau oponentai kritikuoja G. Wildersą, tuo geresnės jo galimybės laimėti rinkimus. Galiausiai ir teismas tik padidino G. Wilderso populiarumą.
Taigi politikai iš įvairiausių partijų, užuot puolę G. Wildersą, ėmė mėgdžioti jo kalbą. Naujasis Leiboristų partijos lyderis Lodewijkas Asscheris „pažangų patriotizmą“ pavertė savo kampanijos šūkiu. Žaliųjų partijos lyderis Jesse Klaveris pradėjo kampaniją puldamas „elitus“.
Kuo daugiau skandalų, tuo geriau
Žiniasklaidos požiūris į G. Wildersą irgi pasikeitė. Anksčiau žurnalistai buvo skeptiški jo atžvilgiu, o dabar noriai cituoja. Prieštaringi G. Wilderso teiginiai naudingi reitingams ir klikams – ir jis tai žino. Nepatogius klausimus G. Wildersas tiesiog ignoruoja, televizijos debatuose nedalyvauja, retai kada atsiliepia į politikos reporterių prašymus, bet jau kai duoda ilgą interviu laikraščiui, jo pastabas pasigauna visi leidiniai. Kaip ir D. Trumpas, jis nuolat užsipuola žiniasklaidą tviteryje. Turėdamas 700 tūkst. sekėjų, lengvai nurungia daugelio laikraščių tiražus.
Skandalai nuolat purto G. Wilderso partiją. Jos atstovai įsivelia į visokius nemalonumus – nuo šlapinimosi į kaimyno pašto dėžutę iki pornografijos verslo. Pernai G. Wilderso atstovas buvo pagautas pavogęs bemaž 200 tūkst. eurų partijos pinigų, kad sumokėtų už kokainą ir alkoholį. Pasak žinovų, partijoje daug slaptumo ir jokios demokratijos, pats lyderis nelabai gerbia kolegas, dažnai koneveikia juos bjauriais žodžiais.
Tačiau visuomenės reakcija į tai – stulbinama. Elektoratas vertina G. Wildersą kaip stiprų ir pasitikintį lyderį. Nė vienas skandalas nepakenkė jo reputacijai šalininkų akyse.
G. Wildersas laimėjo didžiulę psichologinę pergalę, kai svarbiausi šalies naujienų leidiniai pernai rugsėjį pasikvietė jį į susitikimą už uždarų durų. Nors daugeliui redaktorių nepatinka G. Wilderso elgesys su žiniasklaida, žinia buvo aiški: norime kalbėtis, nors šitiek metų nesiteikei atsakyti į mūsų klausimus.
Per daug ekonominių migrantų
G. Wilderso pažadai „stabdyti islamą“ vienus olandus piktina, o kitų širdyse randa atgarsį.
Į netoli Amsterdamo esantį Almerės miestą dėl prieinamo būsto atsikraustė daug žmonių iš Amsterdamo. Kaip sako 60 metų Joostas, šio miesto turgaus prekiautojas, žmonės pernelyg lengvai čia atvyksta. „Per daug vyrukų iš Turkijos ir Maroko, ekonominių migrantų. Turiu tris mažus vaikus, kokiame pasaulyje jie užaugs?“ – klausė jis.
Šiuo metu 30 proc. Almerės gyventojų sudaro imigrantai, o jų etninė įvairovę atspindi turgus, kuriame gali rasti garuojančius dubenis aštrių Surinamo rudųjų pupelių ir visų vaivorykštės spalvų skarų.
Pasak žieminiais švarkais prekiaujančios moters, Olanmoteris norėjo paspausti ranką kaimynui musulmonui, bet šis atsakė, kad nespaus rankos moteriai, kuri nėra musulmonė.
Vis dėlto ši prekeivė už G. Wildersą nebalsuos. Pamačiusi, kaip su musulmonais elgiasi JAV prezidentas D. Trumpas, ir išgirdusi G. Wildersą sakant, kad Nyderlandai turi padaryti tą patį, ji persigalvojo – metodai turėtų būti kitokie.
Beje, apklausos parodė, jog praėjus keliems mėnesiams po referendumo Didžiojoje Britanijoje parama „Nexit“ sumažėjo 8 proc., iki 25 procentų – olandai suprato, kad pasitraukimas iš ES bus kur kas sudėtingesnis, nei jie manė.
Ko nori G. Wildersas
Deislamizuoti Nyderlandus – daugiau jokių imigrantų ar prieglobsčio prašytojų iš musulmoniškų šalių. Jokių islamiškų apdangalų ir kitų išraiškos priemonių, kurios trikdo viešąją tvarką. Uždrausti koraną, uždaryti mečetes ir islamo mokyklas.
Išvesti Nyderlandus iš Europos Sąjungos.
Deportuoti kriminalinius nusikaltėlius iš kitų šalių.
Parengė Viljama SUDIKIENĖ © Lietuvos žinios