Zoologijos sodai Nyderlanduose

Nyderlanduose yra daugiau nei 30 zoologijos sodų ir parkų. Dauguma jų priklauso Olandų gyvūnų parkų asociacijai (NVD), o didžiausi jų taip pat priklauso Europos zoologijos sodų ir akvariumų asociacijai (EAZA). Šios vietos skiriasi dydžiu, padėtimi ir populiarumu, bet zoologijos sodų ir parkų galima rasti visuose Nyderlanduose, tiek atokesnėse vietose, tiek didžiųjų miestų centruose.

Nyderlandų zoologijos sodų istorija

Zoologijos sodai Nyderlanduose egzistuoja nuo 1838-ųjų. Jie iš pradžių buvo prieinami tik elitui, bet labai greitai juose buvo galima lankytis jau ir mažiau turtingiems piliečiams. Zoologijos sodų statusas ir šlovė, gauti demonstruojant egzotines rūšis, labai nusvėrė gyvūnų gerovės klausimą. Daug senesnių zoologijos sodų buvo įsteigti žmonių, nieko neišmanančių apie gyvūnų priežiūrą, ir išaugo nuo privačių gyvūnų kolekcijų iki bendrai prieinamų pramogų vietų.

Olandų zoologijos sodai šiandien

Šiandien zoologijos sodų tikslas – ne tik suteikti pramogą. Parkai moko lankytojus apie įvairias gyvūnų rūšis iš viso pasaulio ir tai taip pat vieta siekti gyvūnų teisių, išsaugojimo ir gerovės. Diskutuojama apie naudojimosi ir piktnaudžiavimo gamtos teikiamomis gėrybėmis ribas.

Gyvūnų gerovė

Nuo XIX ir XX amžių, Europa pradėjo dar labiau rūpintis gyvūnų gerove, ypač zoologijos soduose. Narvai buvo pakeisti didesnėmis buveinėmis, primenančiomis gyvūnų natūralią aplinką. Vis dar vyksta aktyvi moralinė diskusija apie zoologijos sodus, nes juose gyvūnai laikomi nelaisvėje, dažnai pačiuose miestuose arba šalia jų.

Veisimo programa

Vienas iš būdų, kaip zoologijos soduose bandoma prisidėti prie gyvūnų gerovės, yra brangi veisimo programa, neleidžianti išnykti populiacijoms. Daug zoologijos sodų priklauso tinklui, kuriame keičiamasi gyvūnais, galinčiais poruotis. Galiausiai iš šių gyvūnų kai kurie gali būti paleidžiami į laisvę.

Pramogos

Įvairūs zoologijos sodai siūlo specialių pramogų, pavyzdžiui, viešųjų maitinimų, informacinių parodų apie biologiją, istoriją ir gyvūnų įpročius, ekskursijų, planetariumų, dovanų parduotuvėlių ir netgi gyvūnų pasirodymų bei šou.

Bendrieji zoologijos sodai ir parkai Nyderlanduose

Bendrieji zoologijos sodai ir parkai Nyderlanduose turi didelę gyvūnų rūšių ir veislių įvairovę iš viso pasaulio. Oras ir temperatūra yra dirbtinai keičiami, kad imituotų skirtingas sąlygas, prie kurių gyvūnai pripratę.

Artis

Šis zoologijos sodas duris pravėrė 1838 m. gegužės 1 d. Natural Artis Magistra (gamta – meno mokytoja) vardu. Jis buvo atidarytos leidėjo ir laikrodinininko. Tai buvo vienas iš pirmųjų viešųjų Europos zoologijos sodų. Jis įsikūręs Amsterdamo centre.

Iš pradžių šis zoologijos sodas buvo 4800 kvadratinių metrų parkas su sodu, tvenkiniu ir mažu pastatu. Jame buvo kelios beždžionės, elniai ir papūgos. 1839-aisiais buvo įsigytas karnavalo globėjo žvėrynas, kuriame buvo dramblys, liūtų, pantera, tigras, puma, hienų, baltųjų meškų, rudųjų meškų, zebras, lamų, kengūra, gnu, beždžionių ir didelė gyvatė.

Parkas taip pat gavo įvairių gyvūnų iš olandų mainais į neapmokamą narystę.

Burger’s zoologijos sodas

Šis zoologijos sodas yra įsikūręs ant miško žemės Arnheme, Gelderlande. Sodas atidarytas 1913-aisiais ir yra pakankamai modernus. Šiame sode palyginus anksti pradėta kurti natūraliai atrodanti aplinka gyvūnams. Šis zoologijos sodas padalintas į 7 dalis. Kiekvienoje iš jų simuliuojama specifinė aplinka, pavyzdžiui, vandenynas, krūmynai, dykuma ir džiunglės. Jame gyvena įvairių gyvūnų, tarp kurių yra raganosių, tigrų, skruzdėdų, pingvinų, ryklių, gepardų ir kitų.

Dierenpark Amersforte

Šis zoologijos sodas buvo įkurtas 1948-aisiais. Jame yra daug įvairių sekcijų, tarkim, Milžinų kvartalas, antras didžiausias gyvūnų aptvaras po stogu Europoje. Šiame zoologijos sode taip pat yra didžiausias paukščių parkas Nyderlanduose.

Wildlands Adventure zoologijos sodas

Tai – naujas teminis parkas, įsikūręs senajame gyvūnų parke Emene. Čia nuotykiai maišosi su gamta ir kultūra. Pasirinkite buveinę, pavyzdžiui, džiungles arba ašigalį, ir tyrinėkite erdvias gyvūnų aplinkas, kuriose stengiamasi išlaikyti gyvūnų ekosistemą tiek natūralią, kiek įmanoma. Pavyzdžiui, drambliams lauke skirta 4600 kvadratinių metrų erdvė, kurioje yra upė, kad drambliai galėtų plaukioti.

Diergaarde Blijdorp

Šis zoologijos sodas yra įkurtas šiaurės vakarų Roterdame. Jis – daugiau nei 150-ies metų senumo. Šis zoologijos sodas – įžymiosios gorilos Bokito namai, apie kurią buvo daug rašoma spaudoje po to, kai ši ištrūko 2007-aisiais ir užpuolė moterį.

Safaripark Beekse Bergen

Tai – didžiausias laukinės gamtos zoologijos sodas Benelux regione. Lankytojai gali vykti į safarį autobusu, laivu arba nuosavu automobiliu ir pamatyti Afrikos gyvenimą keturiose skirtingose buveinėse, kuriose yra apie 1400 gyvūnų.

Ouwehands Zoo Rhenen

Šis zoologijos sodas buvo atidarytas kaip viščiukų firma, kurioje buvo laikomi dar ir keli egzotiniai gyvūnai dėl pramogos. Šiandien zoologijos sodas išsiplėtęs iki 22 hektarų. Specialus sodo bruožas – Meškų miškas, kuriame rudosios meškos, išgelbėtos nuo blogų šeimininkų, klajoja kartu su vilkais dideliame medžiais apsodintame plote, kuriame yra krioklys, uolų ir tvenkinys.

Bendrieji zoologijos sodai ir parkai olandų provincijose

Čia pateiktas sąrašas zoologijos sodų ir parkų, kuriuos galite rasti olandų provincijose.

Zoologijos sodai Šiaurės Olandijoje

ArtisAmsterdame.

Zoologijos sodai Pietų Olandijoje

Diergaarde Blijdorp, Roterdame.

Zoologijos sodai Utrechte

Ouwehands Dierenpark, Renene.

Dierenpark Amersfoort.

Zoologijos sodai Šiaurės Brabante

Safaripark Beekse Bergen, Hilvarenbeke.

Dierenpark de oliemeulen, Tilburge.

Zoo Parc, Overlone.

Dierenpark de Vleut, Beste.

Dierenrijk Europa, Niunene.

ZooParc Overloon.

Zoologijos sodai Flevolande

MeerZoo, Marknesėje.

Zoologijos sodai Fryzijoje

SanjesZooDe Westereen.

Zoologijos sodai Groningene

DoezooLeens.

Zoologijos sodai Overeiselyje

Zoo Labyrinth, Boekelo.

Zoologijos sodas ir gyvūnų parkas Drentėje

Wildlands Adventure Zoo, Emene.

GriendtsveenparkSchoonebeek.

Zoologijos sodas Gelderlande

Burgers’ Zoo, Arnheme.

Zoologijos sodai ir gyvūnų parkai Limburge

GaiaZoo, Kerkradėje.

Kasteelpark Born.

‘t Dierenrijck, Reuver.

Specializuoti zoologijos sodai ir gyvūnų parkai Nyderlanduose

Daug zoologijos sodų specializuojasi, laikydami tik tam tikrus gyvūnus, pavyzdžiui, vandens gyvūnus arba paukščius. Specializuojantis lengviau studijuoti, laikyti ir rūpintis tam tikrais gyvūnais.

Apenheul

7-ajame dešimtmetyje fotografas iš Roterdamo Wimas Mageris nusipirko dvi beždžiones. Kai jos pradėjo veistis, Mageris išėjo iš darbo ir atidarė Apenheul Apeldorne. Vietoj to, kad būtų patupdytos narvuose, daug beždžionių klajoja dideliame, žaliame parke, kuriame kasmet apsilanko 500 tūkst. žmonių.

Parke yra daugiau nei 35 rūšių įvairių beždžionių, įskaitant orangutangus, gorilas, makakas ir tamarinus. Mokslininkai lanko parką siekdami stebėti beždžiones jų sąlyginai laisvoje aplinkoje. Daug tyrimų įvykdyta šiame parke.

Apenheul taip pat turi nuosavą labdarą, kurioje renkami pinigai beždžionėms išsaugoti ir jų natūraliai aplinkai kurti.

Avifauna

Paukščių parkas Avifauna turi įvairių paukščių, nuo erelių iki stručių. Čia yra ir keletas raudonųjų pandų ir beždžionių, bet apskritai parkas skirtas beveik vien tik sparnuotiesiems ir plunksnuotiesiems. Šiame parke paukščiai turi pakankamai vietos laisvai skraidyti.

Lankytojų mokesčiai išleidžiami vien tik parkui tobulinti, pavyzdžiui, suteikti gyvūnams optimalią priežiūrą.

Dolfinarium Harderwijk

Tai – gyvūnų parko ir pramogų parko mišinys. Čia galite žavėtis delfinais, jūrų vėpliais, jūrų liūtais, jūrų kiaulytėmis, ruoniais ir žuvimis, pavyzdžiui, rykliais. Parke ne tik rūpinamasi gyvūnais – taip pat delfinai atlieka įspūdingus choreografinius pasirodymus su šviesos efektais.

Sea Life Scheveningen

Tai – didžiulis akvariumas. Jis įkurtas netoli paplūdimio ir jame yra gyvūnų iš įvairių jūrų bei gėlavandenių vandenų. Povandeniniai tuneliai ir laivai skirti plukdyti lankytojus pro pat žuvis. Šis akvariumas dirba kartu su jūrų biologais, kad “veistų, gelbėtų ir saugotų” pasaulio vandenyno gyvūnus.

Seal Rehabilitation Centre Pieterburen

Tai – ne pramogų vieta, bet pastogė, gelbėjanti vietinius ruonius, kurie yra sunkiai sužaloti, dažnai – žmonių. Čia taip pat ruoniai tiriami ir apie juos mokoma. Šioje vietoje joks gyvūnas neapsistoja visam laikui, ruoniai paleidžiami į laisvę, kai pasveiksta. Lankytojai gali matyti ruonius ir per specialius renginius plaukioti su jais, išvežti ir paleisti juos į laisvę.

Specializuoti gyvūnų parkai olandų provincijose

Specializuoti parkai Šiaurės Olandijoje

Sea Aquarium, Bergen aan Zee.

Ecomare, Tekselyje.

Specializuoti parkai Pietų Olandijoje

Sea Life Scheveningen.

Turtle Centre, Alfene prie Reino.

Avifauna, Alfene prie Reino.

Specializuoti parkai Utrechte

Reptile Zoo Serpo, Reisveike.

Specializuoti parkai Zelande

Reptile Zoo Iguana, Vlisingene.

Berkenhof Tropical Zoo.

Specializuoti parkai Flevolande

Monkey shelter, Almerėje.

OrchideeenhoeveLuttelgeest.

Specializuoti parkai Fryzijoje

Aqua Zoo Friesland, Leuvardene.

Ooievaarsdorp de GraverijAkmarijp.

Specializuoti parkai Groningene

Seal Rehabilitation Centre Pieterburen.

MuzeeAquarium Delfzijl.

Specializuoti parkai Overeiselyje

Bird Park Taman IndonesiaKallenkote.

Specializuoti parkai Drentėje

Bird Park Ruinen.

Specializuoti parkai Gelderlande

Dolfinarium Harderwijk.

Apenheul, Apeldorne.

Owl and Animal Park de Paay, Besde.

Laima Jancaitė | OlandijosLietuviai.lt

Komentarai

, ,
Gaukite mūsų naujienlaiškį

Įveskite savo el. pašto adresą