Kaip Amsterdame atskirti, kur gyvena vietiniai, kur – užsieniečiai

Istorija dvelkiantis miestas, pulsuojantis laisve – taip dažnas turistas apibūdina garsųjį Amsterdamo miestą. Kokios priežastys turistus miniomis traukia į garsiąją Nyderlandų sostinę? Išskirti vieną jų – labai sudėtinga, kadangi dėmesio vertų vietų čia apstu. Tad nieko nelaukiant pradedame pažintį su jomis.

Nuo seno daugiatautis miestas

Unikalus kanalais išraižytas miestas – Amsterdamas – kadaise buvo vienas svarbiausių Europos uostų, kuris ypatingą reikšmę įgijo XVI a. pabaigoje, kai į Amsterdamą persikėlė nuo ispanų bėgę pirkliai, amatininkai bei nuo inkvizicijos bėgę žydai, kurie į miestą kartu atsigabeno ir brangakmenių apdirbimo technologijas.

Kiek vėliau buvo įkurtas garsus iki šiol veikiantis Noordermarkt turgus datuojamas XVII a. – viena lankytinų Amsterdamo vietų, įsikūrusi žavingame Jordano rajone. Jei mėgstate šurmulį, būtinai apsilankykite šiame rajone, kuriame kadaise gyveno darbininkų klasė, o dabar čia įsikūrė daug nepriklausomų galerijų, barų, užkandinių, restoranų, konceptualių parduotuvių ir senovinių butikų bei antikvariatų. Vaikščiodami klaidžiomis šio rajono gatvelėmis būtinai kyštelkite nosį į kelis kiemus, kurie išsiskiria žaviais sodais.

Daugiataučio miesto vizite kortele visuomet buvo laisvė, miestas savu laiku buvo laikomas Europos hipių judėjimo centru, laisvės netrūksta ir dabar.

Kanalų ir tiltų labirintas

Nors dėl savo kanalų ir gondolų garsiausiai yra linksniuojama Venecija, vargu ar Amsterdamas jai nusileidžia. Iš jūros atkovotas miestas išraižytas tankiu kanalu tinklu su daugybe tiltų. Kai kurie jų labiau primena meno kūrinius, kitų architektūra byloja apie sąsajas su istorija. Beje, Amsterdame yra įrengti visi tiltai, kurie pavaizduoti ant euro banknotų.

Nesvarbu, kuri kelionės priežastis nulėmė pasirinkimą keliauti į Amsterdamą, vienas būtinų dalykų, kuriuos rekomenduojama padaryti – kelionė uostamiesčio kanalais laivu. Miestas nuo kranto ir iš laivo atrodo visai kitaip.

Jei pasirinksite kelionę su gidu, išgirsite daug įdomių istorijų. Jei ne – vieną miesto paslaptį atskleisime. Jei įdėmiai apsidairysite senamiestyje, pamatysite, jog namai yra ne tik siauri (dėl to, kad žemė visuomet čia buvo brangi), bet ir pasvirę į priekį. Taip yra todėl, kad vienintelis būdas šiuose namuose pastatyti didesnių gabaritų baldus – įkelti juos per langą. O tai padaryti lengviau kai namas šiek tiek pasviręs į priekį.

Beje, plaukiant kanalu labai lengva atskirti, kuris namas priklauso vietos gyventojams, o kurį įsigijo investuotojai iš užsienio. Amsterdamiečių langų niekuomet nedengia užuolaidos.

Dar vienas dalykas, kurį tiesiog būtina padaryti lankantis Amsterdame, yra suvalgyti tradicinį sumuštinį su silkę, kurie čia parduodami iš senamiestyje gana tankiai stovinčių gatvės maisto vagonėlių.

Didžiausia Van Gogho kolekcija

Amsterdamas garsėja įspūdingais muziejais. Vienas garsiausių – Anne Frank namas, kuriame Anos šeima slėpėsi didžiąją dalį Antrojo pasaulinio karo. Šeima buvo žydų pabėgėliai iš Frankfurto miesto, tačiau būtent Amsterdame Anne parašė dienoraštį, kuris tapo tarptautiniu bestseleriu.

Dienoraštis išleistas praėjus keleriems metams po jos mirties ir likus vos dviem mėnesiams iki karo pabaigos. Jei planuojate apsilankyti šiame name, bilietus įsigykite gerokai iki kelionės, nes vietoje jų nenusipirksite – jie išperkami kelioms savaitėms į priekį.

Anne Frank muziejaus nuotr./Anne Frank mokyklos suole

Dar viena itin garsi vieta – Van Gogho muziejus, sukaupęs didžiausią menininko darbų kolekciją: daugiau nei 200 paveikslų, 500 piešinių ir 700 jo laiškų.

1895 m. įkurtas Amsterdamo Stedelijk muziejus yra viena įspūdingiausių Europos šiuolaikinio meno kolekcijų ir didžiausias Nyderlandų muziejus, skirtas šiuolaikiniam menui bei dizainui. Jame daugiausia dėmesio skiriama XIX ir XX a. olandų ir prancūzų tapybai, eksponuojami daugelio žinomų meno judėjimų darbai. Didelė Stedelijk muziejaus kolekcija savo stiliumi neretai prilyginama Niujorko Šiuolaikinio meno muziejui ir Čikagos meno institutui.

Amsterdame taip pat verta aplankyti miesto botanikos sodus, kurių garsiausias – Botanicus Amsterdam. Jis yra vienas seniausių pasaulyje sodų, įkurtas XVII a. kaip žolelių sodas, skirtas gydytojams ir vaistininkams. Šiandien jame yra retų augalų ir medžių, egzotiškų gėlių ir didelis šiltnamis, reprezentuojantis įvairias atogrąžų zonas.

Per pandemiją pasikiteitęs Amsterdamo raudonųjų žibintų kvartalas

Ką būtina žinoti prieš atostogas Nyderlanduose?

Tiesioginius skrydžius iš Vilniaus oro uosto į Amsterdamą siūlo oro linijų bendrovė „airBaltic“, o bilietą į vieną pusę galima rasti vos už 19 eurų.

Vykstant į Amsterdamą, kaip ir kitus Nyderlandų miestus, apribojimų dėl kelionės tikslo nėra. Turint galiojantį ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą, galima keliauti ir grįžti į Lietuvą be apribojimų, neturint – teks darytis COVID-19 testą.

Tačiau situacijai dėl pandemijos ir šalyse galiojančių reikalavimų nuolat kintant, apie kelionės sąlygas verta pasidomėti prieš pat skrydį. Detalesnę informaciją apie vykimą į Amsterdamą ir grįžimą iš jo galite sužinoti specialiame polapyje www.vno.lt/paprasta.

Amsterdame galite apsistoti istoriniame laive

Amsterdamas turistus vilioja seksu ir narkotikais

Pranešimas spaudai.

Komentarai

, ,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą